Informacje

W Skołyszynie ćwiczyły służby ratownicze

Bandyci, którzy po napadzie na jedną z podjasielskich placówek bankowych uciekają przed policyjnym pościgiem, doprowadzają do wypadku drogowego, w którym ciężko ranni zostają kierowca przypadkowego samochodu oraz jego pasażerowie. Uzbrojeni napastnicy odjeżdżają z miejsca, ale po kilku minutach i wymianie ognia mundurowym udaje się ich schwytać. Do ofiar zdarzenia przyjeżdżają służby ratownicze. Przez kilkadziesiąt minut strażacy wydobywają poszkodowanych z wraku pojazdu i udzielają im pomocy, jednak życia jednej z osób nie udaje się uratować.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Te wstrząsające sceny rozegrały się dzisiaj przed południem na terenie Skołyszyna. Na szczęście to jedynie fragment ze scenariusza gminnego ćwiczenia obronnego z udziałem jednostek straży pożarnej, funkcjonariuszy Policji oraz przedstawicieli służby zdrowia.

Celami szkoleniowymi ćwiczenia były: sprawdzenie zasadności przyjętych koncepcji w zakresie ochrony ludności, przygotowanie i sprawdzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz podległych służb do wykonywania zadań w przypadku wystąpienia zagrożenia, a także doskonalenie metod rozpoznawania zagrożeń i prowadzenia działań ratowniczych. – wyjaśnia Stanisław Święch, szef sztabu ćwiczeń, Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skołyszynie.

Dzisiejsze manewry składały się z następujących epizodów: pościgu i zatrzymania sprawców napadu poruszających się samochodem osobowym, obezwładnienia przestępców i zabezpieczenie materiału wybuchowego, uwolnienia zakleszczonych w samochodach osób, w tym jednego ze sprawców napadu oraz udzielenie im pierwszej pomocy, zabezpieczenia rozszczelnionego zbiornika z gazem propan i działań poszukiwawczych za zbiegami.

Do udziału w ćwiczeniach zaangażowano grupę operacyjną wraz z sekcją ratownictwa chemicznego Państwowej Straży Pożarnej, Ochotnicze Straże Pożarne z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (Skołyszyn, Harklowa, Święcany) i spoza systemu (Pusta Wola, Lisów), a także Policję i służbę zdrowia (ośrodek w Skołyszynie).

FOTOGALERIA: Ćwiczenia służb ratowniczych w Skołyszynie

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE