Informacje

Czwarty rok akademicki na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym uroczyście zakończony

Najmłodsi studenci z naszego miasta odebrali dzisiaj drobne upominki i pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich udział w wykładach i warsztatach realizowanych od października 2013 roku do czerwca 2014 roku. To blisko setka dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat, która przez ostatnich kilka miesięcy chłonęła wiedzę w ramach innowacyjnego na skalę województwa podkarpackiego projektu edukacyjnego.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zanim jednak mali absolwenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odebrali z rąk zastępcy burmistrza Jasła Leszka Znamirowskiego i rektora Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle prof. nadzw. dr. inż. Stanisława Polańskiego przez dwa semestry uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich wykładach i warsztatach tematycznych. Dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat, które zostały zakwalifikowane w ramach prowadzonego od 25 września 2013 roku do wyczerpania limitu stu wolnych miejsc naboru, zostały podzielone na pięć grup, którym przyporządkowano kolory: żółty, pomarańczowy (młodsi), czerwony, zielony i niebieski (starsi).

W semestrze zimowym grupy młodsze brały udział w zajęciach interaktywnych prowadzonych przez Centrum Edukacji SOWA przy ulicy Kościuszki 1. „Eksperymenty małego Einsteina: Kwaśne czy zasadowe?”, „Skarby ziemi. Poznaj skały i minerały, które ziemię zbudowały”, „Eksperymenty małego Einsteina: Czy ja mogę być chemikiem?” i „Matematyka dla Smyka” to tematy skupiające się wokół dyscyplin naukowych: humanistyki, matematyki, przyrody, kultury i historii.

Z kolei starsi zostali zaproszeni na wykłady do sali narad Urzędu Miasta Jasła, gdzie z prezentacjami wystąpili: dr Witold Zawadzki i dr Grzegorz Brzezinka („Tęczowa fizyka czyli opowieść o kolorach”), dr Marcin Lis z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie („Czy zwierzęta myślą tak jak ludzie?” – elementy zoopsychologii i etologii zwierząt ) i dr inż. Agnieszka Lisowska-Lis z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie („Co zrobić aby mniej zanieczyszczać naszą planetę?”).

„Anatomia dla Smyka”, „Eksperymenty małego Einsteina” i „Z biologią na Ty” to tematy zajęć realizowanych w Centrum Edukacji SOWA w semestrze letnim. Ponadto studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego mieli okazję wybrać się do Obserwatorium Astronomicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego, gdzie odbyły się warsztaty astronomiczne „Karpackie niebo”. W Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla zorganizowano warsztaty „Z jak zdrowie”.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Po ośmiu miesiącach nauki na czwartym roku Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego jego uczestnicy odebrali dyplomy potwierdzające status absolwenta. Wytrwałości gratulował im wiceburmistrz miasta Leszek Znamirowski.

Myślę, że niekonwencjonalny i innowacyjny sposób przekazywania wiedzy, łamanie barier i różnego rodzaju przeszkód sprzyja temu, że rozwija umysły młodych „studentów”. Kontynuujemy Jasielski Uniwersytet Dziecięcy poprzez Jasielską Ligę Naukową z LOTOSem, a starsza młodzież w projekcie „Miasto negocjacji”. Chciałem serdecznie podziękować również rodzicom, którzy przez cały rok poświęcali czas i przychodzili tutaj z dziećmi. Nie odbył by się ten Juniwersytet bez pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, ponieważ zapewniali oni stronę organizacyjną. Dziękuję panu rektorowi za wypożyczenie nam sali na inaugurację i zakończenie Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dziękuję osobom, które prowadziły ćwiczenia i wykłady. Dziękuję wszystkim instytucjom, które włączyły się w realizację Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. – powiedział.

Wiceburmistrz Jasła podziękował również wolontariuszom, którzy pomagali rozbudzać wśród najmłodszych pasję poznawania świata i koordynować sprawną organizację poszczególnych zajęć.

Do gratulacji dla absolwentów Juniwersytetu, bo tak w skrócie przyjęła się nazwa dla Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, dołączył się również Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro.

My przemawiający jesteśmy w bardzo uprzywilejowanej sytuacji. Mamy niezapomniany widok przed sobą. To uśmiechnięte oblicza najmłodszych studentów Jasła związane z zakończeniem bardzo poważnego przedsięwzięcia. Wszak to zakończenie zajęć uniwersytetu dziecięcego w Jaśle. Myślę drodzy studenci, że otrzymaliście niesamowitą sprawę, którą wykorzystujecie, możliwość ciągłego pytania, ciągłego poszukiwania, ciągłego spotykania się z ludźmi, którzy mają coś ważnego i ciekawego do powiedzenia. I tak było przez cały rok. Pozwólcie, że chociaż w dwóch zdaniach podziękuję inicjatorom powstania tego uniwersytetu. Pamiętam jak przed kilku laty on powstawał. Jak i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że te zajęcia są bardzo atrakcyjne. Życzę Wam, abyście nie zatracali tej ciekawości, również w czasie nadchodzących wakacji. Abyście poznawali świat i później z nową energią, pełnymi siłami i nową wiedzą trafili na nowy rok szkolny i nowy rok akademicki, bo jak mniemam chętnie zapiszecie się na przyszły rok do tego właśnie uniwersytetu. – powiedział.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W uroczystym zakończeniu roku akademickiego 2013/2014 uczestniczyli również: doradca Wojewody Podkarpackiego Elwira Musiałowicz-Czech, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle Grażyna Leńczuk, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle Bożena Molska-Olbrot, kierownik szkolenia praktycznego w Medycznej Szkole Policealnej w Jaśle im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle Joanna Frączek i kierownik Obserwatorium Astronomicznego w Jaśle Ryszard Prajsnar.

Wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków dla dzieci biorących udział w Juniwersytecie miało uroczystą oprawę, którym oprócz obecności znamienitych gości było odegranie hymnu państwowego. Przedstawiciele delegowani z poszczególnych grup wzięli udział w symbolicznym egzaminie praktycznym z nabytej podczas zajęć wiedzy. Oprawę artystyczną zapewnili uczestnicy zajęć z Młodzieżowego Domu Kultury.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to projekt współfinansowany w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Była to czwarta edycja przedsięwzięcia, zainicjowanego w 2011 roku przez partnerów: Miasto Jasło, Powiat Jasielski, Podkarpacką Szkołę Wyższą im. bł. ks. Władysława Findysza z siedzibą w Jaśle, Wyższą Szkołę Biznesu – National-Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Grupę Nowy Styl. Wiceburmistrz Jasła Leszek Znamirowski zapowiedział już kontynuację przedsięwzięcia w kolejnym roku akademickim.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE