Informacje

Przegląd nagłówków artykułów opublikowanych na łamach terazJaslo.pl w 2022 roku

| Ilustracja © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy oraz snucie planów na przyszłość. Tradycyjnie już zebraliśmy dla Państwa przegląd nagłówków artykułów opublikowanych w 2022 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ

Kierował samochodem mając blisko 3 promile
Jasielscy policjanci interweniowali wobec nietrzeźwego kierującego. 39-latek zatrzymany do kontroli, mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie, kierował volkswagenem. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Tymczasowy areszt dla 36-latka
Tymczasowo aresztowany na dwa miesiące został 36-letni mieszkaniec Jasła, który we wtorek ukradł kosmetyki o wartości 650 złotych. Zatrzymany przez funkcjonariuszy mężczyzna podejrzewany jest także o kradzież rozbójniczą. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Po roku przerwy ulicami Jasła ponownie przeszedł Orszak Trzech Króli
Na ulicach naszego miasta ponownie pojawił się Orszak Trzech Króli. Wyznaczoną między dwoma jasielskimi świątyniami trasę przeszły dzisiaj licznie mieszkańcy.

Jasielska straż pożarna wzmacnia swój potencjał ratowniczy
Końcem ubiegłego roku udało się sfinalizować zakup nowych pojazdów służbowych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Dzisiaj miało miejsce ważne dla funkcjonariuszy wydarzenie, podczas którego dokonano poświęcenia i przekazania pozyskanego sprzętu do użytkowania. Z dobrymi wiadomościami przyjechał do miejscowej jednostki zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, który zapowiedział zakup dla Jasła dwóch kolejnych samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Od poniedziałku remont przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Wojska Polskiego
W najbliższy poniedziałek (24 bm.) rozpoczną się roboty związane z generalnym remontem przejazdu drogowo – kolejowego w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Jaśle. Przewidywane do wykonania prace wymuszają konieczność zamknięcia przedmiotowego odcinka drogi dla ruchu kołowego. W związku z tym wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Pojazdy mechaniczne będą kierowane na wyznaczone przez zarządcę drogi objazdy.

620 tys. złotych na przedsięwzięcia o charakterze sportowym
Władze Jasła dokonały podziału środków przeznaczonych na realizację zadań własnych samorządu w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu. W tym roku do klubów sportowych, fundacji i stowarzyszeń działających na terenie naszego miasta trafi 620 tys. złotych. Podobnie jak w poprzednich latach na liście dyscyplin, którym przyznano dofinansowanie, dominują piłka nożna, siatkówka oraz sporty walki.

30. finał WOŚP – w Jaśle oprócz kwesty również koncerty, licytacje oraz iluminacja świetlna
Od wielu lat jaślanie chętnie identyfikują się z ideą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świadczą o tym sumy kwot jakie każdego roku trafiają do puszek kwestującej na ulicach naszego miasta licznej rzeszy wolontariuszy. Dzięki udzielanemu wsparciu miejscowy szpital otrzymał na przestrzeni ostatnich trzech dekad wiele specjalistycznego sprzętu potrzebnego do ratowania życia i zdrowia mieszkańców regionu. Już w najbliższą niedzielę będzie miał miejsce jubileuszowy, trzydziesty finał akcji. Z tej okazji przygotowano dodatkowe atrakcje, na które organizatorzy zapraszają w godzinach wieczornych na płytę Rynku.

Z żałobnej karty: zmarł Zdzisław Dziedzic
W niedzielę w wieku 85 lat zmarł Zdzisław Dziedzic, wieloletni radny miejski. O jego śmierci poinformowano za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta w Jaśle.

LUTY

OZE w Jaśle z dofinansowaniem
Od 2016 roku aż do chwili obecnej Jasło czekało na dodatkowe środki w ramach naboru wniosków na dofinansowanie projektu rozwoju odnawialnych źródeł energii w domach prywatnych zlokalizowanych na terenie miasta. Wreszcie pojawiła się taka możliwość. Mieszkańcy już w najbliższym czasie będą mogli skorzystać z pomocy funduszy unijnych przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy kotłów na biomasę.

Młody mężczyzna odpowie za kradzież, usiłowanie kradzieży oraz krótkotrwałe użycie pojazdu
Policjanci z jasielskiej komendy zatrzymali młodego mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież, usiłowanie kradzieży oraz krótkotrwałe użycie pojazdu mechanicznego. 21-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnionych przestępstw. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę na opracowanie koncepcji programowej dla obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73
Oferta firmy MPRB została wskazana jako najkorzystniejsza w przetargu na wykonanie Koncepcji programowej (KP) dla obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu drogi krajowej nr 73. Przy braku odwołań od dokonanego wyboru możliwe będzie podpisanie umowy. Nowa obwodnica, o długości ok. 13,4 km, powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Powstaną dokumenty strategiczne dotyczące kluczowych obszarów dla rozwoju miasta Jasła
W ramach dofinansowania przyznanego Jasłu z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna zostanie przygotowanych sześć dokumentów strategicznych dotyczących kluczowych obszarów dla rozwoju miasta w zakresie komunikacji, budownictwa mieszkalnego, kultury, sportu, świadczenia usług publicznych oraz pomocy społecznej.

Podziękowania za pomoc w zakupach inwestycyjnych dla KP PSP w Jaśle
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle złożył podziękowania radnym powiatu jasielskiego za pomoc w sfinansowaniu zakupu nowego pojazdu służbowego. Jak podkreślił bryg. Piotr Śmietana, zrealizowana inwestycja przyczyni się do podniesienia efektywności prowadzenia działań ratowniczych przez zawodowych strażaków.

Powiat dofinansuje opracowanie projektu obwodnicy Nowego Żmigrodu
Przybliża się perspektywa budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej, która pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum Nowego Żmigrodu. Na wczorajszej (08 bm.) sesji Rady Powiatu w Jaśle zostały podjęte dwie uchwały kierunkowe w tej sprawie. Starosta Adam Pawluś, zwracając się o poparcie tej inwestycji zaznaczył, że: „mieszkańcy Nowego Żmigrodu, wszyscy użytkownicy tej drogi skorzystają z bezpiecznego przejazdu. Będą mogli szybciej przejechać, będzie mniej spalin, będzie mniej hałasu i mniej uciążliwości dla mieszkańców Nowego Żmigrodu”.

Co dalej z budynkiem dawnego zakładowego domu kultury w Rafinerii?
Budynek dawnego zakładowego domu kultury przy ulicy 3-go Maja stoi niezagospodarowany i niszczeje z roku na rok. Właściciel nieruchomości, którym jest powiat jasielski, na przestrzeni ostatnich lat podejmował różne próby, by to miejsce zyskało nowe znaczenie dla lokalnej społeczności. Do tej pory jednak bezskutecznie.

Śledztwo w sprawie wyłudzenia dotacji – dwie kobiety z zarzutami
Zarzuty wyłudzenia dotacji w kwocie przekraczającej milion złotych ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz PFRON usłyszały dwie kobiety.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę lądowiska dla śmigłowców sanitarnych
Płyta lądowiska dla śmigłowców sanitarnych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą ma być umiejscowiona na działce znajdującej się w niedalekiej odległości od szpitala. Obiekt ten posłuży do szybkiego transportu pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia między budynkiem placówki, a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Obecnie helikoptery realizujące misje medyczne korzystają z wyznaczonego do tego celu terenu przy południowej obwodnicy miasta.

Ukradł kosmetyki – trafił do policyjnego aresztu
Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi zatrzymanemu wczoraj 37-latkowi. Mężczyzna w jednym ze sklepów na terenie Jasła ukradł kosmetyki o łącznej wartości 1150 zł. Zatrzymany przebywa w policyjnym areszcie. Niewykluczone, że jeszcze dzisiaj usłyszy zarzuty.

Poprawa infrastruktury drogowej oraz budowa miejskiego żłobka – kolejne wnioski Jasła do Polskiego Ładu
Miasto Jasło będzie aplikowało z kolejnymi pięcioma projektami do Polskiego Ładu. Cztery zadania dotyczą budowy lub modernizacji sieci drogowo-mostowej. Kolejne – budowy miejskiego żłobka wraz z wyposażeniem oraz infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt, który zgodnie z opracowanym programem funkcjonalno – użytkowym przewidziany jest na osiemdziesiąt miejsc, miałby zostać wzniesiony przy ulicy Na Kotlinę.

12-letnia dziewczynka potrącona przez samochód
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj na ulicy Lwowskiej w Jaśle. Kierujący osobowym fordem potrącił na przejściu dla pieszych 12-letnią dziewczynkę. Poszkodowana z obrażeniami trafiła szpitala w Rzeszowie. Kierujący pojazdem był trzeźwy.

Jasło: zmiany w statucie szpitala
Radni powiatu podjęli dzisiaj uchwałę w sprawie nadania statutu Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle. Potrzeba modyfikacji dotychczas obowiązującego dokumentu wynikła z konieczności jego dostosowania do obecnie obowiązujących przepisów prawa. Projekt uwzględnia również zmiany w funkcjonowaniu niektórych komórek organizacyjnych.

Szpital szykuje się do wprowadzenia nowego regulaminu wynagradzania pracowników
Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przygotowała nowelizację regulaminu wynagradzania pracowników. Część z nich jest oburzona zaproponowaną siatką płac bowiem – jak wskazują w liście skierowanym do lokalnych władz samorządowych – podwyżki dotkną jedynie te grupy zawodowe, które w podmiocie leczniczym sprawują funkcje kierownicze. W tej chwili trwa proces uzgodnień z poszczególnymi organizacjami związkowymi.

MARZEC

Tak w Jaśle upamiętniono żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego
W Jaśle upamiętniono dzisiaj wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego wywodzących się z ziemi jasielskiej. Wydarzeniu, na które licznie przybyli mieszkańcy naszego regionu oraz zaproszeni goście, mocno towarzyszyły akcenty patriotyczne. Nad miejscem uroczystości dumnie powiewały biało-czerwone flagi, odegrano i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a w wygłoszonych przemówieniach wybrzmiały wyrazy wdzięczności narodowym bohaterom.

Umowa na dokumentację dla obwodnicy Brzostku i Kołaczyc
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie Koncepcji programowej (KP) dla budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu drogi krajowej nr 73. Dokumentację w terminie 15 miesięcy, za kwotę 6 986 400,00 zł, opracuje firma MPRB. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Próbował włamać się do kiosku
Jasielscy policjanci zatrzymali 30-letniego mężczyznę, podejrzanego o usiłowanie kradzieży z włamaniem do kiosku ruchu. Podejrzany jaślanin usłyszał zarzut i przyznał się do przestępstwa. O jego losie zadecyduje sąd.

Pijany 29-latek odpowie za uszkodzenie drzwi wejściowych do Kościoła OO. Franciszkanów
Jasielscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie mienia. Nietrzeźwy 29-latek uszkodził drzwi wejściowe Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nowa miejska ulica na osiedlu Bryły
W granicach administracyjnych Jasła pojawi się nowa ulica. Decyzję w tej sprawie podjęli radni miejscy. Uchwała w sprawie nadania nazwy jednej z dróg wewnętrznych położonej w Bryłach pozwoli w przyszłości na uporządkowanie numeracji dla nowo powstających zabudowań mieszkalnych.

8,5 mln złotych za rozbudowę drogi powiatowej z Siepietnicy do Święcan
Rozpoczyna się kolejna duża inwestycja drogowa w powiecie jasielskim. Rozbudowany zostanie odcinek łączący Siepietnicę ze Święcanami w gminie Skołyszyn. Jezdnia na długości trzech kilometrów zostanie doprowadzona do normatywnych parametrów. W ramach prac przewiduje się również budowę chodnika co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Przewidywany termin wykonania zaplanowanych robót upływa w grudniu. Do tego czasu mieszkańcy, jak i pozostali zmotoryzowani uczestnicy ruchu będą musieli liczyć się z występującymi utrudnieniami w płynności przejazdu.

Jasło pomaga swoim partnerom na Ukrainie
Jasło przekaże pomoc rzeczową dla dotkniętej wojną Ukrainy. Do dwóch miast partnerskich położonych po wschodniej stronie granicy naszego kraju zostanie przekazany najpotrzebniejszy sprzęt ratowniczy, ale także materiały opatrunkowe, leki, środki higieny osobistej, ubrania, a także produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia. – Myślę, że jesteśmy dopiero na początku drogi. Ta pomoc musi być długofalowa. Nie może się ona zaprzestać na tym jednym akcie i z tym się liczymy. – przekonuje Henryk Rak, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

Pijany kierowca uciekał przed policjantami kradzionym autem
Jasielscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali nietrzeźwego kierującego renaultem. 39-letni mieszkaniec Krosna nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przed policjantami skradzionym samochodem. W chwili zatrzymania policyjny alkomat wskazał w jego organizmie 2 promile alkoholu. Zatrzymany 39-latek przebywa w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty.

Chcą odnowić park podworski w Skołyszynie [WIZUALIZACJE]
Władze gminy Skołyszyn zdecydowały się na rewitalizację dawnego parku podworskiego w tej miejscowości. Zgodnie z opracowanym programem funkcjonalno – użytkowym temu terenowi zostaną nadane nowe funkcje, które po zakończeniu koniecznych prac budowlanych i udostępnieniu go mieszkańcom do użytkowania mają w przyszłości przyczynić się do podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Samorząd ma zapewnione finansowanie tej inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład.

Poprawią komfort podróżowania komunikacją publiczną w powiecie jasielskim
Jesienią na liniach komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej w naszym regionie pojawi się dziewięć nowoczesnych autobusów. Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny – jako organizator publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu jasielskiego – przeprowadził procedurę przetargową i właśnie podpisał umowy z wykonawcami, którzy dostarczą mu nowe pojazdy. Kwota, za którą zostaną one zakupione, przekracza 6,7 miliona złotych, przy potężnym dofinansowaniu w wysokości 85% z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Drapieżne ptaki znowu pilnują parku miejskiego
Dwa rarogi stepowe Atom i Meja oraz raróg górski Kalisi są odpowiedzialne w tym roku za płoszenie gawronów w parku miejskim. Sokolnik ze swą drapieżną drużyną rozpoczął pracę pod koniec lutego i będzie pracował aż do 3 maja.

Jechał z prędkością 147 km/h w obszarze zabudowanym
Jasielscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego seatem, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 147 km/h. Okazało się, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym. Nie uniknie także odpowiedzialności za przestępstwo niestosowania się do wyroków sądu.

Kierujący autem zatrzymany do kontroli na Szopena. Jechał pod wpływem alkoholu i niedozwolonych substancji
Policjanci z jasielskiej komendy zatrzymali 20-latka, który kierował samochodem pod wpływem alkoholu i niedozwolonych substancji. W chwili zatrzymania mężczyzna miał w organizmie blisko pół promila alkoholu. Badanie narkotesterem wskazało także na obecność w jego organizmie środków odurzających. 20-latek stracił uprawnienia do kierowania pojazdami.

Odpowie za kradzież naczynia liturgicznego z Kościoła św. Stanisława BM
Policjanci z wydziału kryminalnego ustalili mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież kielicha w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jaśle. 56-latek przyznał się do kradzieży i złożył wyjaśnienia. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Wymienią zużytą nawierzchnię sali gimnastycznej wraz z przewiązką przy ZS SASR w Trzcinicy [POSŁUCHAJ]
Powiat jasielski dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty na remont sali gimnastycznej wraz z przewiązką przy Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. Wartość zaplanowanych robót budowlanych wynosi prawie trzysta tysięcy złotych. Zadanie to będzie współfinansowane ze środków rządowego programu „Sportowa Polska”. Jak podkreśla starosta Adam Pawluś, poprawa stanu istniejącej infrastruktury sportowej jest jednym z priorytetowych zadań lokalnego samorządu. Dlatego też w planach na najbliższy czas są już kolejne inwestycje.

Grunty powiatowe w Przysiekach na sprzedaż. Powstaną tu domki jednorodzinne
Powiat jasielski zamierza sprzedać działki po dawnym sadzie w Przysiekach. Przedmiotowe nieruchomości położone są w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 28 relacji Jasło-Gorlice. Jak zapowiada starosta, w przyszłości powstanie tu spore osiedle domków jednorodzinnych z dopuszczeniem zabudowy usługowej.

Tragiczne skutki wypalania traw w Bieździadce
Dzisiaj po godzinie dwunastej służby ratownicze zostały zaalarmowane o pożarze traw w miejscowości Bieździadka (gmina Kołaczyce). Na środku pogorzeliska zostały ujawnione zwłoki starszego mężczyzny. Trwa szczegółowe ustalanie przyczyn i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

W hołdzie Polakom ratującym Żydów pod okupacją niemiecką
W samo południe pod tablicą upamiętniającą postać Eleonory Goleń oraz innych mieszkańców naszego powiatu, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze pamięci. W ten sposób mieszkańcy ziemi jasielskiej obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dachowanie osobowego Peugeota na ulicy Krakowskiej w Jaśle
Policjanci pracowali na miejscu groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego, do którego doszło w Jaśle na ulicy Krakowskiej. 25-latka kierująca peugeotem, po zderzeniu z innym pojazdem, zjechała z drogi, w wyniku czego samochód dachował. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Będzie remont ulicy Konopnickiej zniszczonej wskutek nawalnych deszczy
Jasło otrzymało przeszło pół miliona złotych z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na odtworzenie nawierzchni ulicy Marii Konopnickiej zniszczonej wskutek nawalnych deszczy, które przetoczyły się przez nasze miasto w czerwcu 2020 roku. Obecnie trwa procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę robót budowlanych.

Na wyposażenie OSP w Łysej Górze trafi quad
Ochotnicza Straż Pożarna w Łysej Górze będzie dysponowała wyspecjalizowanym pojazdem terenowym typu quad. Zakup będzie możliwy dzięki przyznanej dotacji celowej z budżetu gminy Nowy Żmigród w wysokości 80 tysięcy złotych. Doposażenie jednostki w dodatkowy sprzęt transportowy bez wątpienia podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku przy ulicy Floriańskiej 42
Na budynku przy ulicy Floriańskiej 42 w Jaśle zawisła okolicznościowa tablica. Będzie ona przypominać kolejnym pokoleniom jaślan, a także odwiedzającym nasze miasto turystom o istniejącej tutaj przez dziesiątki lat wytwórni szyldów i reklam rodziny Orlińskich. – To niezwykle ważne, by świadomość o takich ludziach była w naszym mieście upamiętniona. – podkreślił podczas jej uroczystego odsłonięcia Grzegorz Schabiński.

KWIECIEŃ

Potrącenie pieszej na ulicy Czackiego w Jaśle
Na ulicy Czackiego w Jaśle doszło do potrącenia pieszej przez samochód osobowy. Poszkodowanej pomocy udzielili strażacy oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Kobieta trafiła do szpitala na badania.

W Nowym Żmigrodzie ma powstać nowoczesne centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób ze szczególnymi potrzebami
Gmina Nowy Żmigród planuje utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Ośrodek zapewni specjalistyczne wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych i niezależnego funkcjonowania oraz opiekę wykwalifikowanego personelu dwudziestu osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnym, starszym czy samotnie mieszkającym. Na budowę komfortowego budynku, pozbawionego jakichkolwiek barier architektonicznych wraz z pełnym wyposażeniem samorząd zamierza aplikować o środki zewnętrzne.

Specjalna opaska ratująca życie dla jasielskich seniorów
Seniorzy mieszkający na terenie miasta Jasła otrzymają do użytku tzw. „opaski bezpieczeństwa”. Urządzenie zapewni wyposażonym w nie osobom starszym stałe monitorowanie ich podstawowych parametrów życiowych, a w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego umożliwi wysłanie sygnału do wirtualnego opiekuna i jak najszybsze uruchomienie procedury ratowniczej.

Dzieci ukraińskie kontynuują naukę w miejskich przedszkolach i szkołach
Na terenie naszego miasta schronienie znalazło wiele osób uciekających przed tragicznymi skutkami działań wojennych w Ukrainie. Wśród nich jest duża grupa dzieci i młodzieży. Magistrat, wspólnie z prowadzonymi przez siebie placówkami oświatowymi, podjął działania mające na celu zapewnienie im dogodnych warunków do kontynuowania edukacji. Rozmaitą ofertę dla uchodźców przybywających zza naszej wschodniej granicy przygotowały również wszystkie jasielskie instytucje kultury.

Hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej
W Jaśle miało miejsce upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości odegrano i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono symboliczne wiązanki kwiatów. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe.

Otwarcie tężni na Kwiatowej po świętach wielkanocnych
Już wkrótce mieszkańcy Jasła będą mogli w pełni korzystać z nowo powstałej tężni. Jej uroczyste otwarcie przewidziano po świętach wielkanocnych. Wcześniej potrzebny jest czas na pilotażowe uruchomienie instalacji rozprowadzającej solankę. Inwestycję sfinansowano ze środków miejskich w ramach budżetu obywatelskiego.

Cysterna do przewozu mleka utkwiła na środku Wisłoki
O dużym szczęściu może mówić kierowca mlekowozu, którego próba przejazdu przez rwący nurt rzeki Wisłoki w miejscowości Myscowa niedaleko Krempnej zakończyła się w niefortunny sposób. Dopiero przy pomocy strażaków udało się wyciągnąć pojazd na brzeg. W akcję było zaangażowane cztery zastępy z Jasła oraz okolicznych jednostek OSP.

Alicja Zając: „nie jest nam łatwo mimo, że minęło już dwanaście lat, bo brak 96 osób, które zginęły w Smoleńsku, jest stratą odczuwaną na co dzień”
Dzisiaj w całym kraju organizowane są uroczystości z okazji dwunastej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rano na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza, gdzie spoczywa jedna z ofiar tamtych tragicznych wydarzeń – polityk ziemi jasielskiej śp. Stanisław Zając – zgromadziła się najbliższa rodzina i przyjaciele, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, szefowie urzędów i instytucji użyteczności publicznej.

Po Jaśle pasażerów mają wozić ekologiczne autobusy
Zakup nowych autobusów do obsługi publicznego transportu zbiorowego na terenie naszego miasta wraz z budową infrastruktury technicznej niezbędnej do ich właściwego funkcjonowania mają umożliwić Jasłu środki pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nietrzeźwi kierujący uszkodzili pojazdy na parkingach
Odpowiedzialne zachowanie świadków pozwoliło jasielskim policjantom na zatrzymanie nietrzeźwych kierujących, którzy manewrując na parkingach uszkodzili zaparkowane pojazdy. Konsekwencje takiego zachowania poniosą 80-latek oraz 56-letnia mieszkanka Jasła. Oboje stracili uprawnienia do kierowania pojazdami.

Konkursy na dyrektorów jasielskich szkół i przedszkoli rozstrzygnięte
Dzisiaj (14 kwietnia) Burmistrz Miasta Jasła zatwierdził przeprowadzone konkursy, na stanowisko dyrektora sześciu placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło.

Kolej rewitalizuje łącznicę pomiędzy Hankówką, a Sobniowem
Trwają prace związane z rewitalizacją łącznicy kolejowej nr 618 położonej pomiędzy dwoma jasielskimi osiedlami: Hankówką, a Sobniowem. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczy na sfinansowanie tego zadania kwotę 7,6 mln złotych.

Włamywacz zatrzymany na gorącym uczynku
Policjanci z jasielskiej komendy zatrzymali mężczyznę, odpowiedzialnego za serię włamań i kradzieży. Podejrzany 45-latek w ostatnich tygodniach prowadził przestępczą działalność na terenie cmentarza komunalnego w Jaśle. Mężczyzna ma na koncie włamania do samochodów oraz kradzieże portfeli i torebek z niezabezpieczonych pojazdów. Podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zobaczenia przy tężni!
Tężnia solankowa to nowa atrakcja na turystycznej mapie naszego miasta. Ta prozdrowotna inwestycja została wskazana do realizacji przez samych mieszkańców, którzy oddali na nią swój głos w ramach budżetu obywatelskiego. Obiekt został już uroczyście otwarty i udostępniony dla odwiedzających.

Obchody Światowego Dnia Ziemi w mieście Jaśle zainaugurowane
Miasto Jasło postanowiło włączyć się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Mieszkańcom zaproponowano możliwości udziału w różnych wydarzeniach o charakterze proekologicznym. Akcję zainicjowano od wspólnego sadzenia nowych drzew na otwartych terenach rekreacyjnych przy ulicy Kwiatowej.

Po dwóch latach pandemicznej przerwy odbył się konkurs wiedzy pożarniczej
W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta jasielski Adam Pawluś.

Kolejne boisko ze sztuczną nawierzchnią w Jaśle przekazane do użytkowania
Na terenie kompleksu oświatowego przy ulicy Staszica w Jaśle zostało wybudowane boisko ze sztuczną nawierzchnią syntetyczną. Obiekt będzie wykorzystywany przez młodzież uczęszczającą do pobliskich szkół ponadpodstawowych podczas zajęć z wychowania fizycznego. Inwestycja pochłonęła niespełna 800 tysięcy złotych. Prace zostały w połowie sfinansowane ze środków pozyskanych przez powiat jasielski ze specjalnego funduszu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej.

MAJ

Przekroczyła prędkość, a do tego była pijana
Policjanci z jasielskiej drogówki interweniowali wobec kierującej oplem, która przekroczyła dozwoloną prędkość. W trakcie kontroli okazało się, że kobieta była pijana, miała blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi jej kara do 2 lat więzienia.

Burmistrz Jasła: „zwrot, że wolność czy też niepodległość nie jest nam dane raz na zawsze, nabiera zupełnie nowego znaczenia”
Uroczyste obchody świąt narodowych są ściśle związane z kulturą, tradycją, a przede wszystkim pamięcią o szczególnych wydarzeniach z naszej historii. Święta narodowe to również okazja do refleksji nad znaczeniem takich słów, jak wolność, niepodległość, odpowiedzialność czy solidarność. To także forma propagowania historii pośród społeczeństwa. – mówił burmistrz Ryszard Pabian w trakcie okolicznościowego wystąpienia z okazji jasielskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Te odbyły się w naszym mieście po dwuletniej przerwie spowodowanej stanem pandemii koronawirusa.

Majowy weekend na drogach powiatu – 1 wypadek, 12 kolizji
Policjanci z jasielskiej komendy podsumowali stan bezpieczeństwa podczas długiego majowego weekendu. Na drogach powiatu jasielskiego doszło do kilkunastu kolizji oraz jednego wypadku. Mundurowi zatrzymywali także uprawnienia do kierowania za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Nie obyło się także bez ujawnienia kierowców, którzy prowadzili pojazd po spożyciu alkoholu.

Uwaga na czasowe zamknięcie ulicy Wojska Polskiego w rejonie przejazdu kolejowego
Z uwagi na zaplanowany remont przejazdu kolejowego, od dzisiaj nastąpiła tymczasowa zmiana organizacji ruchu, polegająca na zamknięciu ulicy Wojska Polskiego w Jaśle w rejonie prowadzonych robót budowlanych. Dla zmotoryzowanych użytkowników drogi zostały wyznaczone objazdy.

Glinik Polski: wypadek z udziałem dwóch nastolatek. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
Dzisiaj popołudniu w Gliniku Polskim (gmina Tarnowiec) doszło do potrącenia dwóch nastoletnich osób przez samochód dostawczy. Z związku z zaistniałym zdarzeniem interweniowały służby ratownicze, w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowane, po udzieleniu im niezbędnej pomocy medycznej, trafiły do szpitali w Jaśle i Rzeszowie. Przyczyny, jak i szczegółowe okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia Policja.

Uroczysty apel z okazji włączenia OSP Błażkowa do KSRG
Na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej (gmina Brzyska) odbyła się zbiórka z okazji włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W tym podniosłym wydarzeniu wzięli udział strażacy, mieszkańcy miejscowości oraz zaproszeni goście. Uroczystość stała się również okazją do wręczenia branżowych odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych druhów i działaczy.

Nowy most na rzece Ropie w Przysiekach udostępniony mieszkańcom do użytkowania
Most na Ropie w Przysiekach został otwarty dla ruchu. To druga przeprawa rzeczna na drogach powiatu jasielskiego przekazana do użytkowania przez zmotoryzowanych mieszkańców ciągu ostatniego półrocza. Obiekt powstał dzięki wsparciu finansowemu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz przy zaangażowaniu wspólnych środków powiatu jasielskiego i gminy Skołyszyn. W uroczystym przecięciu wstęgi wziął udział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kiedy powstanie nowa droga dojazdowa do mostu na osiedlu Gądki?
Dzięki oddanemu do użytku w czerwcu ubiegłego roku mostowi na Wisłoce mieszkańcy Gądek zyskali dodatkowe połączenie komunikacyjne przez co mogą szybciej przedostać się na drugą stronę rzeki jadąc do centrum miasta. Skrócił się również czas dotarcia służb ratowniczych w razie nagłej potrzeby. Natomiast wiele do życzenia pozostawia stan techniczny drogi dojazdowej po stronie osiedla. Samorząd jest w trakcie opracowania dokumentacji projektowej związanej z budową nowej ulicy miejskiej, która ma biec wzdłuż obwałowań przeciwpowodziowych i omijać istniejącą zabudowę domów jednorodzinnych.

Dawny park dworski w Skołyszynie zostanie odnowiony
Niebawem zostanie podpisana umowa na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa parku turystyki i kultury w Skołyszynie poprzez zagospodarowanie terenu o powierzchni ok. 6,9 ha”. To jedno z kluczowych przedsięwzięć ujętych w strategii rozwoju gminy Skołyszyn na najbliższe lata. Lokalny samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 7,6 miliona złotych.

Medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” dla mieszkańców Jasła
Kolejni mieszkańcy Jasła, którzy przeżyli ze sobą we wspólnym związku małżeńskim przez co najmniej pięćdziesiąt lat lub dłużej, zostali zaproszeni do udziału w zorganizowanej przez Urząd Miasta uroczystości „Złotych Godów”. To podniosłe wydarzenie stało się okazją do wręczenia jubilatom odznaczeń „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas spotkania, jak przed laty, rozbrzmiał Marsz Mendelsona, były też podziękowania ze strony władz samorządowych oraz wzruszające wspomnienia świętujących par, które dzieliły się z zebranymi gośćmi swoimi cennymi doświadczeniami życiowymi.

Przy jasielskich szkołach ponadpodstawowych powstaną boisko wielofunkcyjne i kort tenisowy
Przy szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta Jasła powstają nowe obiekty sportowe. Nie tak dawno przekazano do użytkowania boisko obok Zespołu Szkół Technicznych, a w ciągu najbliższych pięciu miesięcy wybudowane zostanie kolejne – tym razem przy I Liceum Ogólnokształcącym. Ponadto zaplanowano wykonanie kortu tenisowego przy Zespole Szkół Budowlanych. Być może w przyszłości ujawnią się tam talenty na miarę naszej aktualnej światowej mistrzyni Igi Świątek.

Obchody Dnia Strażaka 2022 w Jaśle oraz 30-lecia powołania PSP
Na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbył się dzisiaj uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka i jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. W wydarzeniu wzięli udział: kadra oficerska, funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, zaprzyjaźnione formacje mundurowe, prezesi oraz dyrektorzy firm i instytucji na co dzień współpracujący z jasielską jednostką oraz sympatycy pożarnictwa.

Nowy Żmigród: strażacy i ratownicy medyczni we wspólnej siedzibie?
Gmina Nowy Żmigród planuje przejąć na własność budynek remizy miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych swoją siedzibę mogliby tam mieć również ratownicy medyczni. Dla służb, które współpracują ze sobą na co dzień przy różnego rodzaju akcjach ratowniczych, to z pewnością korzystne rozwiązanie.

Za nami jubileusz 125-lecia OSP w Tarnowcu
W sobotę w Tarnowcu świętowali strażacy z terenu całej gminy. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z jubileuszem 125-lecia istnienia w tej miejscowości ochotniczej straży pożarnej. Jednostce, jako pierwszej zbiorowej społeczności w województwie, przyznano odznaczenie związkowe „Strażacka Gwiazda Podkarpacia”. Wyróżniono również zasłużonych działaczy.

„Jesteście wielkim bogactwem naszej Ojczyzny”
Do Bazyliki Mniejszej pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu przybyła dziś pielgrzymka strażaków Diecezji Rzeszowskiej. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, pierwszy Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

Apel szpitala do gmin o pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu medycznego
Szpital Specjalistyczny w Jaśle wskazuje na pilną potrzebę wymiany wysłużonej aparatury medycznej. Chodzi o aparat echo serca i kolonoskop. Aktualna wartość rynkowa nowych urządzeń to koszt rzędu 360 tysięcy złotych. Ze względu na sytuację finansową placówki zakup potrzebnego sprzętu jest niemożliwy do sfinansowania wyłącznie ze środków własnych. Stąd prośba skierowana do wszystkich gmin powiatu jasielskiego o pomoc w realizacji tej inwestycji. Część samorządów wyraziła już wolę wsparcia opisanego celu.

Samorządowcy ziemi jasielskiej odebrali symboliczne czeki na zadania w ramach II edycji „Polskiego Ładu”
Budowa lub modernizacja dróg, mostów i oświetlenia ulicznego, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej czy poprawa stanu infrastruktury obiektów użyteczności publicznej to tylko część zadań, które zostaną sfinansowane ze środków Rządowego Funduszu Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych. Właśnie ogłoszono wyniki drugiego naboru wniosków, z którego samorządy powiatu jasielskiego uzyskały na realizację zadań publicznych ponad 117,5 milionów złotych.

CZERWIEC

Przy szkole na osiedlu Gamrat wybudowano boisko wielofunkcyjne
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka społeczność Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle otrzymała wymarzony prezent. To oczekiwane od wielu lat przez dzieci i młodzież nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Obiekt został uroczyście udostępniony do użytkowania w obecności zaproszonych gości, wśród których obecna była Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska.

Zwrócił uwagę policjantów, bo jechał bez włączonych świateł. Okazało się, że był pijany
Ponad promil alkoholu miał w organizmie kierujący toyotą, którego dzisiaj w nocy do kontroli drogowej zatrzymali policjanci. Powodem interwencji była jazda bez włączonych świateł mijania. Kontrolowany 41-letni mieszkaniec Jasła odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Rozmawiali o efektach programu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Wisłoki
W Jasielskim Domu Kultury odbyła się dzisiaj konferencja podsumowująca realizację projektu „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki – etap III”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki wykonanym inwestycjom kolejni mieszkańcy naszego powiatu zyskali dostęp do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej i odprowadzenia ścieków oraz zbiorczego systemu zasilania w wodę.

VII edycja „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM” przeszła do historii
Zakończyła się siódma edycja „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM”. Dzisiaj uczniowie szkół podstawowych biorących udział w tym przedsięwzięciu oraz ich opiekunowie usłyszeli słowa podziękowania od władz miasta za zaangażowanie. Autorzy wyróżnionych projektów odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Natomiast zwycięski zespół otrzymał symboliczny czek opiewający na kwotę 150 tysięcy złotych. Nagroda pozwoli na utworzenie w jednej ze szkół nowoczesnej pracowni dydaktyczno – edukacyjnej.

Termomodernizacja obiektów oświatowych powiatu jasielskiego – będzie cieplej i taniej w eksploatacji
Kolejne obiekty użyteczności publicznej na terenie powiatu jasielskiego, w których prowadzona jest działalność oświatowa, zostaną objęte procesem termomodernizacji. Dzięki temu w najbliższym czasie poprawi się estetyka ich wyglądu zewnętrznego, zniknie też problem z uciekaniem ciepła przez nieszczelne okna i drzwi. Największą zaletą prowadzonej inwestycji jest natomiast wykorzystanie inteligentnego systemu zarządzania energią, co pozwoli na znaczące obniżenie kosztów bieżącego utrzymania budynków. Projekt przygotowany przez samorząd powiatu uzyskał na ten wsparcie finansowe w ramach pierwszej edycji „Polskiego Ładu”.

Umowa na przebudowę drogi między Bierówką, a Szebniami
Droga powiatowa z Bierówki do Szebni będzie gruntownie zmodernizowana. Na odcinku o długości jednego kilometra, który przebiega przez teren mocno zurbanizowany, zostanie wyłożona nowa nawierzchnia asfaltowa, a wzdłuż zabudowań mieszkalnych powstanie chodnik, na który mieszkańcy oczekują już od wielu lat. Dzięki przeprowadzonym pracom nastąpi selekcja ruchu kołowego i pieszego, przez co znacząco poprawi się bezpieczeństwo użytkowników drogi. Dla gminy Jasło to jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych – przyznaje wójt Wojciech Piękoś.

Współpraca edukacyjna powiatu jasielskiego z Toyotą
Dzisiaj pomiędzy powiatem jasielskim, a autoryzowaną stacją Toyota w Jaśle zostało zawarte porozumienie o wzajemnej współpracy przy kształceniu przyszłych mechaników samochodowych. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września będą mieli dostęp do wiedzy na temat najnowszych technologii stosowanych w pojazdach marki będącej jednym ze światowych liderów rynku elektromobilności.

OSP w Jabłonicy wymieni samochód na nowszy
Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonicy od wielu lat oczekuje na wymianę średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na nowszy. Obecnie eksploatowany przez jednostkę pojazd ze względu na swój wiek oraz zużycie techniczne częściej stoi w warsztacie bowiem wymaga ciągłych napraw niż wyjeżdża na ratunek ludziom i mieniu. Dzisiaj został podjęty pierwszy krok, który wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości.

Kampania „Przeciw pijanym kierowcom” w Jaśle
Miasto Jasło po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”. Będzie ona prowadzona przy współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz służbami mundurowymi i instytucjami na co dzień zajmującymi się problematyką bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wypadek dostawczego Iveco w Nowym Żmigrodzie – kierowca został uwięziony w kabinie
Po wypadku komunikacyjnym w miejscowości Nowy Żmigród występują spore utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 993 prowadzącej w kierunku granicy ze Słowacją. Samochód dostawczy zjechał z jezdni i uderzył w betonowy przepust. Kierowca pojazdu został ciężko ranny. Trwają czynności mające wyjaśnić przyczyny i okoliczności zdarzenia.

Nowa nawierzchnia krytej bieżni oraz sali gimnastycznej w trzcinickiej szkole gotowa
Zakończyły się prace związane z remontem sali gimnastycznej wraz z przewiązką przy Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. To jedno z zadań w zakresie poprawy istniejącej infrastruktury sportowej przy szkołach ponadpodstawowych powiatu jasielskiego. Na ten cel samorząd uzyskał dofinansowanie w ramach programu „Sportowa Polska”.

Absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian otrzymał absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta. 20 czerwca w sali obrad Rady Miejskiej Jasła odbyła się sesja absolutoryjna.

Za dwa lata w Trzcinicy mają powstać kryta hala sportowa i trzygwiazdkowy hotel wraz ze spa
Powiat jasielski ma ambitne plany związane z rozwojem infrastruktury sportowej w Trzcinicy. Szansę na uatrakcyjnienie tego miejsca daje program inwestycji strategicznych „Polski Ład”. W ramach drugiego naboru lokalny samorząd ma zapewnione wsparcie. Projekt zakłada zagospodarowanie istniejącego majątku poprzez utworzenie Regionalnego Centrum Sportu i Kultury. W ciągu najbliższych dwóch lat ma tu powstać kryta hala z przeznaczeniem do gier zespołowych, a internat przekształcony w hotel z częścią rekreacyjną, odpowiadający współczesnym wymogom.

34-letni obywatel Słowacji odpowie za kradzież
Policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali 34-letniego obywatela Słowacji, podejrzanego o kradzież i spowodowanie kolizji. Mężczyzna ukradł w jednym ze sklepów artykuły spożywcze oraz kilka butelek drogich alkoholi. Uciekając z miejsca zdarzenia doprowadził do kolizji z innym pojazdem. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania i znajdował się pod wpływem niedozwolonych substancji.

Internetowy oszust usłyszał aż 57 zarzutów
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą jasielskiej komendy zakończyli postępowanie przygotowawcze w sprawie oszustw internetowych. Gromadzony przez kilka miesięcy materiał dowodowy pozwolił na wykrycie 57 przestępstw. Podejrzany 26-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Tragiczny wypadek w Skołyszynie na DK 28
Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w Skołyszynie na drodze krajowej nr 28. Kierujący motocyklem 47-latek zderzył się czołowo z samochodem osobowym. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń motocyklista zmarł.

Osiągają wysokie wyniki w sporcie – miasto ich doceniło
62 nagrody za osiągnięcia sportowe w 2021 roku wręczyli dzisiaj przedstawiciele władz samorządowych zawodnikom, trenerom i działaczom klubowym z terenu miasta Jasła. Najwięcej wyróżnień odebrali piłkarki i piłkarze, siatkarze, judocy, karatecy. Na liście uhonorowanych znaleźli się również pływacy, rolkarze czy reprezentanci sportów zimowych.

Rozdanie nagród Burmistrza Miasta Jasła za wyniki w nauce
Dzisiejszego popołudnia młodzi mieszkańcy naszego miasta odebrali z rąk władz samorządowych nagrody za osiągnięcia w nauce za rok szkolny 2021/2022. Najzdolniejszym uczniom jasielskich szkół podstawowych przyznano łącznie 129 wyróżnień.

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu w Jaśle za 2021 rok
Zarząd Powiatu w Jaśle uzyskał wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu jasielskiego za 2021 rok. – To jest wielkie zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy, do jeszcze większego zaangażowania. – powiedział starosta Adam Pawluś, dziękując po raz kolejny radnym za zaufanie.

Czy opłaty za śmieci pójdą w górę?
Decyzją radnych Rady Miejskiej Jasła zmieniono uchwałę budżetową na 2022 rok zwiększając plan wydatków bieżących o kwotę 1,2 mln złotych. Środki te zostaną przeznaczona na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Władze miasta podkreślają, że obecna sytuacja społeczno-gospodarcza nie napawa optymizmem na przyszłość i nie wykluczają, że za parę miesięcy mieszkańcy zostaną postawieni przed koniecznością ponoszenia wyższych opłat za wywóz śmieci.

LIPIEC

OSP w Ujeździe ma 125 lat
W sobotnie popołudnie Ochotnicza Straż Pożarna w Ujeździe, gmina Brzyska świętowała jubileusz 125-lecia istnienia. Z tej okazji społeczność miejscowości nadała jednostce sztandar. Za długoletnią i ofiarną służbę na rzecz obywateli zasłużeni działacze zostali wyróżnieni medalami związkowymi oraz nadanymi przez wójta gminy.

W Lublicy świętowano jubileusz 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej
Ochotnicza Straż Pożarna w Lublicy w gminie Kołaczyce świętuje w tym roku podniosły jubileusz 120-lecia działalności. W związku z tym przygotowano uroczysty apel, w trakcie którego zasłużonym działaczom wręczono odznaczenia związkowe. To jedna z sześćdziesięciu pięciu jednostek funkcjonujących we współczesnych granicach administracyjnych powiatu jasielskiego, które mogą poszczycić się ponad stuletnim rodowodem.

DŚU dla rozbudowy drogi krajowej nr 73
Burmistrz Brzostku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 na odcinku Pilzno – Jasło wraz z budową obwodnic Pilzna, Brzostku i Kołaczyc oraz Jasła. Decyzja środowiskowa ostatecznie ustaliła przebieg inwestycji.

Medal „Za zasługi dla pożarnictwa powiatu jasielskiego”
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jaśle ustanowił nowe odznaczenie honorowe „Za zasługi dla pożarnictwa powiatu jasielskiego”.

Nowe ambulanse dla Państwowego Ratownictwa Medycznego w Jaśle
Do stacji ratownictwa medycznego w Jaśle, Krośnie i Strzyżowie trafią nowoczesne ambulanse wraz z niezbędnym wyposażeniem. Zakup pojazdów był możliwy dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Kolejne trzy interaktywne przejścia dla pieszych w mieście
Nowe interaktywne przejścia powstały na trzech skrzyżowaniach w Jaśle: ul. 3-go Maja z ul. Staszica i ul. Czackiego (koło poczty), ul. Kołłątaja z ul. Asnyka i ul. Sobieskiego (koło JDK) oraz ul. Floriańskiej z ul. Rejtana (w pobliżu II LO). Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na to zadanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wysokości 80 %. Natomiast całkowity koszt tego zadania to blisko 160 tys. zł.

Przeszło 14 mln złotych na inwestycje dla gmin popegeerowskich z „Polskiego Ładu”
Do samorządów powiatu jasielskiego trafi kolejne przeszło czternaście milionów złotych z „Polskiego Ładu”. Tym razem są to specjalne środki dedykowane tym gminom, na terenie których przed transformacją ustrojową funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR). Dofinansowanie będzie wykorzystane na poprawę infrastruktury drogowej, oświatowej, kulturalnej, sportowej czy społecznej.

Mając ponad 2 promile prowadził samochód. Wpadł, bo przekroczył prędkość
Policjanci z wydziału ruchu drogowego jasielskiej komendy zatrzymali do kontroli nissana, którego kierowca, w Jaśle na łączniku drogi wojewódzkiej nr 992, przekroczył dozwoloną prędkość. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że kierujący samochodem 39-latek jest pijany. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy.

Przydrożna kapliczka poświęcona patronce rowerzystów
Przy ulicy Marii Konopnickiej w Jaśle została wzniesiona kapliczka z wizerunkiem Madonny z Ghisallo, patronki rowerzystów. Uroczyste poświęcenie przez duchownych i odsłonięcie obiektu z udziałem fundatorów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta miało miejsce w piątkowy wieczór.

Obchody Święta Policji 2022 w Jaśle
W Jaśle odbył się dzisiaj uroczysty apel z okazji Święta Policji. W wydarzeniu wzięli udział funkcjonariuszki i funkcjonariusze, pracownicy cywilni jednostki oraz członkowie ich rodzin, a także znamienici goście reprezentujący władze parlamentarne i samorządowe, zaprzyjaźnione formacje mundurowe, policyjne organizacje związkowe oraz środowiska emerytów i rencistów. Mundurowi, którzy na co dzień strzegą ładu i porządku publicznego w naszym powiecie, odebrali nominacje na wyższe stopnie służbowe, otrzymali odznaczenia i wyróżnienia za długoletnią służbę i wzorowe wypełnianie obowiązków. Wysłuchali również od bezpośrednich przełożonych oraz samorządowców słowa podziękowań, gratulacji i życzeń dalszych sukcesów zawodowych.

Dobra oferta edukacyjna przyciągnęła uczniów do szkół ponadpodstawowych
Nabór do szkół ponadpodstawowych powiatu jasielskiego na rok szkolny 2022/2023 cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Do przyjęcia do klas pierwszych w liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych pierwszego stopnia zakwalifikowało się ponad 1,4 tysiąca uczniów. Dobrze skonstruowana oferta przyciągnęła również osoby z ościennych terenów.

Radni miejscy spotkali się na lipcowym posiedzeniu
Dzisiaj odbyła się LXVI Sesja Rady Miejskiej Jasła VIII kadencji.

SIERPIEŃ

Policjanci zabezpieczyli narkotyki i zlikwidowali nielegalną plantację konopii
Policjanci z wydziału kryminalnego jasielskiej komendy, wraz z funkcjonariuszami Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Rzeszowie i Krakowie, zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o przestępstwa narkotykowe. W efekcie realizowanych działań, na terenie powiatu jasielskiego i dębickiego, policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi indyjskich. Łącznie zabezpieczyli ponad 6 kg marihuany i 143 krzewy konopi. Wobec dwóch zatrzymanych sąd zastosował 3 miesięczny areszt.

Leśnicy wsparli remont drogi gminnej w Dąbrówce
Dzisiaj pomiędzy gminą Brzyska, a Lasami Państwowymi została podpisana umowa na dofinansowanie remontu drogi gminnej w Dąbrówce. W wydarzeniu wzięła udział Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, która złożyła leśnikom podziękowania za podjęcie wspólnych działań na rzecz poprawy stanu infrastruktury drogowej służącej lokalnej społeczności.

Generator Nauki GEN wystartuje prawdopodobnie już od września
Trwają przygotowania do uruchomienia Generatora Nauki (GEN), który powstał w dawnej siedzibie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle. Według zapewnień miejscowych władz samorządowych, z oferowanych mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym nasze miasto poszczególnych rodzajów działalności będzie można w pełni korzystać prawdopodobnie już od września.

Remont wiaduktu na ulicy 3 maja – będą utrudnienia w ruchu
W związku z remontem wiaduktu nad linią kolejową w m. Jasło (ul. 3 Maja), od poniedziałku 8 sierpnia br., odcinek DK28 od skrzyżowania ulic 3 Maja i Metzegera do skrzyżowania z ulicą Kolejową zostanie zamknięty dla ruchu. Wyznaczony zostanie objazd.

Jaślanie pamiętają o ważnych rocznicach historycznych – w hołdzie uczestnikom Akcji „Pensjonat”
W celu uczczenia 79. rocznicy Akcji „Pensjonat” w Jaśle zostały zorganizowane uroczystości, które licznie zgromadziły mieszkańców miasta, przedstawicieli polskiego parlamentu, władze samorządowe, służby mundurowe oraz harcerzy.

Ruszyła przebudowa skrzyżowania ulic: gen. Grota-Roweckiego, Chopina i Szkolnej w Jaśle
Dzisiaj (11 sierpnia) rozpoczęły się prace przy przebudowie skrzyżowania ulic gen. Grota-Roweckiego, Chopina i Szkolnej w Jaśle, a w rejonie tych ulic zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

„Langusta”, „Leopard”, „Rosomak” – na jasielskim Rynku odbył się piknik „Zostań żołnierzem RP”
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle zorganizowało piknik pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Na mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości, którzy w sobotnie popołudnie odwiedzili płytę Rynku, czekały liczne atrakcje. Podczas wydarzenia promowano dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz inne formy służby wojskowej.

Obchody piątego Dnia Pamięci o żydowskiej społeczności Jasła
W Jaśle miało dzisiaj miejsce upamiętnienie kolejnej rocznicy eksterminacji żydowskiej społeczności miasta. Z tej okazji na kirkucie przy ulicy Floriańskiej władze samorządowe wspólnie z zaproszonymi gośćmi zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów jako wyraz pamięci o naszych przodkach.

Motocyklista bez uprawnień chciał uniknąć kontroli
Policjanci z wydziału ruchu drogowego interweniowali wobec motocyklisty, który próbował uniknąć kontroli drogowej. 27-latek, próbując brawurowo ominąć policjanta, wywrócił się i spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za popełnione wykroczenia został ukarany wysokim mandatem.

Nowy wizerunek Oddziału Pediatrii w jasielskim szpitalu
W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle zakończyły się roboty budowlane dotyczące przebudowy Oddziału Pediatrii i Alergologii. Obecnie trwają ostatnie procedury związane z wyposażeniem sal po to, aby w najbliższym czasie umożliwić przyjmowanie najmłodszych pacjentów w nowoczesnych i komfortowych warunkach. Koszt przeprowadzonych prac wyniósł 3,4 mln złotych, przy dużym wsparciu finansowym ze środków budżetu państwa oraz budżetu powiatu jasielskiego.

Ciepła w zimie ma nie braknąć
Jasielscy radni dyskutowali dzisiaj nad tematem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom miasta przed zbliżającym się sezonem jesienno-zimowym. Jak zapewniono, w związku z obecną sytuacją geopolityczną na świecie nie ma żadnego zagrożenia w dostawie energii pochodzącej z miejskiego systemu do budynków mieszkalnych czy obiektów użyteczności publicznej.

WRZESIEŃ

Śp. Jan Czubik patronem kompleksu sportowego w Czeluśnicy
Stadion piłkarsko – lekkoatletyczny w Czeluśnicy koło Jasła będzie nosił imię Jana Czubika – wieloletniego włodarza gminy Tarnowiec. Uchwałę w tej sprawie podjęto jednogłośnie podczas dzisiejszej „nadzwyczajnej” sesji lokalnego samorządu.

Trzcinica: Europejskie Dni Dziedzictwa w „Karpackiej Troi”
W związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, znajdujący się w podjasielskiej Trzcinicy Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” przygotował dla zwiedzających wiele atrakcji. Oprócz możliwości całodziennego bezpłatnego zwiedzania całego obiektu, turyści mieli przyjemność obejrzeć inscenizacje nawiązujące do tamtej epoki, przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne.

Jasło uczciło Światowy Dzień Sybiraka
Miasto Jasło, wraz ze swoimi jednostkami kultury, przygotowało i zorganizowało uroczyste obchody 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Wydarzeniu towarzyszyła msza święta, ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtych tragicznych wydarzeń oraz okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez burmistrza.

Stadion w Czeluśnicy ma swojego patrona. Został nim wieloletni gospodarz gminy
W niedzielne popołudnie na stadionie piłkarsko – lekkoatletycznym w Czeluśnicy miała miejsce ceremonia nadania obiektowi imienia Jana Czubika – przedsiębiorcy, lokalnego społecznika oraz wieloletniego wójta gminy Tarnowiec. Uroczystość zgromadziła rodzinę i przyjaciół, władze samorządowe, działaczy sportowych oraz okolicznych mieszkańców. Gościem specjalnym wydarzenia był Grzegorz Lato, stukrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, król strzelców Mundialu w 1974 roku.

Czy w najbliższych latach Jasło będzie miejscem przyjaznym do życia?
Dzięki aktywnemu zaangażowaniu urzędników miejskich, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, zewnętrznych ekspertów oraz samych mieszkańców udało się zidentyfikować najważniejsze bolączki stojące na przeszkodzie w dalszym rozwoju społecznym i gospodarczym Jasła. Właśnie nadszedł czas na realizację zadań, które zmienią postrzeganie naszego miasta jako miejsca, w którym warto inwestować, osiedlać się, pracować, wychowywać kolejne pokolenia czy spędzać wolny czas w atrakcyjny sposób.

„Muzyka jest uniwersalna – nie ma granic”
W siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle miała miejsce uroczysta premiera teledysku do piosenki pt. „Siostra Ukraina”. Cel jaki przez cały czas towarzyszył pomysłodawcom tego muzycznego przedsięwzięcia to chęć okazania wsparcia dla uchodźców, którzy przybyli do naszego miasta i jego najbliższej okolicy wskutek prowadzonego na terenie Ukrainy konfliktu zbrojnego.

Policjanci ujawnili kolejnego nietrzeźwego kierowcę – miał ponad promil alkoholu w organizmie
Policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali w sobotę nietrzeźwego kierującego. 43-letni mieszkaniec Jasła miał ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem, musi liczyć się także z dotkliwą karą finansową.

Zmarł wójt gminy Tarnowiec
Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że dzisiaj zmarł nagle – w czasie wykonywania obowiązków służbowych – wójt Gminy Tarnowiec Wiktor Barański. Rodzinie, najbliższym oraz całej lokalnej społeczności składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Wpadł z narkotykami podczas kontroli drogowej
Policjanci z jasielskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który kierował samochodem będąc pod wpływem narkotyków. Dodatkowo podczas interwencji mundurowi ujawnili przy nim niedozwolone substancje psychoaktywne. Mężczyzna przyznał się do popełnionych przestępstw.

PAŹDZIERNIK

17-latek odpowie za podpalenia nieużytków rolnych
Policjanci z Posterunku Policji w Tarnowcu skierowali do sądu wniosek o ukaranie 17-latka, który trudnił się podpalaniem suchych traw oraz beli siana. Podejrzany przyznał się do postawionego zarzutu i poddał dobrowolnie karze. Za część czynów odpowie przed sądem rodzinnym ponieważ w chwili ich popełnienia nie miał ukończonych 17 lat.

Wystawa plenerowa na jasielskim Rynku poświęcona Bożemu Miłosierdziu
Na płycie jasielskiego Rynku można oglądać wystawę plenerową pod tytułem „Jan Paweł II orędownik Bożego miłosierdzia”. W jej uroczystej prezentacji, połączonej z programem artystycznym, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, kierownictwo miejskich instytucji kultury, młodzież oraz mieszkańcy naszego miasta.

W rzece Wisłoce ujawniono zwłoki mężczyzny
Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono wczoraj rano w Niegłowicach w rzece Wisłoce.

Nowe oblicze boiska przy I LO w Jaśle
Kompleksowej przebudowie uległo otoczenie przy budynku I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, na którym do tej pory istniało asfaltowe pole do gry w piłkę nożną i koszykówkę. Społeczność szkoły otrzymała właśnie do dyspozycji nowoczesny kompleks, na który składa się boisko wielofunkcyjne przeznaczone do uprawiania kilku dyscyplin zespołowych wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. To już jedna z ostatnich szkół ponadpodstawowych funkcjonujących na terenie naszego miasta, przy której brakowało tego typu miejsca. Budowa niezbędnego dla aktywności młodzieży zaplecza sportowego to efekt działań władz powiatowych oraz pozyskanych przez nich na ten cel środków z budżetu państwa.

Surowe konsekwencje przejażdżki samochodem pod wpływem alkoholu
Policjanci z wydziału ruchu drogowego interweniowali wobec nietrzeźwego kierującego, który w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości, zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie. 42-latek nie posiadał uprawnień do kierowania i miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Odpowie także za kierowanie pojazdem nieubezpieczonym i niedopuszczonym do ruchu.

Wymierne efekty partnerskiej współpracy samorządu z leśnikami
Już po raz kolejny w tym roku Lasy Państwowe dokładają się finansowo do inwestycji związanych z remontem dróg na terenie powiatu jasielskiego. Korzyści płynących ze wzajemnej współpracy przy odnowie ważnych traktów komunikacyjnych w naszym regionie jest wiele.

Usłyszeli zarzuty uprawy konopi i posiadania narkotyków
Policjanci z Jasła zlikwidowali uprawę konopi indyjskich i zatrzymali dwóch podejrzanych mężczyzn. Mieszkańcy powiatu krośnieńskiego przyznali się do zarzucanych czynów. Decyzją sądu zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Policjanci zabezpieczyli łącznie 29 krzewów konopi indyjskich oraz 9,5 kg ściętego ziela konopi.

Kolejna ulica w mieście otrzymała imię wyjątkowego jaślanina
Kolejny punkt na mapie naszego miasta będzie miał swojego patrona – Antoniego Bogdanowicza. Okazją do uhonorowania szlachetnego człowieka, zasłużonego dla lokalnej społeczności lekarza medycyny jest przypadająca w tym roku trzydziesta rocznica Jego śmierci.

Pół wieku Zakładu Karnego w Jaśle i sztandar na jubileusz
Mija pięćdziesiąt lat od momentu powstania Zakładu Karnego w Jaśle. Z tej okazji odbyły się uroczystości jubileuszowe, do udziału w których zostali zaproszeni mieszkańcy miasta oraz znamienici goście. Na wydarzenie przybyli m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz szefowie polskiej Służby Więziennej – generałowie Jacek Kitliński oraz Andrzej Leńczuk. Najważniejszym punktem dzisiejszego święta było wręczenie jednostce penitencjarnej sztandaru. Symbol ten jest ogromnym wyróżnieniem dla funkcjonariuszy, którzy każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa wewnętrznego naszego państwa.

Łaski: zwłoki mężczyzny w samochodzie
Jasielscy policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny. Ciało 34-latka odnaleziono w samochodzie w miejscowości Łaski na drodze gruntowej.

Wyznaczono tymczasowego zarządcę gminy Tarnowiec
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wyznaczył Miłosza Leszkiewicza do pełnienia funkcji wójta gminy Tarnowiec do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta.

17-latek uciekał Matizem przed policjantami. Pojazd uderzył w latarnię
Wieczorem policjanci próbowali zatrzymać do kontroli drogowej samochód osobowy, który miał się poruszać bez włączonych świateł. Na widok radiowozu kierowca podjął ucieczkę. W pobliżu Kościoła Ojców Franciszkanów uderzył w latarnię. Próbował jeszcze zbiec pieszo z miejsca zdarzenia, ale został szybko ujęty. Trafił do szpitala, gdzie udzielana jest mu pomoc medyczna.

Święto tych, którzy ratują najcenniejszy dar jakim jest ludzkie życie
W Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie zorganizowano obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. To wyjątkowe święto dla wszystkich pracowników, którzy stanowią istotne ogniwo całego systemu bezpieczeństwa zdrowotnego naszego państwa. Uroczystość stała się również okazją do przekazania podziękowań dla władz i instytucji publicznych oraz partnerów społecznych, którzy przyczyniają się do systematycznej poprawy warunków w jakich świadczona jest pomoc medyczna osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia.

Nowa Rada Muzeum w Jaśle powołana
Decyzją Rady Miejskiej Jasła powołano pięciu członków Rady przy Muzeum Regionalnym im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle na kolejną czteroletnią kadencję.

W jasielskim szpitalu uruchomiono nowy tomograf komputerowy
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zyskał niedawno nowoczesny tomograf komputerowy. Inwestycja polegająca na zakupie urządzenia wraz z adaptacją pomieszczeń pracowni, w której wykonywane są badania, była możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

Jubileusz pięćdziesięciolecia wspólnego pożycia małżeńskiego
W kameralnym gronie pary małżeńskie z terenu miasta Jasła, które wytrwały w związku co najmniej pięćdziesiąt lat lub więcej, świętowały dzisiaj „Złote Gody”. Podczas specjalnie przygotowanej uroczystości miało miejsce wręczenie odznaczeń państwowych. Życzenia kolejnych wspólnie spędzonych lat w zdrowiu złożyli dostojnym jubilatom przedstawiciele lokalnego samorządu.

Ratownicy medyczni z Jasła i Nowego Żmigrodu odznaczeni przez Prezydenta RP
Zasłużeni pracownicy Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie otrzymali wysokie odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się ratownicy medyczni dyżurujący na co dzień w zespołach ratownictwa medycznego na terenie powiatu jasielskiego.

Za niedługo kolejna kwesta cmentarna. Pomóżmy w ratowaniu zabytków architektury sakralnej
Przed nami kolejna kwesta na rzecz ochrony i ratowania zabytków cmentarza komunalnego przy ulicy Zielonej w Jaśle. Z pieniędzy, które każdego roku mieszkańcy naszego miasta oraz goście odwiedzający groby swoich bliskich hojnie wrzucają do puszek kwestujących, odnawiane są pomniki nagrobne o wysokich walorach artystycznych, technologicznych i historycznych. Odpowiedzialny za zbiórkę publiczną komitet zwraca się do wszystkich z prośbą o wsparcie inicjatywy.

W jasielskiej „Budowlance” mają szansę wyrosnąć talenty na miarę Igi Świątek
Na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle otwarto dzisiaj nowoczesny kort tenisowy. To jedyny tego typu obiekt przyszkolny w powiecie jasielskim. Być może ujawnią się tu w przyszłości młode talenty na miarę Igi Świątek, która swoimi osiągnięciami sportowymi rozsławia nasz kraj na arenach międzynarodowych. Pomóc w tym ma nie tylko infrastruktura, ale również wykwalifikowana kadra trenerska. Nauczyciele wychowania fizycznego przejdą specjalistyczne kursy, aby móc przygotowywać młodzież do gry na wysokim poziomie.

Droga z Osieka Jasielskiego do Zawadki Osieckiej już po kapitalnym remoncie
Dzisiaj w Zawadce Osieckiej miało miejsce spotkanie, podczas którego przekazano do użytkowania inwestycje drogowe zrealizowane na terenie gminy Osiek Jasielski.

132 tysiące złotych dla młodzieżowych drużyn pożarniczych z powiatu jasielskiego
Młodzieżowe drużyny pożarnicze działające przy jednostkach ochotniczych straży pożarnych na terenie powiatu jasielskiego będą doposażone w nowe umundurowanie i sprzęt szkoleniowy, dzięki któremu przyszli adepci sztuki pożarniczej będą mogli profesjonalnie przygotowywać się do udziału w akcjach ratowniczych. Wsparcie finansowe pochodzi z budżetu państwa.

Nowe rondo w Jaśle już przejezdne
Dużo wcześniej niż planowano, bo nie końcem roku, a już w październiku, zakończyły się prace przy budowie nowego ronda u zbiegu ulic: Chopina, gen. Grota-Roweckiego i Szkolnej. Nowe rondo jest już przejezdne.

LISTOPAD

Podsumowanie tegorocznej kwesty na renowację zabytków cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle
W tym roku podczas dwudniowej XIV już kwesty, udało się zebrać 16 tysięcy 660 zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na renowację pomnika nagrobnego Matyldy z Dzwonkowskich Baczakiewicz.

Niezwykłe wyróżnienie dla jaślanina prof. Karola Myśliwca
Światowej sławy egiptolog Karol Myśliwiec dołączył dzisiaj do grona kawalerów Międzynarodowego Orderu Uśmiechu. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce w rodzinnym mieście profesora. Wydarzenie zbiegło się z dniem urodzin naukowca. Nie mogło więc zabraknąć serdecznych życzeń oraz wielkiego tortu niespodzianki, którym jubilat podzielił się z zaproszonymi gośćmi.

Magurski Park Narodowy z dotacją na elektromobilność
Magurski Park Narodowy został jednym z partnerów programu priorytetowego na rzecz zielonej transformacji. W ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie mógł zakupić samochody elektryczne oraz stacje ładowania pojazdów, które staną na terenie Krempnej – w miejscu, gdzie mieszczą się jego siedziba oraz ośrodek edukacyjny wraz z muzeum przyrodniczym.

Pracownicy „Jasiela” odebrali kluczyki do nowych autobusów. Pojazdy mogą już ruszać w trasę
Połączenia komunikacyjne w powiecie jasielskim będą obsługiwane przez nowoczesne, komfortowe w podróżowaniu, a przede wszystkim spełniające współczesne normy emisji spalin do atmosfery, autobusy. Kluczyki do nowo zakupionych pojazdów przekazał dzisiaj jego docelowemu użytkownikowi – spółce PGZK „Jasiel” Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber. Przedstawiciel polskiego rządu gratulował miejscowym władzom wzorowej organizacji transportu zbiorowego na swoim terenie oraz skuteczności w sięganiu po środki publiczne na ten cel.

Patriotycznie w Warzycach. Odsłonięcie kopca pamięci po kapitalnym remoncie
W Warzycach miała miejsce podniosła uroczystość. Odsłonięto i poświęcono po kapitalnym remoncie kopiec upamiętniający pochodzące z tej miejscowości ofiary I Wojny Światowej w latach 1914-1918 oraz wojny polsko – bolszewickiej w latach 1919-1920. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu państwa oraz samorządu gminy Jasło.

Minister na otwarciu drogi powiatowej z Siepietnicy do Święcan
Zmienia się standard jeśli chodzi o podróżowanie po drogach powiatu jasielskiego. Zakończyła się właśnie modernizacja ważnego szlaku komunikacyjnego pomiędzy Siepietnicą, a Święcanami. Za przeszło 8,5 mln złotych wykonano go praktycznie od podstaw. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu „Polski Ład”. Na uroczyste przecięcie wstęgi przyjechał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, by osobiście podziękować lokalnym samorządowcom za podjętą inicjatywę.

Jasło: pamięć o tych, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnym i suwerennym kraju
Patriotyczno – religijny charakter miały jasielskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyli licznie poczty sztandarowe, młodzież szkolna wraz z opiekunami, służby mundurowe, harcerze, władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej, członkowie stowarzyszeń i partii politycznych, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta i ościennych miejscowości.

Edukują jak zapobiegać wypadkom na wsi
„Bezpiecznie na wsi, czyli jak unikać wypadków” to motyw przewodni konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, adresowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich powiatu jasielskiego. Dzisiaj laureaci eliminacji szkolnych wzięli udział w finale powiatowym, który wyłonił zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe ufundowane przez partnerów wydarzenia.

Trzymiesięczny areszt dla sprawców rozboju na ulicy Lwowskiej
Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzą dwaj mieszkańcy Jasła, którzy są podejrzani o rozbój, pobicie i stosowanie groźby bezprawnej w celu zmuszenia do określonego zachowania. Zatrzymani przez policjantów 27 i 32-latek, używając niebezpiecznych narzędzi, pobili dwóch mężczyzn. Stosując przemoc ukradli także pokrzywdzonym papierosy. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Radykalna podwyżka opłat za śmieci na razie wstrzymana
Zgodnie z przygotowaną przez jasielski magistrat propozycją, od przyszłego roku stawka za odbiór i wywóz śmieci z nieruchomości miała radykalnie wzrosnąć w zależności od zbierania ich przez mieszkańców w sposób selektywny bądź nieselektywny. Radni, po długiej dyskusji i miejscami agresywnej wymianie zdań między sobą oraz wysłuchaniu szczegółowych wyjaśnień złożonych przez urzędników, odrzucili przedstawiony projekt uchwały. Wynik głosowania nie przesądza jednak o całkowitym zamknięciu tematu: prędzej czy później będą musieli ponownie zmierzyć się problemem, aby zbilansować koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie naszego miasta.

Stawki podatku od nieruchomości znacznie w górę
Od nowego roku na terenie Jasła wzrośnie podatek od nieruchomości. W szczególności odczują to mieszkańcy miasta oraz przedsiębiorcy prowadzący na jego terenie działalność gospodarczą. Nad tą sprawą pochylili się dzisiaj radni miejscy. Uchwała regulująca wysokość stawek uzyskała akceptację zaledwie siedmioma głosami, przy sześciu przeciw i pięciu wstrzymujących się.

Jasielski MKS kupuje kolejnych pięć używanych autobusów
Wkrótce z miejskich ulic zostaną wycofane kolejne wysłużone autobusy komunikacji publicznej. Spółka Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle przed zbliżającymi się świętami wybrała się na zakupy i dokonała wyboru dostawcy pięciu używanych pojazdów, spełniających określone w postępowaniu przetargowym warunki techniczno – użytkowe.

Ułatwienia w wydawaniu abonamentu miesięcznego za postój w SPP
Miasto Jasło wprowadza ułatwienia dla osób korzystających z abonamentu miesięcznego umożliwiającego pozostawianie samochodów na wyznaczonych miejscach w strefie płatnego parkowania. Zmiany w obowiązujących przepisach usprawnią proces wydawania kart abonamentowych klientom urzędu.

Uwierzyła telefonicznym oszustom. Straciła dużą sumę pieniędzy
Policjanci z jasielskiego wydziału dw. z przestępczością gospodarczą, prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie oszustwa metodą tzw. spoofingu telefonicznego. Ofiarą przestępców padła kobieta, która zmanipulowana przez oszustów, straciła sporą sumę pieniędzy.

Lepsze warunki dojazdu z Jasła do Tarnowca
W Tarnowcu podsumowano dzisiaj efekty dwuletniego procesu przebudowy drogi powiatowej relacji Tarnowiec-Czeluśnica. Odtworzony został najbardziej newralgiczny odcinek przy wjeździe do centrum miejscowości, która jest ważnym ośrodkiem życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i religijnego w naszym regionie. Inwestor zadbał nie tylko o wygodę i komfort zmotoryzowanych użytkowników, ale również pomyślał o bezpieczeństwie pieszych.

GRUDZIEŃ

Od nowego roku podrożeją śmieci
Od 1 stycznia wzrosną stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie naszego miasta. Statystyczny jaślanin zapłaci miesięcznie za śmieci o prawie sześć złotych więcej niż do tej pory. Zebrane od mieszkańców opłaty z tego tytułu nie zbilansują jednak w pełni funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Radni postanowili, że uzupełnią tę kwotę innymi dochodami budżetowymi, aby częściowo zdjąć ciężar podwyżki ze swoich obywateli.

„Zwyciężyć tyfus” – powstaje interesujący film ukazujący biografię wybitnego biologa związanego z Jasłem
W siedzibie Generatora Nauki w Jaśle odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone promocji filmu fabularnego „Zwyciężyć tyfus”, opowiadającego o działalności naukowej i życiu osobistym profesora Rudolfa Weigla, który opracował szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Producentem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Bogdan A. Miszczak, właściciel Obiektyw Film Studio. To kolejny obraz zrealizowany w ramach cyklu „Polscy wizjonerzy”, poświęconego wybitnym postaciom pochodzącym z naszego regionu.

Określono zakres współpracy miasta Jasła z organizacjami pozarządowymi w 2023 roku
Miasto Jasło wspiera inicjatywy oddolne kierowane do mieszkańców przez organizacje pozarządowe. Nie inaczej będzie również w przyszłym roku. W projekcie uchwały budżetowej na wydatki związane z finansowaniem zadań wynikających ze współpracy z podmiotami sektora obywatelskiego zaplanowano łącznie kwotę blisko 2,5 mln złotych.

Jasielski szpital przekazał karetkę dla ukraińskich służb medycznych
Z Jasła do Trościańca na Ukrainie trafi używana karetka sanitarna. Darowizna wspomoże działania tamtejszego szpitala, którego infrastruktura i wyposażenie uległo znacznemu zniszczeniu wskutek konfliktu zbrojnego toczącego się za naszą wschodnią granicą.

Powstali z miłości do sztuki
Były gratulacje, życzenia, występ grupy „Od wtorku”, a przede wszystkim świętowanie w gronie przyjaciół. Nieformalne Stowarzyszenie Jasielskich Plastyków „PlaJa” w czwartek, 8 grudnia br. świętowało swoje 15 – lecie w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Z tej okazji została przygotowana specjalna ekspozycja pt. „PlaJa i Przyjaciele”.

Bierówka: autobus z dziećmi w przydrożnym rowie
Dzisiaj w godzinach po południowych w Bierówce doszło do wypadku komunikacyjnego z udziałem autobusu. W chwili zdarzenia na pokładzie pojazdu znajdowało się czterdziestu pasażerów i kierowca. Nikomu nic się nie stało. Na miejscu pracowały zastępy Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowe funkcje społeczne dla obszaru „Kochanowskiego”
Na dzisiejszej sesji przyjęto projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Kochanowskiego”. Jego celem jest dopuszczenie na terenie objętym opracowaniem nowych funkcji społecznych, w tym budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Podczas dyskusji nad uchwałą radni mieli szereg wątpliwości. Chodzi o możliwość lokalizacji w tym miejscu obiektu o wysokości do 25 metrów.

Pożar w zakładzie produkcyjnym przy ulicy Młynarskiej w Jaśle
Strażacy pracują na miejscu pożaru, który wybuchł rano na terenie jednego z zakładów produkcyjnych przy ulicy Młynarskiej w Jaśle. W akcji biorą udział znaczne siły i środki zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z terenu miasta i okolicznych miejscowości. Pracownicy zostali ewakuowani na zewnątrz przed przybyciem służb. Nikomu nic się nie stało.

Jasielski szpital zakupił nowoczesny laser do zabiegów urologicznych
Szpital Specjalistyczny w Jaśle otrzymał nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia schorzeń z zakresu urologii, który zakupiono dzięki dotacji przekazanej przez powiat jasielski. W ciągu sześciu lat rządów Adama Pawlusia na stanowisku starosty jasielskiego w tutejszą lecznicę zainwestowano przeszło 50 mln złotych. Są to środki zarówno z budżetu powiatu, jak też pozyskane z programów krajowych i europejskich. Dzięki nim zmienia się infrastruktura – pacjenci mogą być leczeni w warunkach odpowiadających współczesnym wymogom.

Potrącenie pieszej w Kołaczycach
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Kołaczycach. Kierująca mazdą potrąciła na przejściu dla pieszych 74-letnią kobietę. Poszkodowana z obrażeniami została przetransportowana do jasielskiego szpitala, gdzie pozostała pod opieką lekarzy.

Jasielska biblioteka ma zamontowaną wrzutnię książek
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle została zainstalowana wrzutnia książek, która umożliwi czytelnikom zwrot wypożyczonych zbiorów także w godzinach zamknięcia instytucji.

Zuchwały napad na księdza w trakcie „kolędy”
Wczoraj w godzinach wieczornych nieznany napastnik dokonał rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia na księdzu, który odwiedzał swoich parafian w ramach tradycyjnej „kolędy”. Łupem bandyty padła saszetka, w której znajdowały się kropidło i materiały duszpasterskie. Na szczęście duchownemu nic się nie stało. Sprawą zajmuje się Policja.

W imieniu całego zespołu dziękujemy za Państwa obecność każdego dnia i życzymy wszystkiego dobrego w nowym, 2023 roku. Bądźmy nadal razem w najważniejszych chwilach z życia naszego miasta i powiatu. Samych szczęśliwych dni!

terazJaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE