Kultura | rozrywka | edukacja

Słowo i obraz. Sztuk spotkanie – rozmowy o poezji i malarstwie

XVI JASIELSKI FESTIWAL LITERACKI

XVI edycja Jasielskiego Festiwalu Literackiego, realizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, stała się okazją do zaproszenia na spotkanie z poetą Jakubem Pacześniakiem i malarzem Rafałem Pacześniakiem.

Spotkanie w szczególności opierać się będzie na prezentacji twórczości literackiej i malarskiej artystów związanych z południowo-wschodnią Polską, połączonej z dyskusją o tożsamości kulturowej, charakterze kultury regionalnej, z odniesieniami do tradycji i dziedzictwa lokalnego. Dwugłos twórców powiązanych więzami rodzinnymi i wieloma wspólnymi projektami artystycznymi.

Jakub PACZEŚNIAK. Poeta. Urodzony w Rzeszowie, przez dwadzieścia lat mieszkał w Boguchwale, obecnie w Krakowie. Polonista i bohemista. Wydał trzy tomy wierszy: „Własny rachunek”, „W ciemności słowa”, „Dno oka” oraz arkusz poetycki „Ich pięć”. Przetłumaczył z języka czeskiego m.in. prozę Bohumila Hrabala, a na potrzeby scen operowych, w tym Opery Narodowej, libretta i cykle pieśni do muzyki Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Jego wiersze ukazały się również po czesku, słowacku i węgiersku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rafał PACZEŚNIAK. Uprawia malarstwo i rysunek. Mieszka i pracuje w Rzeszowie. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie i ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Stażysta w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze oraz stypendysta rządu włoskiego w Accademia di Belle Arti w Rzymie i Neapolu. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Spotkanie odbędzie się 5 października (środa) 2022 roku, o godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE