Informacje

Chirurgia w jasielskim szpitalu w nowej odsłonie

Już wkrótce pierwsi pacjenci chirurgiczni jasielskiego szpitala będą mogli być leczeni w warunkach odpowiadających współczesnym wymogom. Zakończyły się właśnie prace remontowe na jednej połowie oddziału, a już przedstawiciele organu prowadzącego zapewnili, że znajdą środki na dokończenie drugiego etapu projektu. Inwestycja, której realizacja wyniosła przeszło dwa miliony złotych, to kolejny przykład dobrze ulokowanych pieniędzy w poprawę powiatowej infrastruktury ochrony zdrowia.

Dzisiaj przed południem w jasielskim szpitalu miało miejsce uroczyste oddanie do użytku po kilkumiesięcznym remoncie Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Pierwszy etap obejmował wykonanie prac po stronie umownie nazywanej do tej pory „żeńską” i dotyczył całkowitej modernizacji głównego ciągu komunikacyjnego, sal chorych, węzłów sanitarnych, gabinetów zabiegowych, pomieszczeń gospodarczych oraz wykonania niezbędnych instalacji. Prace te miały na celu dostosowanie placówki do wymogów wynikających z aktualnych przepisów prawnych poprzez poprawę warunków przebywania pacjentów oraz komfortu pracy personelu.

W tym symbolicznym wydarzeniu stronę szpitalną reprezentowali: dyrektor naczelny lek. med. Michał Burbelka, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych Zbigniew Betlej, kierownik Działu Technicznego Stanisław Chochołek, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkolologicznej dr n.med. Szymon Niemiec, kierownik ds. pielęgniarek i niższego personelu oddziału Marta Krajewska, kapelan szpitalny ks. dr Piotr Kura. Ze strony organu prowadzącego, czyli samorządu powiatu, na spotkanie przybyli: starosta jasielski Adam Pawluś, wicestarosta Stanisław Pankiewicz oraz członkowie Zarządu Powiatu Jan Muzyka i doktor Grzegorz Pers.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie kierownictwa szpitala, znaleźli się: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Bogdan Rzońca, dyrektor Caritas Jasło ks. dr Marian Putyra, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle Zbigniew Paja, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle Katarzyna Kaszowicz oraz radny i członek Zarządu Powiatu w Jaśle poprzedniej kadencji Stanisław Zając, pod którego adresem padło wiele ciepłych słów i podziękowań za uruchomienie inicjatywy remontu oddziału oraz pilotowanie inwestycji.

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim politykom, którzy wspierali nas, ale pan Stanisław Zając to taka cicha postać, dzięki której ten remont by się nie dokonał. To radny, skutecznie mówiący o potrzebie remontu chirurgii, namawiający do tego remontu już od kilku lat. To panu powinni być wdzięczni pacjenci, bo ten remont dokonał się dla pacjentów, a nie dla nas. – powiedział dyrektor Michał Burbelka.

Podobnie wypowiedział się kierownik oddziału Szymon Niemiec: – Dziękuję wszystkim, a szczególnie radnemu zeszłej kadencji Stanisławowi Zającowi. Bez jego inicjatywy i jego uporu na pewno tego remontu by nie było albo byłby przesunięty w czasie. Pan Stanisław był nawet wyszydzany na sesjach jeżeli uporczywie domagał się remontu tego oddziału. Taka jest prawda, że koledzy się z niego śmiali. Pan Stanisław zawsze do mnie dzwonił i mówił „panie doktorze, dzisiaj na sesji znowu zabrałem głos”.

Jest mi niezmiernie miło, że kierownictwo pozytywnie oceniło moje starania i spotkałem się z podziękowaniem za co serdecznie dziękuję. – wypowiedział się Stanisław Zając. – Nie łatwo było upominać się o remont Oddziału Chirurgii co robiłem od początku swojej kadencji. Ale po zmianie Zarządu doszło do tego, że te środki w jakiś sposób pozyskaliśmy. Jest już wykonana połowa i myślę, że w niedługim czasie na pewno druga połowa będzie też wykonana. Są inne warunki przebywania pacjentów, także dla lekarzy, pielęgniarek będzie lepsza praca.

Chirurgia była już ostatnim oddziałem, który do tej pory nie był dostosowany do współczesnych wymogów leczniczych oraz higieniczno-sanitarnych od momentu uruchomienia działalności jasielskiego szpitala w połowie lat 60-tych ubiegłego stulecia. Dokonywane były jedynie drobne remonty polegające na wymianie nawierzchni podłóg w salach i na korytarzu czy odmalowywaniu ścian.

Podczas dzisiejszego wydarzenia mocno akcentowano, że dopiero Zarząd Powiatu na czele ze starostą Adamem Pawlusiem, wspólnie z dyrekcją szpitala, podjęli odważne decyzje mające na celu realizację kompleksowej przebudowy trzeciego piętra budynku głównego, na którym ulokowany jest przedmiotowy oddział.

Gdyby nie zmiana jaka dokonała się w Starostwie odkąd szefostwo objął starosta Adam Pawluś i u nas w dyrekcji szpitala dyrektor Michał Burbelka też ten remont by się nie odbył. Ja pracuję tutaj w Jaśle na chirurgii dwadzieścia lat i wiem jak ta inwestycja była spychana na margines. Natomiast efekt dzisiaj widzimy. – zaznaczył Szymon Niemiec.

Projekt został podzielony na dwa etapy. W pierwszym wykonano prace po stronie umownie nazywanej do tej pory „żeńską”. Roboty budowlane prowadzone były od listopada ubiegłego roku do końca kwietnia bieżącego roku.

Jak zauważył starosta, rozłożenie tej inwestycji w czasie miało spory wpływ na końcową wartość zadania. Z punktu widzenia osoby, która zarządza tak ogromnymi publicznymi finansami, to bardzo ważny aspekt. Zwłaszcza, że remont oddziału został w całości sfinansowany z budżetu powiatu jasielskiego, bez udziału funduszy unijnych czy pochodzących z innych źródeł zewnętrznych.

I zapowiedział, że w podobnym trybie ma być dokończone przedsięwzięcie.

Mieliśmy kilka postępowań przetargowych. Podjęliśmy taką decyzję, żeby przeprowadzać te remonty w okresie zimowym, gdzie jest trudniej o wykonawstwo wewnątrz budynku. Spowodowało to, że ta inwestycja uzyskała dobrą cenę. Najwyższą ofertę mieliśmy za 3,8 miliona złotych, drugą na 2,6 miliona złotych, w końcu uzyskaliśmy cenę 2,2 miliona złotych. W tej chwili trwają obliczenia, bo kosztorysy były wykonane bardzo dawno temu więc trzeba je dostosować do aktualnych cen rynkowych. Mam nadzieję, że procedura przetargowa również zakończy się jesienią, a wykonawstwo będzie trwało na przełomie roku. – powiedział Adam Pawluś.

Rada Powiatu zapewniła już pierwsze środki, które umożliwią uruchomienie zadania jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Rada Powiatu przeznaczyła w tym roku na dalszą realizację przebudowy Oddziału Chirurgii 500 tysięcy złotych. Te 500 tysięcy złotych pozwoli już na uruchomienie przetargu, a pozostałą kwotę przewidujemy do realizacji w roku 2020. Chcielibyśmy, żeby ta inwestycja trwała w okresie zimowym, gdzie łatwiej jest znaleźć wykonawcę i łatwiej uzyskać korzystną cenę. Dlatego ta przebudowa Oddziału Chirurgii jest podzielona na etapy. – dodał starosta.

Przedstawiciele organu prowadzącego, jak i samo kierownictwo szpitala, wyrazili ogromny podziw dla personelu, a w szczególności dla lekarzy i pielęgniarek z chirurgii, którzy na czas prowadzonego remontu bloku chirurgicznego i oddziału w taki sposób zorganizowali pracę całej jednostki, że w tym okresie żadnemu z pacjentów nie odmówiono przyjęcia i uruchomienia procesu diagnostyczno-leczniczego.

Chciałem podziękować wszystkim pracownikom szpitala, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Ich ciężka praca, odpowiedzialność i doświadczenie spowodowały to, że wszystkie inwestycje dokonują się terminowo. To jest bardzo ważne w inwestycjach budowlanych. Wszyscy wiemy jaki jest rynek, jak drogie są te inwestycje. Pomysł pana starosty, żeby to realizować w okresie zimowym, był trafiony w punkt. Rzeczywiście pozwoliło to nam na obniżenie ceny wykonania. Chciałem podziękować doktorowi Niemcowi, pani oddziałowej za to, że przetrwaliście. Na prawdę było ciężko leczyć pacjentów tylko na jednej części chirurgii. Była spora kumulacja i spore utrudnienia, ale mimo to przetrwaliście państwo. Mam nadzieję, że tak samo będzie z drugą częścią remontowanego Oddziału Chirurgii. – powiedział Michał Burbelka.

Muszę bardzo podziękować siostrze oddziałowej Marcie Krajewskiej, która potrafiła tak zorganizować pracę na naszym oddziale. – podkreślił doktor Szymon Niemiec. – Remontując blok operacyjny i to skrzydło państwo nie wyobrażacie sobie jak było ciężko pracować na jednej stronie w tym huku, w tym szumie chociaż firma pracowała perfekcyjnie. Potrafiła to tak wszystko zorganizować, że ani jednego pacjenta nie odesłaliśmy ze względu na to, że mamy remont. Nie wiem czy w jakimkolwiek innym szpitalu zarząd oddziału w postaci kierownika, oddziałowej i pielęgniarek zgodziłby się w takich warunkach pracować w jakich my pracowali. Ale myśmy byli bardzo pozytywnie napędzani przez to, że ta inicjatywa została podjęta przez starostę i dyrektora. Dzisiaj mamy efekt jaki mamy. Chwileczkę pocierpieliśmy, ale i nam się będzie lepiej pracować za co serdecznie dziękuję, już nie mówiąc o pacjentach.

Na wyremontowanym oddziale do dyspozycji pacjentów są wszechstronne sale chorych z dwoma, trzema lub czterema stanowiskami, wszystkie wyposażone w niezależne węzły sanitarno-higieniczne czego w tym miejscu nie było do tej pory, izolatka, punkt pielęgniarski, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, wspólny dla wszystkich przebywających tu osób węzeł higieniczno-sanitarny na korytarzu (dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych). Ponadto wykonano oddzielne toalety dla personelu, brudownik oraz pomieszczenia gospodarcze. Podłogi wyłożone są estetycznymi wykładzinami, a ściany w salach oraz w głównym ciągu komunikacyjnym zyskały jasne barwy. Wykonano również wszystkie niezbędne instalacje wewnętrzne.

Jak podkreślił dyrektor szpitala Michał Burbelka, to po raz kolejny dobrze ulokowane pieniądze w poprawę powiatowej infrastruktury ochrony zdrowia.

Oby wszystkie oddziały szpitalne wyglądały tak dobrze. Można powiedzieć, że większość jest już na takim poziomie natomiast chirurgia czekała, czekała aż w końcu się doczekała. Po wielu latach mówienia o konieczności remontu ten remont się dokonał. To jest kwota blisko 2,2 miliona złotych. 7 listopada podpisaliśmy umowę z firmą Alfa z Gorlic. Mamy początek maja i oddział jest po pięknym remoncie. Bardzo dziękuję, zwłaszcza władzom powiatu, że rozumieją potrzeby szpitala, że wiedzą, że ten szpital jest dla wszystkich. On nie ma barw politycznych, on ma przede wszystkim spełniać swoje funkcje. Lepiej się leczy pacjentów na nowoczesnym oddziale, z pełnym bezpieczeństwem epidemiologicznym. Pacjenci będą tutaj leczeni w sposób komfortowy, skuteczny, bezpieczny. Tak, jak na każdym oddziale szpitalnym powinno być. – stwierdził.

Starosta Adam Pawluś powiedział, że w najbliższej perspektywie jasielski szpital czekają kolejne problemy techniczne do rozwiązania. Ale „rozwiązujemy je, idziemy do przodu i stwarzamy lepsze warunki, by zaspakajać potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu jasielskiego” – przyznał.

Zarząd Powiatu wstępnie ocenił pozytywnie koncepcję rozbudowy szpitala poprzez budowę nowego pawilonu dla Oddziału Psychiatrycznego. – przekazał. – Obecny stan Oddziału Psychiatrycznego jest bardzo fatalny. Mamy czasową zgodę władz sanitarnych na funkcjonowanie tego oddziału w obecnej lokalizacji. Gdybyśmy chcieli dostosować go do współczesnych budynków, gdzie ten oddział się znajduje, to według naszych kalkulacji potrzebnych jest 9 milionów złotych. I ciągle będzie to stary obiekt. Więc podjęliśmy decyzję, że nowy pawilon powstanie na działce przy szpitalu. Ułatwi to zarządzanie i funkcjonowanie całym szpitalem. Liczymy na to, że wspólnie z miastem zostaną wykonane również nowe miejsca postojowe, ponieważ koncentracja tych pacjentów w jednym miejscu spowoduje, że tych miejsc postojowych będzie potrzeba dużo więcej. Czy nam się to uda? Mam nadzieję, że tak. Liczymy tylko na środki własne. Nie chcemy tego wszystkiego robić naraz, ale rozkładamy to na kolejne lata. Wyrażam przekonanie, że w 2023 roku będziemy świadkami uroczystego oddania Oddziału Psychiatrycznego.

FOTOGALERIA:

Chirurgia w jasielskim szpitalu po remoncie

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE