Sport | rekreacja | turystyka

Pasmem Otrytu w Narodowe Święto Niepodległości (zapowiedź)

Klub Kulturalno-Turystyczny JDK wraz z PTTK Oddział w Jaśle przygotował wyjazd w ten ciekawy, bieszczadzki teren. Z racji Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy wycieczki, uczczą miejsca pamięci poległych żołnierzy.

Pochodzenie nazwy Otryt owiane jest tajemnicą. Niektórzy badacze wywodzą ją jeszcze z czasów przedsłowiańskich. Być może z języka trackiego. Po II wojnie światowej część Otrytu znajdowała się w granicach ZSRR, dopiero w 1951 roku, w wyniku zmiany przebiegu granicy, Otryt w całości znalazł się znów na terenie Polski.

Przez wiele lat uznawano pasmo Otrytu za najdziksze ostępy Bieszczadów. Teren ten był w czasie I wojny światowej miejscem krwawych walk, w którym życie straciły dziesiątki tysięcy żołnierzy. Stoki poprzecinane są okopami i transzejami, w których wciąż można odnaleźć wojenne pozostałości. Jest też kilka nieoznaczonych żołnierskich mogił. Ku pamięci poległych żołnierzy, na szczycie Trohańca został ustawiony krzyż.

Trasa wędrówki mniej wymagająca, ok. 10 km (czas przejścia 3,5 h): Lutowiska – Bogdanów ( 694 m.n.p.m) – Trohaniec (938 m.n.p.m) – Chata Socjologa – Dwernik.

Lutowiska – miejscowość leży nad potokiem Smolnik, na styku pasm Ostre i Otryt. Położone są przy „Dużej Pętli Bieszczadzkiej”, stanowią bramę w Bieszczady Wysokie.

Trohaniec – (938,8 m n.p.m.) – najwyższa kulminacja pasma Otrytu w Bieszczadach Zachodnich.

Chata Socjologa – powstała w 1973 roku na szczycie Otrytu, jednego z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich (896 m n.p.m). W pobliżu chaty na polance, znajduje się astronomiczna wiata obserwacyjna wyposażona w teleskop. Nocą można zanurzyć się w aksamitną czerń otryckiego nieba i przenieść się do odległych galaktyk. Można również obserwować księżyc i komety.

Dwernik – niewielka miejscowość w Bieszczadach położona nad potokiem Dwernik, który kończy swój bieg w Sanie.

***

Termin wyjazdu: 11 listopada (sobota) br., o godz. 6:30 sprzed budynku JDK, powrót około 20.00.
Koszt wyjazdu: 130 zł, członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł.
Zgłoszenia wraz z wpłatą: PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *