Informacje

O czym pisaliśmy na terazJaslo.pl w 2020 roku?

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Państwa w układzie chronologicznym przegląd najczęściej wyświetlanych materiałów publikowanych w 2020 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierującego
Dużą odpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec Jasła, który wczoraj uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. Mężczyzna zabrał kluczyki kierującemu osobowym peugeotem i powiadomił Policję. Nieodpowiedzialny kierowca miał blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie.

Jasło ma budżet na 2020 rok
Budowa mostu przez rzekę Wisłokę na osiedlu Gądki, przebudowa ulic 3-go Maja i Kołłątaja, kontynuacja prac przy rewitalizacji centrum Jasła czy modernizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to wiodące zadania inwestycyjne jakie zaplanowano w budżecie miasta na 2020 rok. Dokument przyjęto dzisiaj głosami radnych.

Jasło: w święto Trzech Króli ulicami miasta przeszedł orszak

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Już po raz siódmy zorganizowano w Jaśle Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie, który w południe przeszedł głównymi ulicami miasta, wzięły udział setki osób. Przemarszowi towarzyszyły prezentacje artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z miejscowych szkół, a zwieńczeniem wydarzenia były życzenia noworoczne od władz samorządowych i kościelnych oraz wspólne śpiewanie kolęd i świątecznych piosenek.

Powiat solidnie inwestuje w ochronę zdrowia. Teraz kolej na psychiatrię

Koncepcję architektoniczno-budowlaną nowego pawilonu opracowała pracownia MaUHAUS arch. Marzena Ulak-Opalska z siedzibą w Krakowie.
(© materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Jaśle)

W ciągu trzech lat przy jasielskim szpitalu ma powstać nowy pawilon dla potrzeb lecznictwa psychiatrycznego. Taką deklarację złożyli dzisiaj wspólnie starosta Adam Pawluś wraz z dyrektorem jednostki Michałem Burbelką. Wartość niezbędnych do wykonania robót budowlanych oszacowano na blisko trzynaście milionów złotych. Obecnie poszukiwany jest podmiot, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Decyzja środowiskowa dla zbiornika Kąty-Myscowa w III kwartale br.
Dzisiaj w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa przedstawiła stan zaawansowania prac przygotowawczych do budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa. Mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż rzeki Wisłoki oczekują na tę inwestycję od dziesiątek lat.

Pijani sieją strach na drogach naszego powiatu
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i brak uprawnień do kierowania pojazdami, to tylko niektóre przewinienia jakie mają na swoim koncie trzej kierowcy kontrolowani przez policjantów podczas minionego weekendu. Mężczyźni za popełnione przestępstwa niebawem odpowiedzą przed sądem.

Wyniki otwartego konkursu na dotacje sportowe w 2020 roku
Samorząd Jasła rozdysponował środki na realizację przedsięwzięć o charakterze sportowym. Z lokalnego budżetu zostaną sfinansowane łącznie dwadzieścia trzy zadania zgłoszone przez kluby oraz stowarzyszenia. W tym roku na szkolenie i udział w rozgrywkach ligowych, organizację zawodów sportowych czy podnoszenie poziomu sprawności fizycznej swoich mieszkańców miasto przeznaczy 600 tysięcy złotych.

Kierowca Seata miał dwa promile
Jasielscy policjanci zatrzymali 30-latka, który kierował seatem mając 2 promile alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy mieszkaniec powiatu dębickiego jechał samochodem bez włączonych świateł mijania. Mężczyzna stracił prawo jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Śmiertelne potrącenie pieszego w Gorzycach

(FOT. © Policja w Jaśle)

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w Gorzycach na drodze wojewódzkiej nr 992. Kierujący osobową skodą potrącił pieszego mężczyznę, który w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

18-sto i 24-latek odpowiedzą za kradzież kołpaków
Policjanci z zespołu ds. wykroczeń jasielskiej komendy wyjaśnili sprawę kradzieży kołpaków z samochodu osobowego. Pomocny w wykryciu sprawców okazał się monitoring miejski. Dwaj mieszkańcy Jasła, za popełnione wykroczenie, odpowiedzą przed sądem.

Przy jasielskim szpitalu mógłby powstać parking na 170 miejsc
Przy miejscowym szpitalu może powstać kolejny parking, który docelowo pomieści aż sto siedemdziesiąt samochodów. Realizacja przedmiotowej inwestycji przyczyni się do polepszenia sytuacji z dostępnością komunikacyjną przez pacjentów korzystających z usług podmiotu leczniczego czy odwiedzających ich gości. Ale są też inne wymierne korzyści bowiem nowy plac postojowy ma być dostępny dla wszystkich zainteresowanych pozostawieniem swoich pojazdów w tej części Jasła. To z kolei ma niebagatelne znaczenie przy rosnącej z roku na rok liczby aut wjeżdżających do naszego miasta.

Nowa jakość badań rentgenowskich w jasielskim szpitalu

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Do jasielskiego szpitala zostały zakupione dwa nowoczesne, wysokiej klasy cyfrowe aparaty rentgenowskie. Wartość pozyskanego sprzętu wraz z koniecznymi do wykonania pracami adaptacyjnymi w pracowni diagnostycznej to przeszło 1,6 miliona złotych. Środki w wysokości jednego miliona złotych pozyskano na ten cel z rezerwy celowej premiera.

Miasto Jasło zamierza przejąć lokal po policyjnych dzielnicowych
Za kilka miesięcy policyjni dzielnicowi opuszczą lokal przy ulicy Kochanowskiego i przeprowadzą się do budowanej komendy przy ulicy Sroczyńskiego. Obiekt nie pozostanie jednak pusty bowiem są już plany jego dalszego zagospodarowania. Chęć przejęcia nieruchomości wyraził samorząd miejski, który ma konkretny pomysł na adaptację obiektu na cele pomocy społecznej.

Będzie więcej przestrzeni, wykorzystania multimediów, poprawi się też dostępność dla osób niepełnosprawnych

Budynek Muzeum Regionalnego w Jaśle przy ulicy Kadyiego 11.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Jasielskie muzeum, które od kilku dekad funkcjonuje w niewielkim domu odziedziczonym po cenionym w lokalnym środowisku lekarzu, społeczniku i honorowym obywatelu naszego miasta Stanisławie Kadyim zostanie gruntownie przebudowane. Miejscowej instytucji kultury udało się wreszcie pozyskać środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Jeśli niezbędne formalności oraz prace budowlane pójdą zgodnie z planem to pierwsi goście zawitają w murach zmodernizowanego budynku już na wakacjach przyszłego roku.

Fatalna jakość powietrza w mieście
W miniony weekend, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych, na terenie naszego miasta odnotowano wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza. Kilka punktów pomiarowych na terenie miasta świeciło się w specjalnej aplikacji internetowej na czerwono. Największe przekroczenia dopuszczalnych wartości dotyczyło groźnych dla zdrowia pyłów PM 10 oraz PM 2,5. Strażnicy miejscy zapowiadają częstsze kontrole posesji, a władze samorządowe kontynuację programów ekologicznych, które mają zapobiegać w przyszłości podobnym problemom.

Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej: nie żyje piesza, potrącona przez busa


Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na ulicy Grunwaldzkiej w Jaśle. Pomimo szybkiej interwencji służb ratowniczych śmierć na miejscu poniosła piesza potrącona przez busa marki Renault. Droga w miejscu zdarzenia została całkowicie zablokowana. Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w tej sprawie.

LUTY

Samorząd Tarnowca przejmie zabytkowy dwór w centrum miejscowości

Dwór w Tarnowcu – wizualizacja
[Źródło: © http://www.dwortarnowiec.pl, dostęp z dnia 1.02.2020]
Zabytkowy dwór w Tarnowcu zmieni właściciela. Od obecnego wykupi go za przeszło milion złotych miejscowy samorząd, który planuje dokończenie rozpoczętej rewitalizacji obiektu i udostępnienie go lokalnej społeczności na potrzeby kulturalne.

W Kołaczycach chcą wybudować publiczne przedszkole
Gotowa jest koncepcja architektoniczna budowy publicznego przedszkola w Kołaczycach. Nowoczesny i w pełni funkcjonalny obiekt, który w przyszłości będzie służył młodemu pokoleniu z terenu całej gminy, został zaplanowany do realizacji na działce przylegającej do miejscowej szkoły podstawowej. Wraz z głównym zamierzeniem inwestycyjnym została przewidziana infrastruktura towarzysząca, w tym droga dojazdowa, miejsca postojowe, tereny zielone czy plac zabaw dla najmłodszych pociech.

Zimna Woda: śmiertelne potrącenie rowerzysty
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło dziś rano, w miejscowości Zimna Woda, w powiecie jasielskim. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę. W wyniku odniesionych obrażeń kierujący jednośladem zmarł.

Propozycja budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle

Wizualizacja budynku Centrum Zrównoważonego Rozwoju | © materiały ZGDW w Jaśle

W Jaśle ma szansę powstać Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Przedsięwzięcie o wielomilionowej wartości przewiduje zrealizować na terenie naszego miasta Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Instytucja związana z ochroną środowiska naturalnego zamierza ubiegać się o dofinansowanie przedmiotowego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wytypowano już miejsce pod planowaną budowę.

25. Konkurs Fotograficzny „Jasło moje miasto” za nami
Już od dwudziestu pięciu lat mieszkańcy Jasła uwieczniają na fotografiach historię miasta, jego architekturę, pokazują ważne wydarzenia z życia lokalnej społeczności. Właśnie tyle lat liczy sobie konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury. Dzisiaj popołudniu rozstrzygnięto jego jubileuszową edycję, na którą napłynęło kilkadziesiąt prac. Wiele z nich możemy obejrzeć w licznych wydawnictwach promujących naszą okolicę.

Za dziesięć lat ominiemy komunikacyjnie centra Jasła, Kołaczyc, Brzostku i Pilzna
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło listę projektów budowy stu dróg omijających centra polskich miejscowości. Wśród zaplanowanych inwestycji przewidziano wykonanie obwodnicy Jasła, Kołaczyc, Brzostku i Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73. Polski rząd zobowiązał się wyprowadzić ruch poza tereny zurbanizowane w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Droga KG2 w Jaśle: oficjele przecięli symboliczną wstęgę

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Parlamentarzyści, władze samorządowe, zarządca publicznej sieci drogowej oraz wykonawcy robót wzięli udział w uroczystym otwarciu nowo wybudowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle.

Połączą drogę KG2 z planowaną zachodnią obwodnicą miasta?
W związku z udostępnieniem użytkownikom śródmiejskiego łącznika wzdłuż rzeki Jasiołki (KG2) pojawił się pomysł wydłużenia drogi do planowanego węzła w Kaczorowach, który w przyszłości będzie stanowił ważny element w układzie komunikacyjnym Jasła i powiatu. Na ile projekt okaże się realny, pokaże czas. Natomiast ważne jest to, że o jego realizacji na poważnie zaczynają rozmawiać między sobą samorządowcy, którzy odpowiadają za lokalną politykę transportową naszego regionu.

Brzyska: młody mężczyzna wpadł do studni
Na jednej z posesji w miejscowości Brzyska młody mężczyzna wpadł do głębokiej studni z wodą. Poszkodowanego wydobyli stamtąd strażacy. Trafił do jasielskiego szpitala w poważnym stanie.

Zmarł Bogusław Buglewicz, były radny miejski
Dotarła do nas smutna informacja. Rano w wieku 82 lat zmarł Bogusław Buglewicz. Przez cztery lata był radnym miejskim w Jaśle.

Ma honorowe obywatelstwo miasta. Teraz został patronem jednej z ulic


Jedna z ulic w Jaśle będzie nosiła imię śp. Juliusza Jankisza, zasłużonego dla lokalnej społeczności pedagoga, samorządowca oraz działacza religijnego, wyróżnionego w 2012 roku cennym tytułem honorowego obywatela naszego miasta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmowanie uchwał w sprawie nazewnictwa dróg należy do wyłącznej kompetencji radnych. Decyzja w przedmiotowej sprawie została przez nich podjęta jednogłośnie.

Zmiana godzin pracy Urzędu Miasta w Jaśle
Zgodnie z oczekiwaniami osób, które załatwiają sprawy w Urzędzie Miasta w Jaśle, od 2 marca zmienią się godziny pracy urzędu. Wydłużony czas pracy w poniedziałek ma umożliwić załatwienie spraw w późniejszych godzinach popołudniowych bez konieczności zwalniania się z pracy.

Co dalej ze szkolnymi rozgrywkami w halową piłkę nożną?
Jasielska halowa liga piłki nożnej adresowana do uczniów jasielskich szkół podstawowych zawieszona na czas nieokreślony. Trwające już od trzech dekad rozgrywki młodzieży szkolnej zostały wstrzymane bowiem zabrakło pieniędzy na ich dalszą organizację. Swoje pierwsze piłkarskie szlify zbierali tutaj mający doświadczenie z ekstraklasowych boisk piłkarskich Cholewiak, Rakoczy i Piątkowski. Czy chlubne tradycje zapoczątkowane przez nestora jasielskiego futbolu Edwarda Nazgowicza będą kontynuowane?

Policjanci ustalili sprawcę zniszczenia drzew przy ulicy Baczyńskiego
Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o uszkodzenie mienia. 23-letni mieszkaniec Jasła w listopadzie ubiegłego roku połamał kilka nowo posadzonych drzew, powodując kilkutysięczne straty. Wczoraj przyznał się do postawionego zarzutu.

Zmiana na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie
Aspirant sztabowy Grzegorz Stygar pełni obowiązki Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. Dotychczasowy szef żmigrodzkich policjantów asp. szt. Wiesław Rogowski przeszedł na emeryturę.

MARZEC

Jasło w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” 2020

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Przed południem w Jaśle miały miejsce lokalne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w wydarzeniu wzięły udział licznie zgromadzeni, w tym przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych wszystkich szczebli, reprezentanci urzędów użyteczności publicznej oraz instytucji, służby mundurowe, delegacje ze szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy miasta. Starosta jasielski odczytał list okolicznościowy skierowany do uczestników dzisiejszego święta przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Miasto Jasło poparło pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Radni miejscy przegłosowali dzisiaj stanowisko wyrażające poparcie dla działań rządu w sprawie realizacji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W uchwale wskazano strategiczne inwestycje, które pozwolą na skuteczne połączenie regionu jasielskiego z planowaną inwestycją. Dotyczą one rozbudowy istniejącej sieci drogowej i kolejowej, w tym budowy nowego kolejowego połączenia pasażerskiego między Jasłem, a Dębicą.

Wzywasz karetkę? Nie okłamuj ratowników!

#NieKłamMedyka (FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

#NieKłamMedyka – z takim przesłaniem jasielscy ratownicy medyczni zwracają się do lokalnej społeczności, by w razie potrzeby udzielenia niezbędnej pomocy właściwie przekazywać informacje o stanie swojego zdrowia. Okazuje się bowiem, że w obecnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej spowodowanej pandemią koronawirusa nie wszyscy pacjenci stosują się do zasad wzajemnego poszanowania. Okłamując medyków narażasz nie tylko ich życie czy zdrowie, ale wykluczasz możliwość uratowania przez nich innych osób.

Pijany, skradzionym rowerem pojechał do sklepu
Policjanci oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jaśle interweniowali wobec nietrzeźwego mężczyzny, który ukradł rower i pojechał nim do sklepu. Był nietrzeźwy, w chwili zatrzymania miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem.

KWIECIEŃ

Policyjne komunikaty głosowe na terenie powiatu jasielskiego
W związku z epidemią koronawirusa prosimy o nie grupowanie się i dla własnego bezpieczeństwa pozostanie w domach! (…) – taki komunikat wybrzmiewa od kilku dni na terenie powiatu jasielskiego.

Kolizja policyjnego busa z autem osobowym


Dzisiaj doszło do kolizji policyjnego radiowozu z samochodem osobowym. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Piłsudskiego w Jaśle. Kierowca auta oraz jeden z funkcjonariuszy doznali obrażeń ciała wskutek czego trafili do miejscowego szpitala. Uszkodzone pojazdy tarasują częściowo przejazd drogą krajową nr 28 przebiegającą przez nasze miasto. Mundurowi kierują ruchem wahadłowo.

Wiosenne nasadzenia w mieście
Trwają nasadzenia kwiatów na terenie naszego miasta. W tym roku odbędą się one w dwóch rzutach: wiosennym i letnim. Teraz pojawią się stokrotki i bratki, a w lecie begonie, aksamitki, szałwie, ipomee, pelargonie oraz trawy.

„Jasielska Tarcza Antykryzysowa” przyjęta
Po raz pierwszy w historii samorządu miejskiego jasielscy radni obradowali dzisiaj w trybie zdalnym. Na posiedzeniu podjęto ważne decyzje mające na celu pomoc lokalnym przedsiębiorcom w zwalczaniu skutków kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. Samorządowcy złożyli również podziękowania dla pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy na co dzień zmagają się ze skutkami zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego wywołanego nową, dotąd nieznaną jeszcze chorobą zakaźną.

Nietrzeźwy kierujący uszkodził dwa samochody
Jasielscy policjanci interweniowali wczoraj wobec nietrzeźwego kierującego, który wjechał w zaparkowane samochody. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu. 33-letni mieszkaniec naszego powiatu, stracił uprawnienia do kierowania pojazdami. Za popełnione czyny grożą mu surowe konsekwencje.

Ratownicy medyczni rozproszeni po mieście

Karetka na Baczyńskiego

Mając na względzie zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom powiatu jasielskiego w związku z dynamicznym rozwojem pandemią koronawirusa, kierownictwo szpitala podjęło decyzję o czasowym rozproszeniu załóg karetek Pogotowia Ratunkowego na terenie miasta Jasła.

Nowa aparatura medyczna dla szpitala
Po raz kolejny dzięki życzliwości lokalnego samorządu jasielski szpital wzbogaci się o specjalistyczną aparaturę medyczną. Radni miejscy pozytywnie odpowiedzieli na wniosek dyrekcji o pomoc w zwalczaniu skutków epidemii koronawirusa dzięki czemu w najbliższym czasie oddział zakaźny zostanie doposażony w dodatkowe urządzenie do diagnostyki pacjentów.

Spółka Orion wspiera ratowników medycznych w walce z koronawirusem

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Miłym gestem wykazała się mająca siedzibę na terenie naszego miasta firma Orion Engineered Carbons. Dzięki życzliwości ze strony kierownictwa spółki do miejscowej stacji ratownictwa medycznego trafił cenny sprzęt niezbędny do walki z pandemią koronawirusa. Pracownicy Pogotowia Ratunkowego wyrażają ogromne podziękowania za udzieloną pomoc. Należy podkreślić, że każdego dnia personel medyczny, który stoi na pierwszej linii walki z nowym zagrożeniem epidemiologicznym, może liczyć na bezinteresowne wsparcie ze strony firm, instytucji oraz osób prywatnych.

Obowiązek noszenia maseczek: małe gminy rozdadzą je mieszkańcom za darmo, miasto już nie
Z uwagi na obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych wiele samorządów w Polsce decyduje się na rozdawanie swoim mieszkańcom maseczek ochronnych. Szczególną troską urzędników otaczani są seniorzy, osoby niezaradne życiowo czy bezdomni. Władze Jasła nie przewidują jednak tej formy wsparcia swoich obywateli. Jak podkreślił burmistrz Ryszard Pabian, miasto poprzez swoje jednostki organizacyjne realizuje dla nich pomoc w innym wymiarze.

JBO 2021: nabór projektów w drugiej połowie wakacji
Kryzys związany z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami mającymi na celu zahamowanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa dotyka wszystkie dziedziny życia społecznego. Zmagają się z nim medycy, przedsiębiorcy, sportowcy, artyści, pedagodzy czy samorządowcy. Odwoływane albo przesuwane w czasie są wcześniej zaplanowane przedsięwzięcia, inwestycje, wydarzenia kulturalne, zawody sportowe czy inne ważne aktywności. Trudna sytuacja nie omija również samego Jasła.

Czy w najbliższym czasie grozi nam brak wody?
Uważam, że wydział zarządzania kryzysowego powinien mieć na uwadze również to, że zbliża się dosyć poważna susza. Jak patrzę na dane Głównego Urzędu Statystycznego to ceny żywności w tej chwili, jeszcze bez suszy, wzrosły od 6 do 27 procent. – alarmuje radny miejski Leszek Znamirowski. Co jeszcze czeka na nas po zapaści społeczno-gospodarczej wywołanej skutkami pandemii koronawirusa? Czy będziemy zmuszeni do oszczędnego korzystania z wody? Jakie działania podejmuje w tej materii lokalny samorząd?

Wzajemna solidarność w trudnych czasach

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Marka Bosch pomaga jednostkom sektora ochrony zdrowia w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Na rzecz szpitalnych oddziałów zakaźnych i stacji ratownictwa medycznego w całym kraju przekazała nieodpłatnie setki wysokiej jakości urządzeń gospodarstwa domowego. Niezwykle potrzebny sprzęt trafił również do Jasła. Z pomocy skorzystali bezpośrednio pracownicy pogotowia.

Kto zostanie kolejnym w historii komendantem PSP w Jaśle?
Państwowa Straż Pożarna w Jaśle wciąż nie ma powołanego na stałe komendanta. W chwili obecnej powierzono kolejnemu funkcjonariuszowi pełnienie obowiązków szefa miejscowego garnizonu.

MAJ

Przez pandemię Święto 3 Maja w innym niż corocznie wymiarze


Wspólne celebrowanie Święta 3 Maja przez mieszkańców Jasła było w tym roku skromniejsze niż do tej pory. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa obchody kolejnej rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji ograniczyły się do mszy świętej w kolegiacie farnej oraz złożenia symbolicznych wiązanek kwiatów od przedstawicieli władz państwowych i samorządowych w lokalnych miejscach pamięci narodowej.

Kierowała po pijanemu. Wpadła przez brak włączonych świateł
Jasielscy policjanci zatrzymali wczoraj 35-latkę, która kierowała samochodem mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Pijana mieszkanka naszego powiatu jechała samochodem po drodze publicznej bez włączonych świateł mijania. Kobieta odpowie także za niestosowanie się do wyroku sądu zakazującego jej prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Chirurgia w szpitalu po kompleksowym remoncie
W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle miało miejsce (18 bm.) przekazanie do użytkowania i poświęcenie przebudowanego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Inwestycja ta została zrealizowana w latach 2018-2020 w ramach zadania pn.: „Modernizacja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle”.

W dobie pandemii: miasto dopłaci mieszkańcom do wody i ścieków
Samorząd Jasła, w celu zapobiegania negatywnym skutkom społecznym wśród mieszkańców miasta spowodowanym epidemią koronawirusa, podjął uchwałę wprowadzającą dopłatę dla gospodarstw domowych dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Na odciążenie portfeli obywateli urzędnicy z ratusza przeznaczą do końca bieżącego roku nieco ponad 120 tys. złotych.

Znamy zwycięzców pierwszej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego
Prokuratura Rejonowa w Jaśle wydała postanowienie w sprawie Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. W dokumencie tym wskazano 1547 głosów, które zostały oddane w sposób niezgodny z prawem. Po ponownym przeliczeniu głosów, w gronie zwycięskich projektów, znalazły się dwa: Drenaż boiska sportowego przy ul. Śniadeckich i Organizacja festiwalu „Rock in Jasło”.

Na placu przed szpitalem stanęły kontenery socjalne. Będą w nich dyżurować ratownicy medyczni

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Celem wyeliminowania potencjalnych możliwości zakażenia koronawirusem wśród personelu sektora ochrony zdrowia, jasielski szpital zakupił trzy budynki socjalno-bytowe wykonane w systemie kontenerowym, w pomieszczeniach których będą na co dzień stacjonowały zespoły ratownictwa medycznego. Teren, na którym zlokalizowano inwestycję, znajduje się przy głównej bramie wjazdowej od strony ulicy Lwowskiej.

Starostwo bierze się za przebudowę zniszczonych boisk przy szkołach średnich

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Przybliża się perspektywa modernizacji infrastruktury sportowej przy szkołach średnich na terenie miasta Jasła. W pierwszej kolejności kompleksowej przebudowie ulegnie boisko na terenie Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Józefa Hallera przy ulicy Staszica. Przetarg na realizację robót budowlanych poszedł po myśli inwestora. Najtańsza złożona oferta jest niższa od wartości kosztorysowej co przyniesie oszczędności w budżecie powiatu.

CZERWIEC

Ciężko ranny motorowerzysta zabrany śmigłowcem do szpitala


Motorowerzysta poważnie ucierpiał w zdarzeniu drogowym w Łężynach. Z miejsca wypadku podjęła go załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, po czym został przetransportowany do centrum urazowego w Rzeszowie. Jego dokładne przyczyny i okoliczności wyjaśniają policjanci.

Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle gotowy

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Na 19 czerwca zaplanowano w Jaśle uroczystości religijne związane z poświęceniem pomnika Chrystusa Króla, który zgodnie z założeniami powstał na działce miejskiej przy ulicy Na Kotlinę. W wydarzeniu wezmą udział m.in. władze kościelne i samorządowe, członkowie społecznego komitetu budowy, darczyńcy, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta i regionu.

Kierował autem nie mając uprawnień, a do tego pod wpływem alkoholu
Jasielscy policjanci zatrzymali w sobotę nietrzeźwego kierującego. 37-letni mieszkaniec Jasła miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie posiadał także uprawnień do kierowania pojazdami. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu także dotkliwa kara finansowa.

#GASZYNCHALLENGE. Nasze służby ratownicze „pompują” dla chorych dzieci
Reprezentanci służb ratowniczych z powiatu jasielskiego w nietypowy sposób zachęcają mieszkańców regionu do pomocy w zbiórce funduszy na specjalistyczne leczenie najmłodszych pacjentów. Strażacy, ratownicy medyczni czy policjanci wzajemnie nominują się do wykonania pompek i nagrania podjętego wyzwania. Następnie osiągniętymi efektami dzielą się z lokalną społecznością. Poprzez udział w akcji chcą jak najszerzej rozpropagować wśród mieszkańców regionu ideę pomocy dzieciom, która za pośrednictwem sieci internetowej rozrosła się już na cały kraj.

Policjanci ujęli w Jaśle 52-latka,który kierował autem po pijanemu
Policjanci zatrzymali prawo jazdy 52-letniemu mężczyźnie, który zdecydował się kierować samochodem będąc pod wpływem alkoholu. Podczas kontroli drogowej, policyjny alkomat wskazał w jego organizmie ponad promil alkoholu. Za popełnione przestępstwo grożą mu surowe konsekwencje.

Budynki socjalne przekazane ratownikom medycznym do użytkowania

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

W związku z ograniczaniem niepożądanych skutków pandemii koronawirusa zespoły ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego funkcjonujące przy jasielskim Szpitalu Specjalistycznym, które na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem zdrowotnym populacji całego powiatu, otrzymały właśnie do użytkowania nowe pomieszczenia socjalne.

Jasło: jedenaście szkół i przedszkoli ze wspólną obsługą finansową
Od 1 września br. Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle zajmie się wspólną obsługą finansową i księgową dla wybranych miejskich przedszkoli i szkół podstawowych. Projekt stosownej uchwały trafił pod obrady i został przyjęty przez radnych. Z prezentowanego przez władze miasta stanowiska wynika, że jest to ze wszech miar racjonalne rozwiązanie.

Ulice w strefie aktywności gospodarczej nazwane

FRAGMENT NOWO NAZWANEJ ULICY MEBLOWEJ W JAŚLE

Jasielscy radni podjęli dzisiaj uchwałę w sprawie nadania nazwy dwóm ulicom położonym w podmiejskiej strefie aktywności gospodarczej. Przyjęta nomenklatura charakteryzuje wiodącą działalność prowadzoną na tym terenie.

Szczęśliwy finał poszukiwań nad brzegiem Wisłoki
Strażacy zakończyli już działania ratownicze, które prowadzili na osiedlu Gądki w rejonie rzeki Wisłoki. Zgłoszenie jakie wpłynęło do nich na numer alarmowy było bardzo niepokojące: mogło dojść do utonięcia osoby w wezbranym nurcie. Na szczęście czarny scenariusz się nie potwierdził. Osoba, za którą wszczęto poszukiwania, jest cała i zdrowa.

Nagrodzeni za rok swojej pracy badawczej
Zakończyła się kolejna edycja Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. W ciągu roku szkolnego uczestniczyło w niej 103 uczniów jasielskich szkół, którzy pod opieką 28 nauczycieli opracowali 32 małych projektów naukowo-badawczych. Projekt realizowany w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy od samego początku wspiera Grupa LOTOS.

Szacowanie i usuwanie strat po sobotniej nawałnicy

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Na terenie miasta pracują 22 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które pomagają przy wypompowywaniu wody z zalanych budynków. Do pomocy przy usuwaniu skutków nawałnic delegowano na teren miasta również ponad 70 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomagają oni na osiedlu Brzyszczki, Ulaszowice i Hankówka.

Zniszczenia w infrastrukturze drogowej na terenie powiatu jasielskiego
Wskutek intensywnych opadów deszczu jakie w miniony weekend przetoczyły się przez powiat jasielski spowodowały m.in. ogromne straty w infrastrukturze drogowej. Poważnemu uszkodzeniu uległy jezdnie, chodniki, pobocza oraz przepusty na odcinkach dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych jak i gminnych. Służby zarządzające poszczególnymi szlakami komunikacyjnymi przystąpiły już do usuwania zniszczeń.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w Trzcinicy poszkodowanych w wyniku gwałtownych opadów deszczu

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W Trzcinicy gościł dzisiaj Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miejscowości, którą w miniony weekend nawiedził niszczycielski kataklizm. Głowa naszego państwa na własne oczy mogła przekonać się jakich zniszczeń w przeciągu kilku godzin dokonały intensywne opady deszczu wraz z gradem oraz porywisty wiatr. Straty w mieniu prywatnym oraz infrastrukturze komunalnej są ogromne.

LIPIEC

Jasło wciąż zmaga się ze skutkami podtopień

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Na terenie Jasła w dalszym ciągu pracują jednostki straży pożarnych, żołnierze WP, Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerze, którzy pomagają w usuwaniu skutków sobotniej nawałnicy, a także późniejszych obfitych opadów deszczu.

25-letni jaślanin miał przy sobie 14 woreczków z amfetaminą
Jasielscy policjanci zatrzymali wczoraj 25-letniego mieszkańca Jasła. Podczas interwencji mundurowi znaleźli w jego portfelu 14 woreczków z amfetaminą. Mężczyzna przebywa aktualnie w policyjnym areszcie.

Wybory 2020: Trzaskowski zachowa „500+” i inne programy społeczne


Posłanki Krystyna Skowrońska oraz Joanna Frydrych wraz z sympatykami Platformy Obywatelskiej zachęcały w południe mieszkańców Jasła do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Przedstawicielki naszego regionu w polskim parlamencie zaprezentowały główne postulaty zawarte w programie Rafała Trzaskowskiego.

90 uczniów jasielskich szkół podstawowych nagrodzonych przez burmistrza
90 uczniów miejskich szkół otrzymało Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce, za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.

Minister Zbigniew Ziobro dziękuje w Jaśle strażakom za pomoc ofiarom nawałnic


Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny oraz prezes Solidarnej Polski gościł dzisiaj w Jaśle. Na płycie miejscowego Rynku spotkał się ze strażakami, którzy brali aktywny udział w likwidowaniu skutków gwałtownych opadów na terenie powiatu jasielskiego. Zachęcał on również do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich i oddania głosu na kandydata Zjednoczonej Prawicy.

Wybory 2020. W Jaśle lider PO zachęcał na głos dla Rafała Trzaskowskiego


Borys Budka gościł dzisiaj w Jaśle. Lider Platformy Obywatelskiej, wspólnie z sympatykami tej partii, zachęcał mieszkańców miasta i regionu do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się już w przyszłą niedzielę. Swoje wystąpienie przed obiektywami mediów poświęcił w głównej mierze samorządności, która w jego opinii jest mocno zagrożona bowiem obecna władza chce sterować miastami i miasteczkami centralnie. Zdaniem szefa największej opozycyjnej formacji politycznej w naszym kraju tylko wybór Rafała Trzaskowskiego daje gwarancję na Polskę „z silnym i wybieranym przez mieszkańców samorządem”.

Bankowcy dofinansowali zakup respiratora do karetki transportowej
Pogotowie Ratunkowe w Jaśle otrzymało nowoczesny, o wysokim standardzie techniczno-użytkowym respirator. Urządzenie to jest niezbędne do prowadzenia intensywnej terapii oddechowej u pacjentów będących w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, wymagających specjalistycznego transportu z miejscowego szpitala do ościennych ośrodków. Jego zakup nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego jakiego szpitalowi udzielił Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Jaśle.

Finał kampanii prezydenckiej: Andrzej Duda wyruszył z Jasła po zwycięstwo

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Andrzej Duda spędza ostatnie godziny przed zakończeniem kampanii prezydenckiej na Podkarpaciu. W całodzienną trasę po poparcie wśród mieszkańców naszego regionu wyruszył z Jasła. Wcześniej spotkał się tutaj ze swoimi sympatykami. Podczas krótkiego wystąpienia ubiegający się o kolejną kadencję prezydent przekonywał, że przez ostatnie pięć lat jego urzędowania Polska mogła się równomiernie rozwijać. Wszystko dzięki ambitnej polityce rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i dedykowanym obywatelom licznym programom socjalnym.

Zaatakowali piłkarza lokalnego klubu. Zostali aresztowani na dwa miesiące
Policjanci zatrzymali podejrzanych, którzy w minioną sobotę dokonali rozboju na 17-letnim mieszkańcu Jasła. Napastnicy zabrali poszkodowanemu koszulkę, którą miał na sobie. Podejrzani usłyszeli już zarzuty. Decyzją sądu najbliższe 2 miesiące spędzą w areszcie. Grozi im za to do 12 lat pozbawienia wolności.

Duże zainteresowanie niedzielnymi wyborami
W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Na ostateczne wyniki jeszcze musimy poczekać, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że głową państwa przez kolejne pięć lat będzie Andrzej Duda.

20-letni grafficiarz stanie przed sądem
Policjanci z jasielskiej komendy zakończyli dochodzenie w sprawie uszkodzeń mienia, do których dochodziło w ostatnich latach m.in. na terenie Jasła. Podejrzany w tej sprawie, 20-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego malował graffiti na elewacjach bloków, na budynkach mieszkalnych, garażach oraz urządzeniach użytku publicznego, powodując tym samym wysokie straty. Młodzieniec ma na swoim koncie łącznie 23 zarzuty niszczenia mienia. Śledczy skierowali wczoraj do sądu akt oskarżenia.

Jaślanie skarżą się na plagę komarów
Komary dają się większości jaślan mocno we znaki. Można już mówić o istnej pladze tych uciążliwych owadów. Nie mamy jednak dobrych wieści dla mieszkańców miasta. Urzędnicy nie planują w tym roku zmasowanej akcji odkomarzania. Samorząd w pierwszej kolejności zamierza skierować środki na pomoc osobom pokrzywdzonym wskutek czerwcowych nawałnic oraz odbudowę zniszczonej infrastruktury publicznej.

Na nowym cmentarzu jest potrzebna pochylnia dla niepełnosprawnych
Niepełnosprawni ruchowo mają problem z dostępem do nowo powstających sektorów grzebalnych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza – przekazuje władzom Jasła uwagi od mieszkańców miasta radny Krzysztof Czeluśniak. Zwraca się z prośbą o wykonanie pochylni dla wózków inwalidzkich bezpośrednio z górnego parkingu przy nekropolii. Urzędnicy: przyjrzymy się możliwościom technicznym.

Kolejny ważny polityk otwiera swoje biuro w Jaśle
Od września w Jaśle zacznie funkcjonować biuro posła do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej (Platforma Obywatelska). – Dzięki biurom poselskim mogę być zawsze w kontakcie z mieszkańcami naszego regionu, wsłuchiwać się w Ich głos, co pozwala dobrze reprezentować tych, którzy nas wybrali. – podkreśla europosłanka.

Powołanie dyrektora domu kultury w Jaśle. Bez niespodzianki

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Helena Gołębiowska została dyrektorem domu kultury w Jaśle. Dzisiaj na trzyletnią kadencję powołał ją burmistrz miasta Ryszard Pabian.

Mieszkańcy Jasła zyskają nowe boisko wielofunkcyjne

Projekt boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów – przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 (© Źródło: materiały przetargowe UMJ)

Na jasielskim osiedlu Sobniów powstanie nowe boisko przeznaczone do gry w różne dyscypliny sportowe. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana ze środków miasta bowiem dzięki determinacji mieszkańców projekt budowy zwyciężył w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Obecnie opracowywana jest niezbędna dokumentacja, która pozwoli na przystąpienie do robót budowlanych. Obiekt ma być ukończony końcem listopada br.

Jasło: zmiany w budżecie po stronie inwestycyjnej
Już wkrótce rozpocznie się rozbudowa Muzeum Regionalnego w Jaśle. Radni miejscy zdecydowali się o przeznaczeniu dodatkowych środków na realizację zadania. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Obiekt po gruntownej modernizacji zostanie ponownie otwarty końcem września przyszłego roku.

Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u
Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą dyrektora ośrodka.

Ścieżka rowerowa, a drzewa w mieście [KOMENTARZ URZĘDU]
Od pewnego czasu budowa bezpiecznej ścieżki rowerowej biegnącej przez centrum miasta wzbudza kontrowersje z powodu konieczności wycinki drzew. Jest to zrozumiałe, bo przecież działania związane z powstaniem ścieżki rowerowej to przecież działania ekologiczne, a tymczasem niestety wiążą się one z usuwaniem drzew.

Sprzęt gospodarstwa domowego dla jaślan poszkodowanych wskutek czerwcowych nawałnic

Przekazanie sprzętu dla mieszkańców ulicy Konopnickiej w Jaśle.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Do kolejnych rodzin, które najbardziej ucierpiały wskutek czerwcowych nawałnic, trafiły nowe urządzenia gospodarstwa domowego. Pomoc materialną dla mieszkańców regionu zaoferowała Fundacja PGNiG imienia Ignacego Łukasiewicza. Nowe kuchenki gazowe oraz pralki odebrali dzisiaj z rąk prezesa spółki Jerzego Kwiecińskiego, wojewody podkarpackiej Ewy Leniart oraz burmistrza miasta Ryszarda Pabiana m.in. mieszkańcy ulicy Konopnickiej i Towarowej w Jaśle oraz ościennych gmin.

SIERPIEŃ

Modernizacja Placu Żwirki i Wigury w ramach rewitalizacji centrum Jasła

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

W ramach lokalnego programu rewitalizacji ogólnodostępnych przestrzeni miasta Jasła zostanie zmodernizowany Plac Żwirki i Wigury wraz z przylegającymi do niego ulicami. Inwestor przewidział zachowanie dotychczasowej funkcji komunikacyjnej tego miejsca. Na realizację robót budowlanych wchodzących w zakres prac miejscowy samorząd wyda blisko pół miliona złotych.

Przy ulicy Na Kotlinę w Jaśle powstaje nowoczesny biurowiec MPGK


Dzięki budowie nowego obiektu biurowo-administracyjnego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle jaki powstaje na działce miejskiej przy ulicy Na Kotlinę znacząco podniesie się komfort pracy oraz obsługi klienta. Dotychczasowa siedziba spółki, która powstała końcem lat 80-tych ubiegłego stulecia, miała być tylko czasowym rozwiązaniem, a funkcjonuje do tej pory. Budynek odbiega swoimi parametrami technicznymi od współczesnych standardów i nie nadaje się już do dalszej eksploatacji.

Szesnastolatek zginął na drodze w Brzyskach
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w Brzyskach. Jak wstępnie ustalono, motocyklista zjechał z jezdni i uderzył w betonowy przepust. Niestety życia kierującego jednośladem nie udało się uratować.

Odpowie za usiłowanie rozboju i kradzież rozbójniczą na trzech stacjach paliw
Policjanci z jasielskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą oraz usiłowanie rozboju. Zatrzymany 30-latek, w minioną sobotę, odwiedzał lokalne stacje paliw i kradł papierosy, grożąc przy tym pracownikom. Podejrzany trafił do aresztu i usłyszał zarzuty. Decyzją prokuratury zastosowano wobec niego dozór policyjny.

Poprawa stanu drogi krajowej nr 73. Wniosek czeka na uzyskanie decyzji środowiskowej

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w jasielskim Starostwie Powiatowym poinformowano o postępie przygotowań do rozbudowy drogi krajowej nr 73 wraz z wykonaniem obwodnic dla czterech miejscowości: Pilzna, Brzostka, Kołaczyc i Jasła. Obecnie inwestycja oczekuje na uzyskanie decyzji środowiskowej.

Święto Wojska Polskiego 2020 w Jaśle. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

W Parku Miejskim odbyły się jasielskie obchody Święta Wojska Polskiego oraz stulecia Bitwy Warszawskiej. Podczas wydarzenia odczytano apel pamięci, zaproszone delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, lokalnych stowarzyszeń, instytucji kultury i zakładów pracy złożyły symboliczne wiązanki kwiatów, a burmistrz miasta wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do lokalnych akcentów i postaci towarzyszących historycznym wydarzeniom sprzed wieku. Wszystko w ścisłym reżimie sanitarnym spowodowanym trwającą pandemią koronawirusa.

Ulica Szajnochy będzie dwukierunkowa na całym odcinku
Od najbliższej środy (26 sierpnia) zostanie wprowadzona zmiana w stałej organizacji ruchu na ul. Szajnochy. Dotychczasowy odcinek o ruchu jednokierunkowym, od skrzyżowania z ulicą Władysława Jagiełły do skrzyżowania z ulicą Zyndrama z Maszkowic, będzie odcinkiem o ruchu dwukierunkowym.

Powstaje film o „ojcu polskiego gazownictwa”. Zdjęcia realizowane m.in. w Jaśle

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Rozpoczęły się zdjęcia do kolejnej produkcji historycznej Telewizji Obiektyw. Tym razem film będzie poświęcony pionierowi polskiego gazownictwa Marianowi Wieleżyńskiemu. Sceny do dokumentu powstają na ziemi podkarpackiej. Ujęcia były realizowane m.in. w jasielskim Parku Miejskim. Nad ich właściwym przebiegiem czuwał osobiście Mariusz Bonaszewski, którego znamy już z małego ekranu bowiem wcześniej wcielił się w postać Ignacego Łukasiewicza.

Nowy rok szkolny w szkołach miejskich
Od 1 września wszystkie jasielskie placówki prowadzone przez Miasto Jasło rozpoczynają nowy rok szkolny w tradycyjny sposób, czyli z nauką w trybie stacjonarnym. W sumie w roku szkolnym 2020/21 w przedszkolach miejskich podejmie naukę 1023 wychowanków, a w szkołach podstawowych 2993 uczniów.

WRZESIEŃ

Nowe kierownictwo w jasielskim garnizonie PSP

Nz. mł. bryg. Piotr Śmietana (FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbrygadier Andrzej Babiec wręczył akt powołania na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Kolejnym w historii szefem miejscowego garnizonu został młodszy brygadier Piotr Śmietana, który pełnił do tej pory funkcję zastępcy komendanta. Jego kandydaturę pozytywnie zaopiniował starosta jasielski.

Uchwała w sprawie zmiany MPZP dla przyszpitalnego lądowiska sanitarnego

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Trwają prace związane z budową przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle całodobowego lądowiska sanitarnego. Obiekt będzie wykorzystywany do transportu chorych przez śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego powstanie warunkuje dalsze funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie termin graniczny to koniec 2021 roku.

W Jaśle stawiają na edukację najmłodszych
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny to nowa oferta edukacyjna skierowana do najmłodszych mieszkańców Jasła – miasta wiedzy. Dzięki zaangażowaniu lokalnego samorządu, przedsiębiorców oraz społecznych partnerów uczniowie będą mogli odkrywać interesujące pokłady nauki biorąc udział w atrakcyjnych wykładach i warsztatach. Z uwagi na obecną sytuację sanitarno-epidemiologiczną zajęcia dla wszystkich zainteresowanych prowadzone będą wirtualnie, zaś dla przeszło setki zarejestrowanych maluchów w trybie stacjonarnym.

Pediatria w jasielskim szpitalu do gruntownej modernizacji
Dzięki decyzji radnych powiatowych jasielski szpital będzie mógł się podjąć przebudowy oddziału pediatrii i alergologii. Inwestycja przyczyni się do poprawy warunków technicznych, a co za tym idzie wzrostu poziomu bezpieczeństwa najmłodszych pacjentów przebywających w tej placówce.

18-latek przyłapany z amfetaminą
Policjanci z referatu patrolowo–interwencyjnego zatrzymali wczoraj 18-letniego mieszkańca Jasła. Młody człowiek posiadał przy sobie narkotyki. Podczas interwencji funkcjonariusze zabezpieczyli 9 woreczków z amfetaminą. Nastolatek usłyszał zarzut posiadania narkotyków.

Pożar na terenie sortowni odpadów w Wolicy
Kilkanaście zastępów strażackich zostało zaangażowanych do działań gaśniczych na terenie sortowni odpadów w Wolicy koło Jasła. Sytuacja została szybko opanowana, nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców pobliskich posesji.

Uciekał przed policjantami, bo miał przy sobie narkotyki
Jasielscy policjanci zatrzymali kierowcę osobowego bmw, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Mieszkaniec Jasła próbował uniknąć kontaktu z policjantami, ponieważ posiadał przy sobie amfetaminę i marihuanę. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwa grożą mu surowe konsekwencje.

Dzień Sybiraka w Jaśle: okazja do edukacji o tragicznej historii naszego narodu

Obchody Światowego Dnia Sybiraka 2020 w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W osiemdziesiątą pierwszą rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, w Jaśle zorganizowano uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka. – Wrzesień jest miesiącem pamięci, refleksji i przemyśleń nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także lekcją historii dla najmłodszych osób, które często mają słabą wiedzę historyczną. Dołóżmy zatem starań, aby te tragiczne wydarzenia przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń. – napisała w okolicznościowym liście adresowanym do uczestników wydarzenia poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska.

Nabór projektów do budżetu obywatelskiego zakończony
Zakończył się nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok, który trwał od 17 sierpnia do 11 września. W tym czasie mieszkańcy Jasła złożyli 8 projektów z dziedzin: kultury, inwestycji rekreacyjnych i sportowych oraz zakupów urządzeń. Na realizację budżetu obywatelskiego przeznaczono pół miliona złotych.

70 lat minęło jak jeden dzień. Jubileusz domu kultury w Jaśle

Jubileuszowa pamiątkowa od władz Jasła | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Aż cztery okazje do świętowania mieli dzisiaj pracownicy Jasielskiego Domu Kultury oraz zaproszeni przez nich na uroczystą galę przedstawiciele władz państwowych, lokalnego samorządu, zaprzyjaźnionych instytucji kultury oraz organizacji społecznych, duchowieństwo czy reprezentanci służb mundurowych. Najważniejsza z nich to jubileusz siedemdziesięciolecia działalności placówki w naszym mieście.

PAŹDZIERNIK

Włamał się, by ukraść alkohol. Został przyłapany na gorącym uczynku
Zarzut kradzieży z włamaniem usłyszał 54-letni mieszkaniec Jasła. Mężczyzna w miniony piątek włamał się do domu jednorodzinnego, by ukraść kilka butelek alkoholu. Policjanci zatrzymali go na gorącym uczynku. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zmarł Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec. Miał 72 lata

Jan Czubik (1948-2020) | FOT. © archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w nocy zmarł Jan Czubik, przedsiębiorca, społecznik, patriota i lokalny samorządowiec. Wójt gminy Tarnowiec miał 72 lata.

Po śmierci wójta będą potrzebne przedterminowe wybory
Po śmierci Jana Czubika w gminie Tarnowiec potrzebne będzie przeprowadzenie przedterminowych wyborów na urząd wójta gminy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do czasu wyłonienia nowego gospodarza samorządu rolę tę będzie sprawował komisarz rządowy. Miejscowa społeczność liczy, że zostanie nim dotychczasowy zastępca wójta. W związku z tym radni przygotowali apel do Prezesa Rady Ministrów.

Udało się ująć podpalacza niezamieszkanych domów w gminie Skołyszyn
Policjanci ze Skołyszyna zakończyli wyjaśnianie spraw związanych z pożarami budynków, do których dochodziło na przestrzeni ostatnich 5 lat.

LOTOS wspiera młode talenty z Jasła

FOT. © Centrum prasowe LOTOS

103 uczniów i 28 nauczycieli wzięło udział w kolejnej edycji „Jasielskiej Lig Naukowej z LOTOSEM”. Komisja konkursowa oceniła 32 małe projekty naukowo-badawcze z różnych dziedzin wiedzy. Nagrodę główną – pracownie językową ufundowaną przez Fundację LOTOS – otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Oficjalne otwarcie zorganizowano 20 października br.

Kwesta na rzecz ratowania zabytków starego cmentarza tylko elektronicznie
Po raz pierwszy od 11 lat nie odbędzie się kwesta na renowację zabytków starego cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Niestety panujące warunki epidemiologiczne nie pozwalają na jej bezpieczne przeprowadzenie. By jednak kontynuować tę inicjatywę i móc odrestaurować kolejny zniszczony pomnik postanowiono przeprowadzić kwestę elektronicznie i zachęcać do wpłaty na konto Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Radni sceptycznie co do poszerzenia płatnych miejsc postojowych w Jaśle
Sporo miejsc postojowych w ścisłym centrum Jasła miałoby zostać włączonych do strefy płatnego parkowania. Z taką propozycją wystąpił do radnych miejskich burmistrz Ryszard Pabian. Ci jednak na chwilę obecną odrzucili pomysł włodarza naszego grodu. – Nie ma zgody na dodatkowe myto nakładane na mieszkańców w tym trudnym czasie – komentowali.

LISTOPAD

JBO: głosuj i zdecyduj co będzie realizowane w 2021 roku
Od czwartku (5 listopada) przez prawie pięć tygodni, do poniedziałku (7 grudnia) będzie można głosować na projekty zgłoszone w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji wybierać można spośród 6 projektów. Te, które otrzymają największą liczbę głosów będą realizowane w przyszłym roku.

Budowa Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle pod znakiem zapytania

Szkic koncepcyjny Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle.
(© materiał udostępniony przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki dla portalu terazJaslo.pl)

Projekt budowy budynku użyteczności publicznej, który na działce przy ulicy Na Kotlinę w Jaśle zamierza wznieść Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, został zakwalifikowany do przyznania dotacji z funduszy europejskich. Samorządy wchodzące w skład organizacji zostały więc poproszone o zapewnienie zadaniu własnego wkładu finansowego. Na razie większość z nich stoi przed trudną sytuacją ekonomiczną spowodowaną wieloma czynnikami społecznymi, których wcześniej nie dało się zaplanować. Czy kolejne ciekawe przedsięwzięcie, które ma przyczynić się do rozwoju miasta, zostanie odłożone na półkę?

Pandemia pokrzyżowała plany organizatorom lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Grób Nieznanego Żołnierza w jasielskim Parku Miejskim – 11.11.2020 | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj, 11 listopada, przypada 102. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Choć z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne mieszkańcy Jasła i regionu nie mogli wspólnie manifestować swojego przywiązania do tradycji i patriotyzmu to w ich imieniu hołd wszystkim imiennym i bezimiennym osobom, które przyczyniły się do tego historycznego wydarzenia złożyli lokalni samorządowcy.

Miejskie jednostki OSP wzbogacone o nowy sprzęt ratowniczy
Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dwie jednostki ochotniczych straży pożarnych z Niegłowic i Żółkowa wzbogaciły się o nowy sprzęt. Jego łączna wartość wynosi ponad 55,6 tys. zł.

Więcej miejsc parkingowych na osiedlu Mickiewicza


O dodatkowe osiem zwiększy się w najbliższym czasie, z korzyścią dla mieszkańców Jasła, pula ogólnodostępnych miejsc postojowych na terenie miasta. Trwa przebudowa jednej z ulic na osiedlu Mickiewicza, wzdłuż której zostanie wydzielony parking dla samochodów osobowych.

Samorząd Jasła zabiega o pokaźne środki zewnętrzne na rozwój miasta
Miasto Jasło jako jedno spośród 54 miast miało możliwość złożenia projektu do II etapu konkursu w ramach Programu „Rozwój Lokalny”. Projekt „Jasło – moje miasto, mój dom”, nad którym od stycznia pracowało w sumie ponad 40 osób reprezentujących różne środowiska, został złożony do oceny. Na Podkarpaciu o 100 proc. dofinansowanie w wysokości 10 mln euro ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego, rywalizuje w sumie siedem miast.

Kilkadziesiąt nowych drzew w mieście
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Miasto Jasło posadziło w sezonie jesiennym ponad 60 nowych drzew liściastych. Z kolei na najbliższej sesji, zaplanowano przesuniecie środków na dodatkowy zakup 50 świerków serbskich, które w okresie bożonarodzeniowym mogłyby ozdobić donice uliczne, a potem zostać posadzone na terenie miasta.

Kolejny pożar na terenie sortowni odpadów w Wolicy
Dzisiaj nad ranem doszło do kolejnego już w tym miejscu pożaru na terenie sortowni odpadów komunalnych w Wolicy koło Jasła. W akcji gaśniczej brały udział znaczne siły i środki zawodowej, jak i ochotniczej straży pożarnej. Nikt nie został ranny.

Włamywał się do piwnic, został przyłapany na gorącym uczynku
Jasielscy policjanci pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem mężczyzny, który od wiosny włamywał się do piwnic w budynkach wielorodzinnych na terenie Jasła.

Zwłoki mężczyzny w cieku wodnym
ŁYSA GÓRA (gmina Nowy Żmigród): Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 55-letniego mieszkańca gminy Nowy Żmigród. Ciało mężczyzny ujawniono wczoraj rano w potoku Niegłoszcz w Łysej Górze. Na miejscu pracowali funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora. Decyzją prokuratora, ciało zabezpieczono do dalszych badań.

GRUDZIEŃ

Policjanci udaremnili dwóm jaślanom wprowadzenie na rynek znacznej ilości narkotyków
Jasielscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 27 i 29 lat, którzy są podejrzani o posiadanie narkotyków. W pomieszczeniach zajmowanych przez starszego z nich, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli znaczne ilości niedozwolonych substancji, pieniądze oraz przedmioty pochodzące z kradzieży. Postanowieniem sądu 29-latek najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Powstał szlak oprowadzający po historycznych zabytkach Jasła

Fragment cmentarza komunalnego przy ulicy Zielonej | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ciekawą propozycję dla miłośników historii przygotował miejscowy oddział PTTK, we współpracy z Urzędem Miasta. Po ulicach Jasła wiedzie szlak turystyczny, na którym można oglądać zachowane wskutek zniszczeń wojennych zabytki architektoniczne. Za ich odwiedzenie na wytrwałych czeka pamiątkowa odznaka krajoznawcza.

Szybciej i skuteczniej wykryją wirusa wywołującego COVID-19
Otwiera się nowy rozdział w działalności diagnostycznej jasielskiego szpitala. Już wkrótce do placówki trafi wysokiej jakości urządzenie, które pozwoli na skuteczne wykrywanie w organizmie patogenów wywołujących choroby górnych dróg oddechowych, w tym wirusa SARS-CoV-2.

Tężnia, koncert kolęd i murale – znamy zwycięzców JBO 2021
Mieszkańcy Jasła zadecydowali na jakie cele zostanie przeznaczone pół miliona złotych dostępne w puli miejskiego budżetu obywatelskiego na 2021 rok. Wśród zwycięskich projektów znalazły się: budowa mini-tężni solankowej, koncert kolęd oraz murale zdobiące przestrzeń publiczną miasta.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jasielski szpital gotowy do udziału w narodowym programie
Polska zamierza przeprowadzić jedną z największych operacji logistycznych w ostatnich dziesięcioleciach w zakresie ochrony zdrowia ludności. Chodzi o program szczepień przeciwko koronawirusowi. Program zakłada dobrowolność udziału, a szczepionki mają być dostępne dla obywateli nieodpłatnie.

Starosta o ważnych zadaniach komunikacyjnych w regionie

Wkrótce zmieni się układ powiązań komunikacyjnych w mieście Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

O potrzebie szukania alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych na terenie Jasła i w jego najbliższym otoczeniu rozmawiano dzisiaj podczas sesji Rady Miejskiej. Przez blisko trzy godziny, łącząc się zdalnie z radnymi, gospodarz naszego powiatu Adam Pawluś odpowiadał na nurtujące większość mieszkańców pytania dotyczące przyszłości połączeń drogowych i kolejowych w naszym regionie.

Nowy radiowóz dla policjantów ze Skołyszyna

Nowy radiowóz dla PP w Skołyszynie | FOT. © KPP w Jaśle

Początkiem grudnia do komend, komisariatów i posterunków Policji na Podkarpaciu trafiło łącznie 9 nowych pojazdów. 6 radiowozów zakupionych zostało z połączonych środków samorządów i Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020. 3 pozostałe w całości sfinansowały samorządy miast i gmin. Dzięki finansowemu wsparciu samorządowców ze Skołyszyna, nowy radiowóz otrzymali także policjanci z lokalnego posterunku.

2,6 mln złotych dofinansowania do budowy dróg na osiedlu Na Kotlinę
Miasto Jasło otrzymało 2 mln 600 tys. zł wsparcia na budowę gminnych dróg, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego na osiedlu Na Kotlinę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Całość inwestycji oszacowano na 3 mln zł.

Nagrody Miasta Jasła 2020 w dziedzinie kultury przyznane
Od 2001 roku, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła, przyznawane są Nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury. Otrzymują je twórcy i animatorzy kultury związani ze środowiskiem jasielskim, za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz za wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku nagrody te przyznano: Elżbiecie Ruszale, Henrykowi Zychowi, Stanisławowi Mazanowi i Piotrowi Mazurowi (wspólna), Mieczysławowi Wietesce oraz Tadeuszowi Wróblowi.

Tomasz Kasprzyk uhonorowany medalem „Gloria Artis”

Tomasz Kasprzyk | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Tomasz Kasprzyk – jasielski artysta i ceniony fotografik doceniony przez władze państwowe. W uznaniu dotychczasowych zasług minister właściwy do spraw kultury nadał mu brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z uwagi na panującą sytuację pandemiczną, ceremonia przekazania wyróżnienia odbędzie się w 2021 roku.

Darmowy dostęp do Internetu w dziesięciu miejscach na terenie Jasła
W 2019 roku Miasto Jasło z sukcesem wystąpiło do Komisji Europejskiej i otrzymało grant na budowę sieci WiFi4EU. Jest to ogólnoeuropejski projekt budowy darmowego dostępu do sieci internetowej na terenie całej wspólnoty. W ramach projektu kilkanaście tysięcy gmin i miast, ze wszystkich państw należących do UE, otrzymało po 15 000 euro na budowę sieci dostępowej.

Zmarł Tadeusz Górczyk, związany z lokalnym samorządem od końca lat 90-tych ubiegłego stulecia

Tadeusz Górczyk na archiwalnym zdjęciu | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że dzisiaj zmarł Tadeusz Górczyk, zasłużony działacz opozycji wobec dyktatury komunistycznej w okresie PRL-u, poseł na Sejm RP I kadencji, a w późniejszych latach lokalny samorządowiec zajmujący stanowiska sekretarza Urzędu Miasta w Jaśle oraz Urzędu Gminy w Tarnowcu. Miał 59 lat.

Ścieżka rowerowa między MOSiR-em, a ulicą Czackiego wciąż niekompletna
Ponad milion złotych przeznaczyło miasto Jasło z własnego budżetu na budowę ścieżki rowerowej na odcinku pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a ulicą Czackiego. Inwestycja miała być ukończona końcem ubiegłego roku tymczasem upłynęło kolejnych dwanaście miesięcy i realizacja zadania ponownie została przesunięta w czasie. Nadal nie ma uzgodnień co do przebiegu trasy na dwóch fragmentach szlaku biegnących wzdłuż ulic Jagiełły i Słowackiego.

Opracowanie:
Redakcja terazJaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE