Informacje

Uporządkowanie układu komunikacyjnego na obszarze dawnego PGR-u

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Miasto Jasło zamierza wnioskować o środki z Rządowego Funduszu Polski Ład dla gmin popegeerowskich. Pozyskane dofinansowanie samorząd chciałby przeznaczyć na dokończenie sieci drogowej na osiedlu Ulaszowice, gdzie trwa intensywna zabudowa mieszkaniowa.

Przed transformacją ustrojową na obszarze obecnego osiedla Ulaszowice funkcjonowało państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej (PGR). Dzisiaj po jego działalności nie ma już śladu, pozostały za to atrakcyjne tereny, które przeznaczono na cele publiczne. Teren ten od wielu lat jest intensywnie zabudowywany. Z jednej strony powstają nowe budynki wielorodzinne oraz obiekty użyteczności publicznej, po drugiej zaś domy jednorodzinne. Aby zapewnić mieszkańcom wygodny dostęp do nieruchomości, samorząd miejski stopniowo wykonuje w tamtym miejscu sieć publicznych dróg dojazdowych.

W związku z ogłoszonym naborem wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych (edycja szósta – PGR), samorząd Jasła zamierza ubiegać się o dofinansowanie do dwóch projektów, które pozwolą na domknięcie założonego w planach rozwojowych miasta układu komunikacyjnego.

Z uwagi na termin składania wniosków, który upływa końcem lipca, dzisiaj odbyła się „nadzwyczajna” sesja Rady Miejskiej Jasła. Decyzja o tym, by dać możliwość władzom miasta ubiegania się o dodatkowe środki inwestycyjne z budżetu państwa, zapadła jednogłośnie.

Jedna z propozycji, które zostaną zgłoszone do „Polskiego Ładu”, dotyczy budowy nowej ulicy – Polnych Kwiatów (bocznej od istniejącej ulicy Mendysa) wraz z oświetleniem ulicznym i kanalizacją deszczową. Będzie to gminna droga publiczna stanowiąca dojazd do nowo powstających budynków wielorodzinnych Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Szacunkowy koszt wykonania robót, wskazany w uchwale przyjętej przez radnych miejskich, to 1,6 mln złotych.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Następne przedsięwzięcie jest związane z przebudową już istniejących ulic – Albina Pietrusa i Adama Kucharzyka (boczne od ulicy Na Kotlinę, jadąc w kierunku Gorajowic powyżej siedziby Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza). Wzdłuż nich postępuje intensywna zabudowa domami jednorodzinnymi. Obecnie nawierzchnia drogi wysypana jest tłuczniem. Realizacja zadania wynika z potrzeby przystosowania istniejącego stanu technicznego nawierzchni do aktualnych potrzeb mieszkańców, którzy zasiedlają tamte rejony Jasła.

Wartość tej części projektu komunikacyjnego przewidziano na kwotę 4,9 mln złotych.

Należy podkreślić, że dotacja z „Polskiego Ładu” może pokryć do 98% wydatków kwalifikowanych.

W uchwale Rady Miejskiej Jasła zaznaczono, że wymienione inwestycje rozpoczną się wyłącznie pod warunkiem uzyskania dofinansowania. Planowany termin realizacji to lata 2023-2026.

Dla przypomnienia, w poprzednim naborze dotyczącym dawnych obszarów, na których funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR), miasto Jasło otrzymało promesę na przebudowę mostu na potoku warzyckim w ciągu ulicy Towarowej wraz z przebudową ulicy Sroczyńskiego. Zadanie jest obecnie w trakcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych (termin składania ofert do 26.07).

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *