InformacjePowiat

Rekordowe 225 mln złotych na wydatki powiatu jasielskiego w 2024 roku

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Budżet powiatu jasielskiego na 2024 rok został przyjęty. O kształcie przyszłorocznych dochodów i wydatków samorządu zadecydowano podczas piątkowej sesji. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się szesnastu radnych, sześcioro było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ponad 50 mln złotych zostanie przeznaczone na inwestycje i zakupy inwestycyjne, w tym na budowę nowych dróg, chodników i mostów, termomodernizację obiektów oświatowych czy dalszą rozbudowę infrastruktury miejscowego szpitala.

To szósty budżet, a zarazem ostatni budżet w tej kadencji, za którym głosowali radni. Projekt uchwały, został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie oraz komisje merytoryczne Rady Powiatu w Jaśle. Do pierwotnie przedstawionego w listopadzie projektu zostały przygotowane dwie autopoprawki.

Przyszłoroczne dochody powiatu jasielskiego szacowane są na kwotę ponad 220,4 mln złotych, w tym dochody bieżące 187 mln złotych i dochody majątkowe 33,4 mln złotych. Z kolei samorząd zamierza wydać rekordowe ponad 225,7 mln złotych. Najwięcej środków zostanie skierowanych do działów oświata i wychowanie (84,7 mln złotych), administracja publiczna (24,5 mln złotych), transport i łączność (22,1 mln złotych), pomoc społeczna (18,4 mln złotych), kultura fizyczna (14,9 mln złotych), edukacyjna opieka wychowawcza (10,4 mln złotych), bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa (9,6 mln złotych), rolnictwo i łowiectwo (8,4 mln złotych), rodzina (6,1 mln złotych), ochrona zdrowia (3,4 mln złotych), działalność usługowa (1,8 mln złotych), kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (1,5 mln złotych), gospodarka komunalna i ochrona środowiska (698,5 tys. złotych), leśnictwo (43,4 tys. złotych), turystyka (13 tys. złotych).

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przedstawiony projekt budżetu jest projektem proinwestycyjnym, zrównoważonym i rozwojowym. – komentował starosta jasielski Adam Pawluś. Gospodarz naszego powiatu przekonywał, że przyjęcie najważniejszego dokumentu finansowego powiatu jasielskiego na 2024 rok pozwoli samorządowi uruchomić procedury przetargowe dla części zadań jeszcze przed upływem tego roku. – Jeżeli Wysoka Rada uchwali ten budżet to będziemy podpisywać umowy i realizować inwestycje już na początku przyszłego roku. – mówił.

Starosta przekazał, że mimo wielu problemów kadrowych w urzędzie, udało się przygotować wiele zadań inwestycyjnych, które są oczekiwane przez mieszkańców naszego powiatu.

Przy takim skromnym zasobie ludzi jaki mamy w naszym urzędzie to trzeba podziwiać tych ludzi, że tak chcą pracować. Nie jest to też łatwe dlatego, że są choroby, są również drenaże. Wiele osób odeszło do gmin lub do firm komercyjnych, bo tam mają lepsze zarobki i nic na to nie poradzimy. Ale ciągle kształcimy nowych pracowników i to też jest efekt pozytywny. Jeżeli są jakieś niedociągnięcia to chcę Was wszystkich przeprosić. Natomiast bardzo proszę, aby ten budżet przegłosować, bo te inwestycje, które mamy zaplanowane będą służyć mieszkańcom. – przekonywał radnych Adam Pawluś.

W przyszłym roku powiat jasielski zamierza wydatkować ponad 50 mln złotych tylko na same inwestycje i zakupy inwestycyjne. Ponad 13,8 mln złotych pochłoną zadania realizowane na drogach publicznych. Powstaną m.in. rondo w Wolicy, nowe odcinki dróg w Przysiekach do mostu na rzece Ropie czy nowe odcinki drogi powiatowej Kąty-Myscowa związane z planowaną budową zbiornika retencyjnego na rzece Wisłoce. Przygotowywana jest dokumentacja przetargowa budowy obwodnicy Nowego Żmigrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 993.

Przy drogach powiatowych w poszczególnych gminach kontynuowane będą zadania związane z budową chodników. Starosta dziękował wójtom poszczególnych gmin za podjętą inicjatywę współfinansowania tych inwestycji.

Zgodnie z sugestią radnych formułowaną na wcześniejszych sesjach, w planie wydatków ujęto również możliwość uruchomienia nowych projektów – na przykład rozbiórkę mostu i budowę przepustu w ciągu drogi powiatowej Szebnie – Chrząstówka – Przybówka na kwotę tysiąca złotych.

Wiele już było takich sytuacji, w których mając tak niewielką kwotę zrealizowaliśmy inwestycje o dużym i ważnym znaczeniu. Chociażby ostatni przykład to droga w Harklowej wraz z chodnikiem. Nie wiadomo jakie środki się pojawią, w którym momencie i które gminy zechcą wesprzeć te działania. – wyjaśnił Adam Pawluś.

Samorządowiec podał, że zaplanowano wielkie inwestycje w infrastrukturę szkolną. Są to projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynków oświatowych, w tym Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach oraz budynku do praktycznej nauki zawodu przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle. Kontynuowane będą rozpoczęte w tym roku prace przy poprawie wyglądu budynku Zespołu Szkół nr 4.

W Zespole Szkół Technicznych w Jaśle, Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach prowadzone będą działania w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”, czyli dostosowanie budynków oświatowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Gospodarz naszego powiatu wyraził nadzieję, że inwestycje polegające na polepszeniu warunków do nauki przyniosą wymierne efekty i będą w przyszłości skutkować tym, że „młodzi ludzie będą mieli szanse tu pracować, zarabiać i budować swoją przyszłość”.

Gro przyszłorocznych wydatków powiatu jasielskiego zostanie przekazanych na utworzenie Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy.

Jeżeli nie poczynimy żadnych działań w Trzcinicy to ten majątek całkowicie ulegnie degradacji. Najłatwiej by było go sprzedać tylko kto go kupi i za jaką cenę. To jest pytanie. – zastanawia się starosta. – Ale najlepiej jest spróbować zrewitalizować ten majątek, bo jeżeli będzie termomodernizacja to ten internat będzie lepiej funkcjonował. Będzie mógł służyć różnym funkcjom. Nie ma ograniczeń wynikających z trwałości projektu. Przy „Polskim Ładzie” takich ograniczeń nie ma więc jeżeli powstanie jednostka kultury i sportu ona będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą na cele statutowe. Równocześnie z tych obiektów będzie mogła korzystać młodzież, która się tam uczy i młodzież, która będzie dojeżdżać na różnego rodzaju zajęcia. Może się mylę, ale chciałbym, żeby to się zrealizowało i ten majątek nie uległ degradacji. Wszystko czyńmy, żeby nasz powiat się rozwijał. – dodał.

W uchwale budżetowej uwzględniono również środki na poprawę jakości świadczeń udzielanych przez Szpital Specjalistyczny w Jaśle poprzez dalszą rozbudowę jego infrastruktury. Kontynuowane będą prace związane z doposażaniem w meble i sprzęt nowo budowanego pawilonu psychiatrycznego, co pozwoli na uruchomienie działalności w pierwszym kwartale 2024 roku.

Niestety nie mieliśmy szczęścia jeśli chodzi o oddział psychiatryczny, bo wykonawca opóźnił wykonanie tej inwestycji. Ale nie ma zagrożenia dla tej inwestycji. W dniu wczorajszym byłem na budowie. Prawdopodobnie przed świętami zostanie ta inwestycja zakończona. Na pewno będą jakieś usterki, ale one nie będą istotne. Pierwsze piętro jest już całkowicie wykonane i gotowe do przygotowania mebli, bo tam będą produkowane meble na wymiar. Pozostałe kondygnacje są w trakcie kończenia. Tu nie ma zagrożenia dla niewykonania tej inwestycji. Ta inwestycja zostanie ukończona w tym roku. Natomiast wyposażenie będzie w przyszłym roku. To jest też wielki sukces, bo było wiele dyskusji nad tym czy poprawiać ten budynek, który istnieje przy ulicy Za Bursą czy zbudować nowy. Argumenty służb medycznych przemawiały za tym, żeby to wszystko było w jednym miejscu, bo diagnostyka jest na miejscu, wyżywienie jest na miejscu i piękny park, który tam będzie w pobliżu zrealizowany jeżeli zdążymy przygotować wszystkie dokumenty. – objaśniał Adam Pawluś.

Tereny zielone przy szpitalu zostaną poddane rewitalizacji. Zaplanowano dwa projekty – jeden w ramach „Polskiego Ładu”, drugi w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska – Słowacja.

Dzisiaj starosta otrzymał potwierdzenie przyznania dofinansowania: – Jeżeli chodzi o projekt transgraniczny to konkurencja była duża. Jest szesnaście podmiotów, które startowały w tym naborze. Mogliśmy z tego programu skorzystać lub nie. Akurat wymyśliliśmy takie zadanie, które nam się wydaje do zrealizowania z tych środków przeznaczonych na zielono-niebieską infrastrukturę. Nie jest łatwo również znaleźć partnera po stronie słowackiej. My akurat znaleźliśmy dobrego partnera, z którym współpracujemy od wielu lat, z którym udało nam się zrealizować wiele projektów infrastrukturalnych, zwłaszcza drogowych.

Park zostanie udostępniony dla wszystkich zainteresowanych.

Do projektu budżetu wpisano również zadanie dotyczące budowy lądowiska wraz z infrastrukturą dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – przy skrzyżowaniu ulicy Tadeusza Sroczyńskiego z ulicą Antoniego Bogdanowicza, na działce w pobliżu Komendy Powiatowej Policji.

W trakcie debaty nad projektem Adam Pawluś zaznaczył, że wzorem lat ubiegłych dokument będzie nowelizowany w trakcie roku. – Może nie zawsze wszystko robimy najlepiej, ale staramy się pracować dla dobra mieszkańców i realizować jak największą ilość tych inwestycji po to, żeby zaspokoić potrzeby tych mieszkańców. – przekonywał.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 radnych – wszyscy z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Przeciw zagłosowali Jan Urban, Krzysztof Buba, Zenon Szura, Antoni Zwierzyński, Janusz Przetacznik i Ewa Wawro. Od głosu wstrzymała się Bożena Macek-Lubaś.

Podczas piątkowego posiedzenia uchwalono również Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Jasielskiego na lata 2024 – 2030.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button