Kultura | rozrywka | edukacja

Wyspiański – artysta wszechstronny

8 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” odbyło się spotkanie poświęcone publikacji „Szkicownik Stanisław Wyspiańskiego…”.

Książka powstała dzięki determinacji, pasji i zamiłowaniu do sztuki braci Tadeusza i Piotra Łopatkiewiczów. Szkicownik przez 130 lat uważany za zaginiony doczekał się publikacji w 2018 roku, stając się dziś świadectwem minionych czasów oraz naszego dziedzictwa narodowego, które w wyniku burzliwych przemian i wydarzeń historycznych zostało bezpowrotnie utracone.

Wydawnictwo stanowi zbiór unikatowych rysunków z artystyczno-naukowej wyprawy uczniowskiej młodego Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiających XIX-wieczne wsie i miasteczka południowo-wschodniej Polski. Zawarte w nim szkice są w wielu przypadkach jedynym zachowanym źródłem ukazującym bezpowrotnie utracone dziedzictwo kulturowe regionu, sakralne budowle, szlacheckie dwory, wnętrza budynków, detale architektoniczne i dzieła sztuki. Są to materiały niezwykle cenne pod względem artystycznym, dokumentacyjnym jak również historycznym.

Publikacja przybliża nie tylko kunszt artystyczny Wyspiańskiego, ale rzuca także światło na wczesne lata jego twórczości. Dopełnia tym samym obraz człowieka wszechstronnego i niebywale utalentowanego, dramaturga, pejzażysty, malarza, poety, grafika, reformatora teatru. Jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, o którym jeden z autorów „Szkicownika…” mówi tymi słowami: Artyści wszechczasów rodzą się niezwykle rzadko. Stanisław Wyspiański był niewątpliwie takim właśnie artystą, zostawiając zaledwie po 18 latach swej dojrzałej twórczości spuściznę nieporównywalnie bogatszą od wielkiego mistrza jakim był Leonardo Da Vinci.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE