Informacje

Zmiany w zakresie czasu funkcjonowania Generatora Nauki GEN w Jaśle

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Radni poparli wniosek burmistrza Jasła w sprawie zmiany regulaminu czasu udostępniania przestrzeni Generatora Nauki GEN odwiedzającym gościom. Dokonana korekta pozwoli gospodarzowi naszego miasta elastycznie dostosowywać dni i godziny funkcjonowania obiektu do bieżących potrzeb. Podczas sesji, w trakcie której przyjęto stosowny projekt uchwały, przedstawiono również nowego kierownika, który od niedawna kieruje pracami tego Wydziału w Urzędzie Miasta.

Generator Nauki GEN mieści się w Jaśle przy ulicy Bednarskiej 2, w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej. Przestrzeń i strefy ekspozycyjne obiektu są udostępniane zwiedzającym od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 oraz w soboty i niedziele od godziny 9:00 do 13:00. W dotychczas obowiązującym regulaminie widniał zapis, który upoważniał burmistrza miasta do ustalania w drodze stosownego zarządzenia innych godzin otwarcia Generatora.

Na podstawie kilkumiesięcznych obserwacji wynikła konieczność, aby rozszerzyć te kompetencje nie tylko na godziny, ale również i dni. Jak wyjaśnia burmistrz Ryszard Pabian, takie rozwiązanie pozwoli lepiej dopasowywać czas pracy Generatora do potrzeb odwiedzających. Taki więc zapis znalazł się z znowelizowanym regulaminie, który zacznie obowiązywać od dnia 1 sierpnia br, po uprzedniej publikacji treści uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Podczas dzisiejszej sesji, w trakcie której był szczegółowo omawiany ten temat, burmistrz przedstawił radnym oraz opinii publicznej nowego kierownika Wydziału Generator Nauki GEN w Urzędzie Miasta. Został nim od niedawna Krzysztof Haluch.

Już na początku odpowiadał na pytania radnych dotyczące m.in. zainteresowania ofertą Generatora ze strony mieszkańców i gości oraz frekwencji, szczególnie w weekendy.

Jeżeli chodzi o frekwencję weekendową to doświadczenie tych ostatnich miesięcy pokazuje nam, że jeżeli są realizowane wydarzenia dodatkowe w Generatorze to frekwencja jest zdecydowanie wyższa. W przypadku weekendów takich kiedy nie mamy zaplanowanych żadnych dodatkowych atrakcji to frekwencja jest niższa. Ta zmiana umożliwi nam elastyczne kształtowanie tej oferty, jak również otwarcie Generatora w takich dniach kiedy tego nie planowaliśmy. Tutaj mam na myśli długie weekendy. To też doświadczenie ostatnich miesięcy kiedy Generator był zamknięty, a jeżeli chodzi o możliwość korzystania z przestrzeni Generatora mieszkańcy nie mieli takiej możliwości. Więc wprowadzając tą poprawkę chcemy uelastycznić ofertę, uwzględniając właśnie również takie dni. – wyjaśniał Krzysztof Haluch.

Jak doprecyzował, obecnie w Wydziale analizowane są dane i przygotowywane szczegółowe statystyki, na podstawie których zostaną wyciągnięte wnioski dotyczące frekwencji. Jednak z informacji, które dostarczają na bieżąco pracownicy, którzy obsługują ekspozycje w weekendy wynika, że zainteresowanie jest zdecydowanie mniejsze niż w pozostałe dni tygodnia.

Burmistrz dopowiedział z kolei, że dane z weekendu są zaburzone poprzez dodatkowo organizowane wydarzenia, które przyciągają znacznie większą ilość osób. – Chcemy teraz jeszcze zweryfikować to, rozgraniczając tylko na te dni kiedy GEN jest czynny w sobotę i niedzielę, „wyrzucając” te dni powiązane z wydarzeniami. Wtedy dopiero będziemy mieć miarodajny obraz. – uzupełnił.

W trakcie dyskusji radny Andrzej Czernecki stwierdził, że godziny otwarcia Generatora Nauki GEN powinny być ściśle powiązane z tym co się będzie działo w tym miejscu. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie nowego kierownika Wydziału, który wcześniej pracował m.in. w Centrum Nauki Kopernik ma nadzieję na nowe inicjatywy, które uatrakcyjnią to miejsce i sprawią, że „cały ten Generator będzie takim miejscem zwrotnym jeżeli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu z nastawieniem nie tylko na kwestie konsumpcji czy zajęć sportowych, ale też wprowadzi ten element związany z przekazywaniem wiedzy”.

Po to jest Generator. Ma zainspirować i zainteresować nie tylko młodych ludzi, ale też ich rodziców. Takim momentem, w którym jest najwięcej czasu na to, żeby go wspólnie spędzić, to są właśnie dni wolne od pracy. Taka była moja intencja. Centrum Nauki Kopernik tętni w weekendy życiem. To nie jest tak, że my będziemy robić wtedy atrakcyjne przedsięwzięcia kiedy jest duża frekwencja tylko odwrotnie. Frekwencja jest pochodną atrakcyjnych przedsięwzięć i pomysłów. Ja tak zrozumiałem tą intencję, że w tą stronę będziemy szli, a w momentach kiedy będzie taka sytuacja, która będzie przewidywalnie zmniejszała frekwencję z jakiś powodów to wtedy pan burmistrz podejmie decyzję, żeby tutaj niepotrzebnie angażować personel. I to niekoniecznie chodzi o weekend. Ja tak to zrozumiałem. – skomentował.

Kierownik GEN-u potwierdził, że planowane jest uruchomienie dodatkowych działań, które będą miały charakter edukacyjny i popularyzujący naukę. – W tym kierunku będziemy podążać o czym świadczą nasze ostatnie wydarzenia, chociażby piątkowe kino sferyczne. Tego typu eventy będą organizowane w Generatorze i tego typu działania planujemy. – oświadczył radnym Krzysztof Haluch.

W dalszej części swojej wypowiedzi uzupełnił, że frekwencja weekendowa to jest około 15% ogółu korzystających z oferty Generatora Nauki GEN w Jaśle. Przyznał, że to dużo, ale mogłoby być lepiej.

Stąd, odkąd pracuję w Generatorze te działania, które planujemy z zespołem, mają spowodować wzbogacenie oferty Generatora nie tylko jeżeli chodzi o same wystawy, ale również o wprowadzenie animacji, pokazów tematycznych, warsztatów tematycznych. A dodatkowo działania, które będą prowadzone w strefach, czyli właśnie mediatece i strefie kreatywności. Mamy przykłady na podstawie tych działań, które w ostatnim czasie realizowaliśmy, czyli kino sferyczne czy na zakończenie Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego (JUD) kiedy był organizowany pokaz dedykowany właśnie dla uczniów, którzy brali udział w JUD-zie. To była pierwsza część zakończenia. Natomiast drugą częścią tego był otwarty pokaz dla mieszkańców i on cieszył się ogromną popularnością. Wzięło w nim udział około stu osób niezwiązanych z samym JUD-em. To pokazuje rzeczywiście, że działania merytoryczne związane z popularyzacją nauki i działaniem edukacyjnym przyciągają mieszkańców. – objaśnił Haluch.

Początkiem sierpnia ma się tu odbyć pokaz „Łowcy miodu”, który tematycznie będzie związany z dniem pszczół. Już dzisiaj organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do siedziby Generatora Nauki GEN w Jaśle.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *