Kultura | rozrywka | edukacja

Gmina Jasło Czyta Dzieciom, czyli dzień dziecka na wesoło

Ogólnopolska kampania społeczna Cała Polska czyta dzieciom świętuje właśnie jubileusz 10-lecia. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach uczestniczy w akcji od samego początku. To już 10 lat jak pracownicy GBP zachęcają dorosłych – rodziców, wychowawców, opiekunów – by codziennie czytali najmłodszym.

Pokaz udzielania pierwszej pomocy
Pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Fot. © GBP w Trzcinicy

1 czerwca, gdy obchodzony jest Dzień Dziecka, odbyła się inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w gminie Jasło. Impreza czytelnicza połączona z obchodami święta najmłodszych, tym razem miała miejsce w Zespole Szkół w Trzcinicy.

Tradycyjnie, coroczne spotkanie, rozpoczęło głośne odczytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, którą w tym roku recytowali Radny Gminy Jasło, Dyrektor Zespołu Szkół, Dyrektor Gminej Biblioteki oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji.

W spotkaniu początkującym tydzień głośnego czytania wzięli udział uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej w Trzcinicy.

Oprócz najważniejszego w tym dniu – głośnego czytania i możiwości obcowania z książką, przygotowano dla dzieci wiele atrakcji. Przy współudziale nauczycieli, rodziców i pracowników GBP odbyły się liczne konkursy, zabawy integracyjne, zajęcia ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza, konkurencje z balonami i wiele innych, które wprowadziły najmłodszych we wspaniały nastrój. Bibliotekarze przygotowali dla uczestników mnóstwo drobnych upominków. W czasie wspólnej zabawy nie zabrakło także zakładek i folderów promujących akcję CPCD i tradycyjnie już, drobnych słodyczy.

Odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego na najbardziej pomysłową, własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki – „By czytać się chciało zakładkę zrób wspaniałą!”

Niewątpliwie największą atrakcją spotkania był pokaz pomocy przedmedycznej, jak również sprzętu, umundurowania, a także wozów strażackich i policyjnych. Najmłodsi mieli okazję wczuć się w rolę mundurowego, przymierzając strój, czapkę czy siadając za kierownicą prezentownych samochodów. Dużo emocji i zachwytu wzbudził także pokaz sprzętu gaśniczego jaki zorganizowali zgromadzonym strażacy.

Z okazji Dnia Dziecka także rodzice przygotowali dla swoich pociech paczki ze słodyczami, a na zakończenie spotkania ciepły poczęstunek.

Organizatorami Gminnego Dnia Dziecka połączonego z inauguracją akcji GMINA JASŁO CZYTA DZIECIOM byli Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Zespół Szkół w Trzcinicy i Rada Rodziców przy ZS w Trzcinicy.

Agnieszka Jeleń
gminny koordynator akcji CPCD

SŁOWA KLUCZOWE