Kultura | rozrywka | edukacja

Marecki, Szweda, Król – rozpoczyna się festiwal literacki w jasielskiej Bibliotece

| Plakat zapowiadający wydarzenie (kliknij, aby powiększyć)

Od poniedziałku 27 września 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na XV Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny, który w tym roku odbywać się będzie pod w hasłem „Poezja i proza na drogach i bezdrożach”.

Gośćmi festiwalowych wydarzeń będą autorzy związani z Jasłem, Jasielszczyzną i Beskidem Niskim. W pierwszym tygodniu Festiwalu na miłośników dobrej literatury czekają:

27 września (poniedziałek), 17:00 – Piotr Marecki – wychował się w Trzcinicy, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję flarf, gry. Osią wieczoru będą najnowsze książki Mareckiego: „Polska przydrożna” i „Romantika”.

30 września (czwartek), 17:00 – Katarzyna Szweda – pochodzi z okolic Jasła, wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Z wykształcenia nauczycielka języka hiszpańskiego i angielskiego. Obecnie mieszka na Łemkowynie, ale myśli o powrocie do Krakowa. Bada swoją łemkowskość. Jej debiut literacki „Bosorka” wpisuje się w bolesną, pełną luk oraz przemilczeń historię Beskidu Niskiego i łemkowskich rodzin.

Dodatkowo 1 października (piątek) zaplanowano dla młodzieży panel dyskusyjny „Po co poezja” z udziałem Katarzyny Szwedy i Roberta Króla, dostępny w transmisji online na facebooku Biblioteki, a następnie warsztaty twórczego pisania, które poprowadzi Robert Król – poeta, jaślanin, laureat ogólnopolskich konkursów m.in.: o laur Czerwonej Róży w Gdańsku, im. Rafała Wojaczka w Mikołowie, konkursu Tyska Zima Poetycka i wielu innych. Stypendysta Miasta Jasła (2006, 2018), Miasta Krakowa (2009) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2019 r. za poemat „Polka”.

Na uczestników Festiwalu, w holu Biblioteki, czeka również wystawa fotografii Piotra Mareckiego „Polska przydrożna”.

Uwaga: Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu oraz formuły spotkań ze względu na aktualne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia będą do odbioru w Czytelni Głównej. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach znajdują się na stronie: www.mbp.jaslo.pl oraz https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

(MBP w Jaśle)

Back to top button