Na drogach

Kontrole oświetlenia pojazdów

Jesień to trudny czas dla kierowców. Dni są coraz krótsze, wcześnie zapada zmrok, zmniejsza się widoczność. Niestety, nie wszyscy użytkownicy dróg zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla bezpieczeństwa ruchu jest w takich warunkach właściwe oświetlenie pojazdu. Wkrótce policjanci jasielskiej drogówki przeprowadzą działania, których celem będzie wyeliminowanie z ruchu samochodów m.in. z nieprawidłowym oświetleniem.

POLICJA
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nastała jesień, a wraz z nią wcześnie zapadający zmierzch, zmiana pogody, opady, mgła. To utrudnienia z jakimi w najbliższym czasie będziemy się zmagać jako kierowcy. Niekorzystne warunki pogodowe powodują, że wielu z nas jest sennych, zmęczonych, miewa kłopoty z koncentracją, co wydłuża czas reakcji za kierownicą. W tej sytuacji, niezwykle ważne dla bezpieczeństwa ruchu staje się zapewnienie m.in. właściwego oświetlenia pojazdu.

Niestety, niektórzy właściciele samochodów traktują światła jako kolejny element tuningu. Nie przestrzegają zapisów prawa i nie zważają na zagrożenia, jakie może powodować nieprawidłowe oświetlenie pojazdu. Dotyczy to w szczególności wyposażania samochodów w światła wykorzystujące diody LED, które kierowcy instalują zazwyczaj samodzielnie, celem uatrakcyjnienia samochodu, nie zawsze w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Dawka silnego nieprawidłowo zamontowanego światła powoduje, że oślepiani są idący poboczem piesi, kierowcy jadący z naprzeciwka, jak też jadący z przodu poprzez odblask w lusterkach wstecznych. Jest to bardzo uciążliwe i może być niebezpieczne.

Prawo pozwala na stosowanie w pojazdach świateł diodowych. Należy jednak pamiętać, że zarówno reflektor jak i żarówka typu LED muszą posiadać homologację. Niedopuszczalne jest stosowanie diod LED wmontowywanych w istniejące lampy, poprzez ich wklejanie lub wykonanie dodatkowych otworów z diodami. Określona jest również przepisami barwa poszczególnych świateł w pojeździe i kupując żarówki należy unikać świecących w innym niż wymagany kolorze.

Podstawę prawną określającą prawidłowe oświetlenie pojazdów stanowi Ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.)

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w przyszłym tygodniu policjanci jasielskiej drogówki przeprowadzą akcję, której celem będzie m.in. eliminowanie z ruchu pojazdów z nieprawidłowym oświetleniem.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Kontrole oświetlenia pojazdów”