Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa plenerowa „TU rodziła się Solidarność” na jasielskim Rynku (zapowiedź)

Jasło to kolejne miasto na podkarpackim szlaku plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”.

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na zwiedzanie wystawy poświęconej powstaniu dziesięciomilionowego, największego ruchu społecznego w Polsce.

16 kwietnia 2021 r. na rynku w Jaśle odbędzie się otwarcie ekspozycji plenerowej „Tu rodziła się „Solidarność”. W uroczystości weźmie udział dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Jakub Izdebski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą regionów dawnego województwa rzeszowskiego i jedna lokalna poświęcona jasielskiej Solidarności. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, będzie prezentowana na rynku w Jaśle od 16 kwietnia do 13 maja 2021 r.

Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku kraju. Teksty są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Pierwszą z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność” prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył 1 lipca 2020 r. w Mielcu. Przez wakacje ekspozycja miała kolejne odsłony tworząc „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Zaprezentowano ją w 53 miastach Polski, a 28 sierpnia 2020 r. stanęła w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W 2021 r. wystawa prezentowana będzie w kolejnych miejscowościach: Ciechanowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jaśle, Jeleniej Górze, Krapkowicach, Pile, Sieradzu, Skarżysku-Kamiennej, Słupsku, Zakopanem, Zambrowie i Zamościu.

(IPN w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE