Informacje

Renowacja zbiornika retencyjnego na jasielskim osiedlu Sobniów

| Nz. widoczny zamulony zbiornik na osiedlu Sobniów, położony przy drodze prowadzącej w kierunku Łask. FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zapuszczony akwen wodny położony u zbiegu ulic Sobniowskiej i Granicznej w Jaśle przejdzie do końca września renowację i będzie służył małej retencji. Samorząd miasta pozyskał na ten cel dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W tej chwili trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych.

Miasto Jasło otrzymało dotację w wysokości aż 280 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego stanowiących dochód z tytułu wyłączenia z produkcji gruntów rolnych. Wsparcie zostanie przeznaczone na renowację zbiornika retencyjnego położonego na osiedlu Sobniów. Przewidywana całkowita wartość inwestycji to około 350 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę uzupełni wkład własny samorządu.

Akwen, znajdujący się na działce u zbiegu ulic Sobniowskiej i Granicznej, zajmuje powierzchnię około 0,4 hektara. Ze względu na uwarunkowania terenowe wystąpiła konieczność jego odmulenia.

W ramach zadania przewidziano oczyszczenie terenu z porastających go drzew, gałęzi i krzewów, kolidujących i utrudniających wykonanie prac oraz wywóz zalegających osadów dennych i innych nieczystości. Dodatkowo zostanie poprawiona skarpa i dno zbiornika oraz wykonana droga dojazdowa z płyt żelbetowych.

Renowacja i modernizacja zbiornika wodnego spowoduje polepszenie jego zdolności retencyjnych oraz wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa powodziowego. Zdolność do okresowego zatrzymywania wody w zbiorniku przyczyni się również do poprawy bilansu wodnego i wpłynie na powiększenie zasobów wodnych, ponieważ szybki spływ powierzchniowy zostanie zastąpiony przez powolny odpływ gruntowy. – informuje Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle.

Inwestycja ma się zakończyć do dnia 29 września br.

Magistrat informuje, że planowane prace nie spowodują większych uciążliwości dla najbliższego otoczenia.

Wykonawca zadania jest zobowiązany poprzez zapisy umowne do prowadzenie robót w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników i nie zakłócać bez potrzeby lub w nadmiernym stopniu użytkowania terenu, na którym będą prowadzone roboty. Jednocześnie do obowiązków wykonawcy należy oznakowanie miejsca wykonywania robót zgodnie z wymaganiami prawa organizacji ruchu drogowego i utrzymywania tego oznakowania w należytym stanie przez cały czas wykonywania robót. – uzupełnia Agata Koba.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *