Informacje

Pożar w Bączalu Dolnym: to kolejne zdarzenie na tej samej posesji

Trwa dogaszanie pogorzeliska oraz ustalanie dokładnych okoliczności pożaru, który wybuch w murowanym budynku mieszkalnym w miejscowości Bączal Dolny (gmina Skołyszyn). Na miejscu pracuje kilka zastępów straży pożarnej oraz Policja.

Pożar w Bączalu Dolnym

Pożar w Bączalu Dolnym

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Informacja o pożarze wpłynęła do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Jaśle około godziny dwudziestej. Jak poinformował nas st. kpt. Andrzej Bugajski, dowódca zmiany w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, który kieruje akcją na miejscu, w zdarzeniu nie ucierpiała żadna z osób mieszkających w domu.

W chwili przybycia na miejsce pożarem objęty był bezpośrednio dach budynku mieszkalnego. Wewnątrz, po rozpoznaniu, nie znajdowały się żadne osoby. Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów wody: jeden został wprowadzony bezpośrednio do budynku, drugim operowaliśmy na zewnątrz. Spaleniu uległa cała konstrukcja dachu plus poszycie. – relacjonuje strażak.

W działaniach ratowniczych bierze udział jedenaście jednostek: trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle (jeden „średni” samochód oraz dwa „ciężkie” samochody ratowniczo-gaśnicze), trzy zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym ze Skołyszyna, dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z Harklowej oraz po jednym zastępie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w: Lipnicy Dolnej, Bączalu Dolnym oraz Bączalu Górnym.

W chwili obecnej trwa dogaszanie tlących się elementów i ich ewakuacja na zewnątrz budynku oraz dokładne sprawdzanie obiektu w celu wykluczenia dalszych zarzewi ognia. Część nadpalonej konstrukcji dachu będzie musiała zostać rozebrana.

Na miejscu są też policyjni specjaliści, którzy ustalą dokładne przyczyny jak doszło do pożaru.

Na tą chwilę nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć ze względu na to, że cały czas prowadzone są działania ratowniczo-gaśnicze. Dopiero po zakończeniu tych działań przejdziemy do oględzin miejsca zdarzenia i na tej podstawie uda nam się określić przyczynę tego pożaru. – dodaje Andrzej Bugajski.

Jeden z Czytelników „assassyn1” przesłał na naszą skrzynkę redakcyjną informację, że na czas prowadzonej akcji ratowniczej nastąpiła przerwa w dostawie prądu dla mieszkańców Bączalu Dolnego i Bączalu Dolnego.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Pożar w Bączalu Dolnym: to kolejne zdarzenie na tej samej posesji”

  1. Nie macie więcej zdjęć ? jak macie to dajcie bo chętnie oglądnę ;)
    z opisu wynika że na miejscu były dwa Keraxy i Midliner a ja nie słyszałem jak jadą :P