Loża medialna

Wyrok na dąb, bo fundował go Hitler

W Jaśle urzędnicy borykają się z poważnym problemem. Kwestią sporną jest kilkudziesięcioletnie drzewo w centrum miasta. Niedawno jeden ze starszych mieszkańców ujawnił, że dąb to prezent od kanclerza III Rzeszy – Adolfa Hitlera. Wśród mieszkańców zawrzało. Jedni chcą, by dąb jak najszybciej zniknął, inni go zawzięcie bronią.

Mieszkańcy Jasła z niedowierzaniem przyjęli informację o pochodzeniu drzewa jaką ujawnił jeden z wieloletnich mieszkańców miasta. Kazimierz Polak o tym, że drzewo jest prezentem od Hitlera nie mówił ani w czasie odbudowy Jasła, ani przez lata PRL. Jak twierdzi wówczas klimat polityczny temu nie sprzyjał.

Milczenie przerwał niedawno, bo uznał, że kogoś to może zaciekawić. Jak dodaje, informację o pochodzeniu drzewa traktuje jedynie jako ciekawostkę turystyczną.

W dowód wdzięczności

Jak twierdzi drzewo zostało przywiezione do miasta przez oficerów Hitlera. Starszy mężczyzna doskonale pamięta jak na placu w centrum miasta umieszczono skrzynię wraz z drzewem owiniętą swastykami.

Dąb miał być dowodem wdzięczności Hitlera za życzenia przesłane z okazji 53 urodzin kanclerza III Rzeszy. Kiedy przywieziono sadzonkę w 1942 r. Kazimierz Polak miał 13 lat. W śródmieściu okupowanego Jasła mieszkali głównie Niemcy.

Usunąć symbol wielu krzywd

Ujawnienie faktu, że fundatorem dębu był sam Hitler, to dla władz Jasła, alarmowy dzwonek, by zdecydować o losie drzewa. Według większości pamiątka ta powinna zostać usunięta. – Jak przechodzić koło takiej pamiątki? wielu mieszkańców stracilło rodziny – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Pretekstem do ewentualnego pozbycia się dębu od Hitlera ma być planowana w tym miejscu budowa ronda. Jednak zdania wśród mieszkańców są podzielone. O ostatecznym losie historycznego dębu mają zadecydować historycy i mieszkańcy miasta.

eko/kdj (tvn24.pl)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Wyrok na dąb, bo fundował go Hitler”

  1. Proponuję zburzenie miasta Jasła ponieważ było zbudowane w większości w latach 1945-1989. A powszechnie wiadomo co to były za czasy!!!

  2. Proponuje też zniszczyć wszystkie mosty i drogi wybudowane przez ludzi Hitlera !!!
    Komu i czemu jest winny 70 letni dąb ??