Informacje

O czym pisaliśmy na terazJaslo.pl w 2015 roku? Zobacz nasze podsumowanie

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Państwa w układzie chronologicznym przegląd najciekawszych materiałów publikowanych w 2015 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ

Sylwester pod chmurką
Przed północą 31 grudnia ubiegłego już roku jasielski rynek wypełnił się mieszkańcami miasta i okolic oraz ich gośćmi, którzy chcieli razem pożegnać stary i powitać Nowy – 2015 – Rok. Były tańce przy dyskotekowej muzyce, noworoczne życzenia, fajerwerki, jasielskie kalendarzyki z grosikami na szczęście i konkurs ekologiczny z nagrodami, a co najważniejsze – wspaniały klimat radosnej zabawy.

Matka z 3 promilami „opiekowała się” dziećmi
Zatrzymaniem pijanej matki i jej agresywnego znajomego zakończyła się interwencja policjantów z jasielskiej komendy. Kobieta mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu „opiekowała się” synkiem i córką. Dzieci trafiły pod opiekę rodziny, a pijana matka do policyjnego aresztu.

Elwira Musiałowicz-Czech wiceburmistrzem Jasła
Burmistrz Jasła ma od dzisiaj nowego zastępcę odpowiedzialnego za oświatę, kulturę, sport i sprawy społeczne. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami wiceburmistrzem została Elwira Musiałowicz-Czech, dotychczasowa doradczyni wojewody podkarpackiego.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR Kandydat PiS na Prezydenta RP spotkał się w Jaśle z lokalnymi samorządowcami
Trudna sytuacja w sektorze gospodarczym była tematem przewodnim rozmów europosła Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydata tej partii w tegorocznych wyborach prezydenckich Andrzeja Dudy z burmistrzem Jasła oraz radnymi szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego. Na spotkaniu w Jaśle podkreślił, że siedem lat rządów koalicji PO-PSL „oznacza całkowite zaprzeczenie zasady zrównoważonego rozwoju”.

Modernizacja domu kultury kosztem przebudowy ulicy Kolejowej?
Przed miejscowym samorządem pojawia się okazja, by przy wysokim dofinansowaniu ze środków europejskich dostosować Jasielski Dom Kultury do standardów stawianych przed tego typu obiektami użyteczności publicznej obecnego stulecia. Czas nagli, bo inwestycja, by zostać prawidłowo rozliczona, musi być zrealizowana do końca września br. Jednak żeby do niej przystąpić, miasto musi zabezpieczyć wkład własny.

Miasto dotuje 250 tysiącami złotych inwestycje powiatu w Sobniowie
Miasto Jasło przekaże powiatowi jasielskiemu ćwierć miliona złotych na budowę kolektora zbierającego wody opadowe w okolicy skrzyżowania ulicy Sobniowskiej i Granicznej oraz odbudowę nawierzchni jezdni uszkodzonej w wyniku jej systematycznego podtapiania przy większych opadach deszczu. Finał inwestycji, o którą mieszkańcy osiedla Sobniów zabiegają już od przeszło dekady, ma nastąpić w bieżącym roku.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Miasto tworzy alternatywę dla płatnych stref parkowania
Wydłużył się termin realizacji robót budowlanych związanych z przebudową ulicy bocznej od ulicy Rejtana i utworzeniem w tym miejscu dodatkowych bezpłatnych miejsc parkingowych. Pierwotnie inwestycja miała być oddana do użytkowania jeszcze w ubiegłym roku, według zapewnień ze strony samorządu miejskiego prace zakończą się w marcu.

Krosno już przejęło od nas „trzy dziewiątki”
Jasielskie Pogotowie Ratunkowe jest pierwszym, które zostało włączone do zintegrowanej dyspozytorni medycznej w Krośnie. Teraz to stamtąd jeden z trzech dyspozytorów, który przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia na numer alarmowy 999 zadysponuje do wypadku komunikacyjnego czy nagłego zachorowania jeden z zespołów ratownictwa medycznego. Oprócz czterech jasielskich, docelowo ma zarządzać w sumie dwudziestoma karetkami z powiatów: krośnieńskiego, dębickiego, strzyżowskiego i ropczycko-sędziszowskiego.

Budżet Jasła na 2015 rok uchwalony. 16 milionów na inwestycje (POSŁUCHAJ)
Na czwartkowym posiedzeniu radni miejscy jednomyślnie uchwalili budżet Jasła na 2015 rok. Dochody miasta zaplanowano na poziomie 112 milionów złotych. Sześć milionów złotych więcej przewidziano po stronie wydatków. Na inwestycje i zakupy inwestycyjne zabezpieczono kwotę 16 milionów złotych. Największym przedsięwzięciem, jaki ujęto w projekcie tegorocznego budżetu, będzie przebudowa Jasielskiego Domu Kultury. Będzie ona realizowana wspólnie ze słowackim partnerem w ramach funduszy unijnych.

Fot. © archiwum / DAMIAN PALAR Zmarł „Zasłużony dla miasta Jasła” lek. med. Adam Kucharzyk
W piątek (23.01) zmarł lek. med. Adam Kucharzyk – wybitny specjalista z zakresu chorób skóry, emerytowany ordynator oddziału dermatologicznego w miejscowym szpitalu, społecznik, na początku lat 90-tych ubiegłego i na początku obecnego stulecia radny miejski. W 2007 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla miasta Jasła”. W październiku br. skończyłby 85 lat.

Czy poseł Bogdan Rzońca uratuje jasielski zakład PKP Cargo przed likwidacją?
Trudna sytuacja w jasielskiej Sekcji Utrzymania i Naprawy Taboru PKP Cargo. Spółka chce scentralizować swoje działania na Śląsku kosztem likwidacji zakładów rozproszonych po całym kraju. Część pracowników, a problem dotyczy blisko setki osób z samego miasta, będzie mogła skorzystać z programu dobrowolnych odejść i przejść na emeryturę. Dalszej grupie postawiono warunek: praca będzie, ale już w katowickiej centrali.

Panorama Tatr wśród zaskakujących widoków z Jasła (POSŁUCHAJ)
Wyłoniono laureatów dwudziestego konkursu fotograficznego „Jasło moje miasto”. Tematem przewodnim jubileuszowej edycji były zaskakujące widoki miasta. A takich nie brakuje, bo na nagrodzonych pracach możemy oglądać na przykład panoramę polskich Tatr uchwyconą z okolicznych wzniesień nad Jasłem. Okazji do podziwiania oddalonych o dziesiątki kilometrów górskich szczytów jest przynajmniej kilka w roku.

Nowa radna w powiecie zaprzysiężona
Bożena Macek-Lubaś złożyła dzisiaj uroczyste ślubowanie i tym samym objęła mandat radnej Rady Powiatu w Jaśle. Do tego gremium weszła w miejsce startującego z tej samej listy wyborczej Henryka Motkowicza, który został zastępcą wójta gminy Jasło.

Młodzi złożyli ślubowanie (FOTO, AUDIO)
Uroczyste ślubowanie, gratulacje od władz samorządowych miasta Jasła, wybory i ukonstytuowanie się prezydium to główne punkty historycznego posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła. Przewodniczącym pierwszej kadencji został wybrany Tomasz Racławski, jeden z inicjatorów powołania do życia tego gremium.


Szef podkarpackich strażaków w Skołyszynie: „przeszliście z ilości na jakość”
W Skołyszynie odbyło się uroczyste przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakupiony pod koniec ubiegłego roku za prawie 650 tysięcy złotych pojazd został poświęcony przez krajowego kapelana strażaków ks. dr. Jana Krynickiego, a kluczyki na ręce kierowcy przekazali m.in. szef podkarpackich strażaków Bogdan Kuliga oraz poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca.

LUTY

Ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa
W ostatni weekend ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa, sztandarowy projekt Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, której założycielem jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”. Partnerem organizacyjnym i finansowym Podkarpackiej Akademii Wina jest Miasto Jasło.

W kwietniu mieszkańcy Ujazdu ponownie wybiorą swojego radnego
Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zarządziła ponowne wybory do Rady Gminy Brzyska w miejscowości Ujazd. Mieszkańcy pójdą do urn wyborczych w niedzielę 19 kwietnia.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR Referendum nieważne, ale władze miasta chcą zmian w funkcjonowaniu Straży Miejskiej
Ze względu na niską frekwencję podczas niedzielnego referendum w sprawie likwidacji jasielskiej Straży Miejskiej nie przyniosło ono rozstrzygnięcia. Niemniej jednak władze miasta biorą na poważnie pod uwagę te ponad pięć tysięcy siedemset głosów na „tak” i chcą skutecznie zreorganizować strukturę podległej sobie formacji mundurowej. Dają na to sobie i kierownictwu jednostki czas do końca pierwszego kwartału bieżącego roku.

Podejrzani o rozbój zatrzymani
Policjanci z jasielskiej komendy ustalili i zatrzymali trzech napastników. Młodzi mężczyźni zaatakowali 17-latka idącego jedną z ulic Jasła. Bijąc i kopiąc pokrzywdzonego po głowie, zmusili go do oddania markowej bluzy. Podejrzani usłyszeli zarzut rozboju. Najstarszy z nich został objęty policyjnym dozorem. O losie jego dwóch młodszych kolegów zadecyduje sąd rodzinny.

Inwentaryzacja parku miejskiego wymusza zmiany
Urząd Miejski w Jaśle zlecił wykonanie inwentaryzacji drzewostanu w parku miejskim. Według przeprowadzonej specjalistycznej ekspertyzy dendrologicznej konieczna będzie natychmiastowa wycinka 36 chorych drzew zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Pomimo tego, iż otrzymana od Starosty Jasielskiego decyzja zezwalająca na wycinkę nie wymusza dokonania nasadzeń zastępczych w parku pojawią się nowe cenne gatunki drzew i krzewów, by to miejsce nieustająco utrzymywało swój parkowy charakter.


Najpierw Policja, potem Wojsko Polskie, dzisiaj Służba Więzienna: Jasło gościnne dla służb mundurowych
Dwa lata temu Policja, rok temu Wojsko Polskie, a dzisiaj Służba Więzienna. Trzecia co do wielkości uzbrojona formacja mundurowa w naszym kraju wybrała Jasło na organizatora wojewódzkich obchodów swojego branżowego święta. Na uroczyste obchody święta podkarpackiej służby penitencjarnej do naszego miasta przyjechali m.in. wiceminister sprawiedliwości oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej. Wśród odznaczonych i awansowanych na wyższe stopnie służbowe znaleźli się funkcjonariusze Zakładu Karnego w Jaśle.

Paweł Zawada będzie odpowiedzialny za miejskie inwestycje
Paweł Zawada będzie odpowiedzialny za inwestycje realizowane przez miasto Jasło. Właśnie wygrał postępowanie konkursowe na kierownika merytorycznego wydziału. To jego powrót do magistratu, w którym pracował, gdy obecnie urzędujący burmistrz Ryszard Pabian był zastępcą gospodarza miasta.

Spadł z czwartego piętra, trafił do szpitala
Do nieszczęśliwego wypadku doszło w niedzielny wieczór w jednym z bloków przy ulicy Kochanowskiego w Jaśle. Według relacji świadków mężczyzna upadł z czwartego piętra próbując opuścić mieszkanie przez okno za pomocą prowizorycznej liny z prześcieradeł. Dlaczego? W tej kwestii trwa policyjne dochodzenie. Poszkodowany trafił do szpitala, na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR Radni miejscy przeciwko obniżeniu stawki diet o połowę (POSŁUCHAJ)
Praktycznie jednogłośnie radni miejscy odrzucili dzisiaj projekt uchwały dotyczący obniżenia wysokości diet za udział w pracach Rady Miejskiej Jasła. Wnioskował o to Jan Pierzchała, z którego wyliczeń wynika, że w ciągu czteroletniej kadencji w budżecie miasta pozostałoby około 750 tysięcy złotych. Chciałby, aby za oszczędzone środki wykupić tereny w strefie przemysłowej pod przyszłych inwestorów. Uważa, że pozwoliłoby to na wzrost miejsc pracy w regionie.

Inspektor Paweł Filipek komendantem Policji w Jaśle
Wczoraj odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. Został nim inspektor Paweł Filipek. Akt nominacyjny o powołaniu na stanowisko komendanta wręczył nowemu przełożonemu jasielskich policjantów inspektor Piotr Michna I Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu powiatu i miasta Jasła, wymiaru sprawiedliwości oraz służb mundurowych.

Zapobiegać wypadkom z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego
Przeprowadzeniu eliminacji ogólnopolskich turniejów: bezpieczeństwa ruchu drogowego i motoryzacyjnego w roku szkolnym 2014/2015 na szczeblu powiatu jasielskiego było poświęcone spotkanie, którego gospodarzem była Komenda Powiatowa Policji w Jaśle. O celach przedsięwzięcia mówił prezes Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki. W finałach powiatowych, które odbędą się w maju br. w Jaśle i Nowym Żmigrodzie, weźmie udział ponad setka uczniów wraz z opiekunami.

Sokoły zatrudnione. Będą pracować w Parku Miejskim i na Ogródku Jordanowskim
Już od 1 marca do 3 maja w dwóch miejscach, w Parku Miejskim i na Ogródku Jordanowskim, swoją pracę zaczną sokoły. Będą pracować od świtu do zmierzchu. To już kolejna akcja, która ma wypłoszyć uciążliwe gawrony.

Pielgrzymka: poniosła śmierć na miejscu
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło około godz. 18 w miejscowości Pielgrzymka w powiecie jasielskim. Nie żyje 55-letnia kobieta potrącona przez samochód osobowy.

MARZEC

Adam Owiński odbiera gratulacje od Henryka Raka | FOTOGALERIA Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar Seniorzy będą doradzać
Szesnastoosobowa Rada Seniorów Miasta Jasła powołana na czteroletnią kadencję. W jej skład weszło dziewięć kobiet i siedmiu mężczyzn, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia. Reprezentują oni organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz środowisk osób starszych. Na pierwszym posiedzeniu radni wybrali spośród siebie czteroosobowe prezydium. W tajnym głosowaniu przewodniczącym został wybrany Adam Owiński.

Mniej wypadków, więcej ofiar śmiertelnych
W 2014 roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do mniejszej ilości wypadków, natomiast zginęło w nich aż o pięć osób więcej niż rok wcześniej. Zdarzenia te pochłonęły osiem ofiar śmiertelnych. Policyjne statystyki odnotowują też nieznaczny spadek kolizji oraz nietrzeźwych kierujących. Mundurowi zatrzymali w minionym roku nieco ponad pół tysiąca osób, które zdecydowały się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Multimedialna historia miasta i kreatywne warsztaty dla najmłodszych nagrodzone stypendiami burmistrza
Patrycja Ochała i Joanna Preisner zostały w tym roku stypendystkami burmistrza miasta Jasła w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Obie panie otrzymają jednorazowe stypendium, które przeznaczą na realizację innowacyjnych przedsięwzięć bezpośrednio adresowanych do mieszkańców naszego grodu. Pierwsza – na projekcję multimedialną w rocznicę nadania Jasłu praw miejskich, druga – na cykl spotkań z uczniami szkół podstawowych w oparciu o książkę własnego autorstwa.

Czołowe zderzenie samochodów w Jareniówce: strażacy uwolnili kierowcę jednego z pojazdów
Trzy osoby ucierpiały na skutek czołowego zderzenia samochodów osobowych w miejscowości Jareniówka (gmina Jasło). Do uwolnienia kierowcy jednego z pojazdów strażacy potrzebowali specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Poszkodowani zostali zabrani przez karetki do jasielskiego szpitala. Droga jest całkowicie zablokowana, trwają czynności dochodzeniowe w sprawie.

Groźnie w Jareniówce: drugie zdarzenie drogowe w krótkim odstępie czasowym
Gdy zakończyły się czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności wypadku drogowego w Jareniówce, w odległości kilkuset metrów doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. Pojazdami, które zderzyły się czołowo, podróżowały w sumie cztery osoby. Wszystkie zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego do jasielskiego szpitala. Na szczęście tym razem nikt nie odniósł poważnych obrażeń ciała.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Dziewięćdziesiąt miejsc pracy w nowej fabryce mebli Nowego Stylu
Ma powierzchnię 24 tysięcy metrów kwadratowych – dla porównania odpowiada wymiarom sześciu profesjonalnych boisk piłkarskich. Do jej budowy zużyto blisko dziesięć tysięcy ton stali. Konwój samochodów ciężarowych, które przywiozły do niej wyposażenie liczyłby sobie w linii prostej trzy i pół kilometra długości. W Jaśle oddano uroczyście do użytku innowacyjną fabrykę mebli biurowych.

125-lecie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle
W Zespole Szkół Technicznych odbyły się (18.03) uroczystości związane z jubileuszem 125- lecia istnienia szkoły w Jaśle.

Województwo Podkarpackie dofinansowuje odbudowę urządzeń ciepłowniczych w Jaśle
W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie została podpisana (17.03) umowa pomiędzy Województwem Podkarpackim, reprezentowanym przez Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Marię Kurowską a Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Jaśle, reprezentowanym przez Prezesa Jana Kmiecika o dofinansowanie indywidualnego projektu kluczowego „Odbudowa urządzeń ciepłowniczych w Jaśle”. W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Konkurs na dyrektora jasielskiego „Medyka” nierozstrzygnięty
Konkurs na dyrektora Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle bez rozstrzygnięcia. Komisja rozpatrzyła dwie spośród czterech złożonych ofert, jednak ostatecznie nie wyłoniła żadnego kandydata. Decyzję o powierzeniu stanowiska podejmie teraz Zarząd Województwa Podkarpackiego, który jest organem prowadzącym dla tej jednostki edukacyjnej.

Psy z berlińskiej Policji szukały zaginionej (WIDEO)
Sześcioro niemieckich policjantów z psami wyspecjalizowanymi w szukaniu ciał i zapachu krwi pomagało w poszukiwaniach 52-letniej mieszkanki Jasła. Śledztwo w sprawie zabójstwa tej kobiety trwa od ponad pół roku. Do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Zmiana lokalizacji komisji wyborczych; wybierzemy nowe władze osiedlowe
Na wniosek burmistrza Jasła radni miejscy dokonali przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi zmian siedzib dwóch obwodowych komisji wyborczych. Zmiana na stałe dotyczy obwodowej komisji dla osiedla Ulaszowice, o którą za pośrednictwem zarządu osiedla wnioskowali sami mieszkańcy. Natomiast druga podyktowana jest remontem Jasielskiego Domu Kultury. Po zakończeniu inwestycji komisja wyborcza powróci do swojej dotychczasowej lokalizacji.

Rodzice z promilami „opiekowali się” dzieckiem
Policjanci z jasielskiej komendy interweniowali w domu, gdzie nietrzeźwi rodzice „opiekowali się” 1,5 roczną córeczką. Badanie alkomatem wykazało u matki 2,8 promila alkoholu w organizmie, a u ojca 3 promile. Funkcjonariusze przekazali dziecko pod opiekę rodziny. Za swoje zachowanie rodzice będą odpowiadać przed sądem.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Priorytety nowego szefa jasielskiej Policji
Chciałbym, aby mieszkaniec powiatu jasielskiego czuł się bezpiecznie, żeby widział wsparcie w Policji i żeby ta Policja kojarzyła się zawsze jako służba z dobrym wizerunkiem, żeby zawsze człowiek, który potrzebuje pomocy z naszej strony mógł na nią liczyć. – podkreśla insp. Paweł Filipek, który od miesiąca pełni funkcję Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. Na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami lokalnych środków masowego przekazu nowy szef jasielskich policjantów mówił o priorytetach swojej komendantury.

Zaatakowany mężczyzna ranił nożem napastników
Policjanci wyjaśniają okoliczności bójki, do której doszło wczoraj w Jaśle. W czasie libacji alkoholowej trzej mężczyźni zaatakowali kompana, z którym pili alkohol. Podczas szarpaniny pokrzywdzony ugodził dwóch napastników nożem. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze zatrzymali uczestników bójki.

Nowy bus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie
W poniedziałek (23.03) nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu, 22 osobowego, marki Mercedes Sprinter zakupionego dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie przez Starostwo Powiatowe w Jaśle a współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach programu „Wyrównywanie różnic między regionami”.


Na ratunek zabytkowej kapliczce przy ulicy Floriańskiej
Została wybudowana na początku ubiegłego stulecia jako wotum wdzięczności za ocalenie życia w czasie I wojny światowej. Przez dziesiątki lat pobliscy mieszkańcy przychodzili pod nią, by zawierzać Bogu swoje codzienne troski. Dla starszych osób była ulubionym miejscem do śpiewania tzw. „majówek”. Dzisiaj dotknięta zębem czasu kapliczka przy ulicy Floriańskiej grozi zawaleniem. Zapobiec temu chce społeczny komitet, który zawiązał się by skutecznie podjąć starania o renowację zabytkowego obiektu architektury sakralnej.

Młodzież zapobiega pożarom. I ratuje poszkodowane w nich osoby!
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych – w sumie dwudziestu czterech reprezentantów wszystkich gmin powiatu jasielskiego – wzięli udział w lokalnych eliminacjach do 38. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Czterech poszkodowanych w czołowo-bocznym zderzeniu pojazdów w Harklowej
Cztery osoby ucierpiały na skutek wypadku, który miał miejsce kilka minut przed godziną osiemnastą w Harklowej (gmina Skołyszyn). Ze wstępnych ustaleń wynika, że na skrzyżowaniu dróg doszło do czołowo-bocznego zderzenia dwóch pojazdów, na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę jednego z nich. Na miejscu pracowały służby ratownicze. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane przez Policję.

Kierowca z „promilami” sprawcą kolizji
Wsiadł za kierownicę samochodu, mimo że był pod wpływem alkoholu. W czasie jazdy, 55-letni mieszkaniec gminy Osiek Jasielski, zderzył się z osobowym audi A4, po czym odjechał. Policjanci zastali go w domu. Mężczyzna stracił prawo jazdy. Wkrótce odpowie za spowodowanie kolizji i prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu.

KWIECIEŃ

Nie zatrzymał się do kontroli, po czym uderzył w drzewo
Rozbiciem samochodu zakończył jazdę 40-letni mieszkaniec Jasła. Kierując suzuki nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Chwilę później stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Mężczyzna nie ucierpiał w zdarzeniu. Pobrano mu krew do badań stanu trzeźwości.

Inauguracja jasielskiego roku jubileuszowego
Rok 2015 jest – zgodnie z uchwałą radnych – „Rokiem Obchodów Jubileuszu 650-lecia Nadania Praw Miejskich Jasłu” przez króla Kazimierza Wielkiego. Obchody zainauguruje – 26 kwietnia br. – uroczysta msza święta i koncert w sanktuarium św. Antoniego.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Wielomilionowa inwestycja, unijne dofinansowanie, krótki czas realizacji
To nie pierwszy „szalony” termin realizacji różnych obiektów związanych ze środkami unijnymi – podkreśla Stanisław Materniak, prezes zarządu, dyrektor naczelny Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Krośnie S.A. Tydzień temu firma przystąpiła do rozbudowy i modernizacji Jasielskiego Domu Kultury i na zakończenie robót ma niespełna sześć miesięcy, by miasto mogło rozliczyć unijną dotację.


Jasło pamięta o śp. Stanisławie Zającu (POSŁUCHAJ)
W rodzinnym mieście śp. Stanisława Zająca obyły się uroczystości w związku z przypadającą w dniu dzisiejszym piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Wybitny polityk ziemi jasielskiej znajdował się na pokładzie prezydenckiego samolotu, który rozbił się na terytorium Rosji w trakcie podróży na wydarzenia patriotyczne związane z przypadającą wówczas siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej.

Zderzył się z policyjnym radiowozem: ucierpieli dwaj funkcjonariusze
Dwóch funkcjonariuszy Policji zostało poszkodowanych po tym, jak w nieoznakowany radiowóz, którym poruszali się na jednej z ulic Jasła uderzył samochód osobowy kierowany przez osiemnastolatka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wymusił on pierwszeństwo przejazdu skręcając na parking.

Pół miliona złotych na wspólny plan ograniczenia emisji gazów do atmosfery
Redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i podniesienia emisji efektywności energetycznej ma służyć plan gospodarki emisyjnej, który do końca października przygotuje dla piętnastu gmin skupionych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki Pomorska Grupa Kapitałowa z Bydgoszczy. W oparciu o końcowy dokument poszczególne samorządy będą miały łatwiej podejmować decyzje zmierzające do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.

Powtórzone wybory w Ujeździe (Gmina Brzyska): wygrywa Paweł Gołąb
Mieszkańcy wsi Ujazd w Gminie Brzyska ponownie wybierali swojego przedstawiciela do Rady Gminy, po tym jak w listopadowych wyborach samorządowych, członkowie komisji numer 11 wydali 214 kart do głosowania, a z urny wyjęli o jedną więcej.

Po raz kolejny wywalczyli indeksy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
Już po raz szósty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się (17.04) finał Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej. W Olimpiadzie w tym roku wzięło udział ponad 200 uczniów klas maturalnych ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Konkurs składał się z trzech etapów.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Burmistrz obiecał i dotrzymał słowa: będzie rozbudowa ulicy Kolejowej
Podczas styczniowej sesji budżetowej burmistrz Ryszard Pabian zapewniał, że w kwietniu ponownie znajdą się środki w miejskiej kasie na oczekiwaną od wielu lat przez mieszkańców rozbudowę ulicy Kolejowej. Dotrzymał słowa. Radni zabezpieczyli dzisiaj kwotę siedmiu milionów złotych wygospodarowanych w ramach „wolnych środków”, a chwilę później samorząd ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Kompleksowo zmodernizowana droga ma być gotowa przed końcem listopada br.

75-letni mężczyzna nie przeżył upadku ze szpitalnego okna
Nad ranem przy jasielskim szpitalu zostało odnalezione ciało mężczyzny. Ze wstępnych informacji wynika, że zmarł on na skutek licznych obrażeń ciała doznanych po upadku z wysokości. Pacjent przebywał w oddziale chirurgii. Okoliczności śmierci 75-latka wyjaśnia Policja.

Kolejny krok ku lądowisku dla śmigłowców ratowniczych
Jasielscy radni ponownie podjęli decyzję w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta dla terenu, na którym w najbliższej przyszłości planowana jest budowa lądowiska dla śmigłowców ratowniczych. Wcześniejszą uchwałę z listopada ubiegłego roku zakwestionowały służby wojewody podkarpackiego.

Śmiertelny wypadek we Wróblowej. Zginął 52-letni mieszkaniec tej miejscowości
Do tragicznego wypadku doszło na drodze powiatowej w miejscowości Wróblowa (gmina Brzyska). Zginął 52-letni mieszkaniec tej miejscowości. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi Policja.

Policjant ciężko ranny w wypadku
Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności i przyczyny wypadku, do którego doszło dziś w Kołaczycach. Osobowa honda zjechała z jezdni do przydrożnego rowu i dachowała. Samochodem kierował, w czasie wolnym od służby, funkcjonariusz jasielskiej komendy. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR (x5) Sobniowska wreszcie przestanie być podtapiana!
Blisko milion złotych pochłoną prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej oraz modernizacją kilkusetmetrowego odcinka ulicy Sobniowskiej w Jaśle. Inwestycja wchodzi w decydującą fazę. Roboty budowlane mają potrwać do końca września, a kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość – będzie konieczne czasowe wyłączenie odcinka jezdni z ruchu kołowego.

Mniej stanowisk kierowniczych – nowa organizacja pracy w magistracie i Straży Miejskiej
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian wprowadził zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta. Niektóre komórki organizacyjne uległy likwidacji dzięki czemu ograniczono nadmierną liczbę stanowisk kierowniczych, a części z dotychczasowych nadano nowy charakter. Zmienioną formę organizacyjną zyskała również Straż Miejska. Tu z kolei zniknie etat drugiego zastępcy komendanta. Formacji przypisano też konkretne zadania, do których została powołana.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle zwycięzcami powiatowego turnieju motoryzacyjnego
Po raz kolejny Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Jaśle przeprowadził eliminacje powiatu jasielskiego do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Od 2009 roku zmagania uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbywają się na obiektach Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie (wcześniej Zespołu Szkół). Do tegorocznej edycji przystąpili reprezentanci siedmiu placówek oświatowych.

Inauguracja obchodów jubileuszu: od 650 lat Jasło – miastem
Uroczystą mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego w sanktuarium świętego Antoniego i koncertem jubileuszowym w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”, rozpoczęły się (26 kwietnia br.) oficjalne obchody jubileuszu 650 – lecia nadania Jasłu praw miejskich.

MAJ

Uderzył w betonowe elementy mostu
Jedna osoba ucierpiała w zdarzeniu drogowym, do którego doszło po południu w Jaśle. Na ulicy Mickiewicza kierujący samochodem osobowym prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowe elementy mostu na rzece Wisłoce. Z obrażeniami ciała został przewieziony karetką Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Okoliczności będą wyjaśniane w toku prowadzonego przez policjantów postępowania.

„Liwocz Arena”: sportowa inwestycja zakończona
Gminne Centrum Sportu i Rekreacji „Liwocz Arena” oficjalnie została oddana do użytku.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Agitują na rzecz Andrzeja Dudy
„Andrzej Duda – to się uda!” – parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Alicja Zając oraz poseł Bogdan Rzońca zachęcali dzisiaj mieszkańców ziemi jasielskiej do udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich i głosowania za kandydaturą Andrzeja Dudy. Oboje podkreślali, że jest to osoba dialogu społecznego, pełna energii i zapału do rozwiązywania codziennych problemów z jakimi borykają się Polacy oraz budowania nowoczesnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Rewitalizacja pomnika 600-lecia miasta Jasła
Po pół wieku od wzniesienia pomnik 600-lecia miasta Jasła doczekał się w tym roku kompleksowej renowacji. Samorząd podjął się konserwacji obiektu w związku z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą nadania Jasłu praw miejskich. Prace, które pochłoną z budżetu 23 tysiące złotych, mają zakończyć się pod koniec przyszłego tygodnia.

Wróblowa i Jasło wśród najlepszych podczas turnieju BRD
Gimnazjaliści z Wróblowej przełamali trzyletnią dominację swoich kolegów z jasielskiej „dwójki” i zwyciężyli w eliminacjach powiatu jasielskiego do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W młodszej kategorii najlepsi okazali się uczniowie z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Do czwartkowych zmagań przystąpiły w sumie 73 osoby – reprezentanci wszystkich gmin naszego regionu.

Adam Loret - popiersie w Jaśle
Rodzinne miasto w hołdzie wybitnemu wizjonerowi i kreatorowi Lasów Państwowych
W mieście urodzin oraz pierwszych lat młodości wybitnego leśnika i reformatora Lasów Państwowych oraz ich pierwszego dyrektora generalnego Adama Loreta odsłonięto dzisiaj okolicznościowy obelisk. Stanął on w południowej części Parku Miejskiego. To wspólna inicjatywa podkarpackich leśników oraz miejscowego samorządu.

Przeciwko planom likwidacji oddziału przedszkolnego w Błażkowej
Rodzice oraz mieszkańcy miejscowości Błażkowa podpisali się pod pisemnym protestem przeciwko planom likwidacji oddziału przedszkolnego dla trzech i czterolatków funkcjonującego przy tamtejszej szkole podstawowej. Dzisiaj spotkali się w tej sprawie z wójtem gminy Brzyska Rafałem Papciakiem, który zadeklarował wypracowanie porozumienia w tej sprawie.

DzieńStrażaka-018
„Tylu powrotów, ile wyjazdów” – życzą jasielskim strażakom przełożeni i samorządowcy
Na co dzień ratują życie, zdrowie i mienie poszkodowanych w pożarach, wypadkach komunikacyjnych czy innych miejscowych zagrożeniach. Dzisiaj podczas uroczystego apelu zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi, z rąk przełożonych i władz samorządowych odebrali awanse na wyższe stopnie służbowe oraz życzenia „tylu samo powrotów, co wyjazdów”. Mowa o strażakach z jasielskiej Państwowej Straży Pożarnej, którzy tradycyjnie już w maju obchodzą święto swojego patrona – świętego Floriana.

Kolejny nagrobek na starym cmentarzu odnowiony
Zakończono prace konserwatorskie przy kolejnym, ważnym ze względów historycznych i artystycznych, zabytkowym nagrobku na starym cmentarzu w Jaśle. Nagrobek figuralny przedstawiający Matkę Boską Apokaliptyczną, wykonany został dla rodziny Srzeniawskich i Małeckich w drugiej połowie XIX w. przez znanego rzeźbiarza Jana Mitasińskiego i jest jednym z piękniejszych obiektów jasielskiej nekropolii.

Aresztowany za znęcanie się nad rodzicami
Trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie 30-letni mieszkaniec Jasła. Mężczyzna podejrzany jest o znęcanie się psychicznie i fizycznie nad rodzicami. Policjanci zatrzymali go po ostatniej awanturze.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR „24 maja wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo”
Chcemy normalności, a gwarantem tego jest Bronisław Komorowski – zachęcali dzisiaj na jasielskim Rynku do udziału w drugiej turze wyborów i poparcia obecnie urzędującego prezydenta podkarpaccy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej RP. W naszym mieście partyjni działacze zainaugurowali ostatni tydzień kampanii wojewódzkiej, w której przez najbliższe pięć dni będą chcieli przekonać niezdecydowanych, aby 24 maja skorzystali z możliwości głosowania, o co przez dziesiątki lat zabiegali nasi przodkowie.

Po wyborach osiedlowych na nową kadencję
W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory do szesnastu jednostek pomocniczych miasta Jasła. Na pięciu osiedlach (Sobniów, Rafineria, Mickiewicza, Kopernika i Gądki) wybrano nowych przewodniczących zarządu.

Negatywny głos radnego Pierzchały nie zablokował realizacji budowy Podkarpackiego Centrum Sztuk Walki
Gromy negatywnych komentarzy posypały się na Jana Pierzchałę od jego kolegów radnych, gdy podczas poniedziałkowej sesji stanął przeciwko budowie Podkarpackiego Centrum Sztuk Walki przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. – Zadaniem samorządu jest zrównoważone inwestowanie we wszystkie pola, do których samorząd jest upoważniony. – wyjaśniał burmistrz Ryszard Pabian.

Mieszkańcy powiatu jasielskiego postawili na Andrzeja Dudę!
Ponad 74% głosów na Andrzeja Dudę oddali w drugiej turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu jasielskiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zwyciężył we wszystkich dziesięciu miastach i gminach. Największym poparciem cieszył się w gminie Brzyska, gdzie liczba oddanych na niego głosów przekroczyła 87%!

Pierwsi w powiecie, drudzy w województwie
Drużyna pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach w składzie: Gabriela Wojtunik, Marzena Knap, Andżelika Maziarz, Bartłomiej Król oraz Radosław Krupka pod opieką Marzeny Sikory, po odniesionym wcześniej zwycięstwie w etapie powiatowym, zajęła (26.05) II miejsce w Etapie Wojewódzkim Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy.

Młodzieżowi radni powiatowi powołani
Akty powołania na nową kadencję odebrali dzisiaj członkowie Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego. W skład gremium zostało powołanych dwudziestu jeden uczniów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne w naszym regionie. Pierwsze posiedzenie, podczas którego ukonstytuuje się prezydium, zaplanowano na przyszły miesiąc.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Miasto Jasło docenia osiągnięcia sportowe swoich mieszkańców
Burmistrz Jasła uhonorował sportowców, trenerów i działaczy sportowych za ich ubiegłoroczne osiągnięcia. Miasto przeznaczyło na nagrody finansowe 17 tysięcy złotych.

Wyłoniono dyrektorów szkół średnich w Kołaczycach i Nowym Żmigrodzie
Antoni Salacha w Kołaczycach oraz Alicja Wiśniewska w Nowym Żmigrodzie będą od nowego roku szkolnego dyrektorami tamtejszych liceów ogólnokształcących. Zostali wyłonieni w drodze postępowania konkursowego ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe jako organ prowadzący szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu jasielskiego.

20150529-016
25-lecie samorządu terytorialnego w Jaśle
W Jaśle świętowano dzisiaj ćwierćwiecze pierwszych demokratycznych wyborów do lokalnego samorządu. Na okolicznościowej konferencji poprzedzonej mszą świętą odprawioną w intencji byłych i obecnych samorządowców spotkali się wszyscy burmistrzowie miasta po 1990 roku, radni siedmiu kadencji, a także zaproszeni goście. Rocznica zbiegła się z obchodzonym w roku bieżącym wyjątkowym jubileuszem 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich.

CZERWIEC

Gwałtowne opady atmosferyczne i pożary traw – mnożą się wyjazdy strażaków do likwidacji ich skutków
Blisko półtora tysiąca razy wyjeżdżały w ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej do likwidacji skutków pożarów oraz miejscowych zagrożeń na terenie powiatu jasielskiego. Najwięcej w skali całego województwa podkarpackiego. Na wzrost liczby zdarzeń, w których konieczna była interwencja ratowników, złożyły się m.in. działania związane z usuwaniem skutków gwałtownych opadów atmosferycznych oraz wypalania traw, nieużytków i pozostałości roślinnych w okresie wiosennym.


Nauka zasad bezpieczeństwa poprzez gry i zabawy dla najmłodszych
Pod znakiem bezpieczeństwa upłynął festyn z okazji międzynarodowego Dnia Dziecka zorganizowany dla uczniów z terenu gminy Skołyszyn. W jego organizację włączyły się okoliczne jednostki ochotniczych straży pożarnych, Policja oraz Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji: pokazy sprzętu ratowniczego, pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, gry i zabawy sprawnościowe, podczas których można było wygrać drobne upominki.

Będą kwestować na zakup sprzętu medycznego dla jasielskiego OIOM-u
Kwestą uliczną, podczas której zbierane będą fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla jasielskiego szpitala, rozpocznie się tegoroczna edycja lokalnej akcji charytatywnej pod hasłem „Antoniański Dar Serca”. Będą jej towarzyszyć liczne prezentacje artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z miejskich placówek oświatowych.


Za nami weekend zmagań w ramach Festiwalu Sportu „Jasło 2015”
Miniony weekend jasielskie areny sportowe były miejscem zmagań uczestników międzynarodowych turniejów w piłce nożnej chłopców, piłce siatkowej dziewcząt i chłopców oraz judo. W zawodach wystartowało blisko sześciuset zawodników, w tym reprezentanci zagranicznych klubów ze Słowacji, Czech, Rumunii, Niemiec oraz Ukrainy. Najlepsi w poszczególnych dyscyplinach odebrali z rąk władz miasta, organizatorów oraz sponsorów pamiątkowe puchary i medale.

Wyróżnienia „Bene Meritus – dobrze zasłużony” rozdane
W obecności rodziców oraz dyrektorów szkół, jedenastu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu odebrało z rąk Starosty Jasielskiego Franciszka Miśkowicza nagrody „Bene Meritus – dobrze zasłużony”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w czwartek, 11 czerwca br., w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Finał Antoniańskiego Daru Serca: „Dzisiaj trzeba otwierać ludzkie serca”
13 810,59 złotych przyniosła tegoroczna zbiórka pieniędzy na rzecz jasielskiego szpitala w ramach akcji charytatywnej pod hasłem „Antoniański Dar Serca”. Podczas uroczystego koncertu podsumowującego tegoroczną edycję przedsięwzięcia jego organizatorzy: Parafia Ojców Franciszkanów oraz Jasielski Dom Kultury złożyli serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w kwestę uliczną oraz liczne prezentacje artystyczne, które towarzyszyły akcji.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Michał Burbelka: „oby wszystkie szpitale miały takie towarzystwa, które chcą im pomagać”
Na blisko 750 tysięcy złotych wycenia wartość zakupionego sprzętu medycznego oraz wykonanej społecznej pracy w ciągu dziesięciu lat swojej działalności Towarzystwo Miłośników Szpitala Powiatowego w Jaśle. Działacze organizacji spotkali się z kierownictwem placówki oraz władzami samorządowymi, by wspólnie podsumować dotychczasową współpracę i zakreślić plan działania na kolejne lata.

Unikalny w skali kraju projekt, wyjątkowi jasielscy uczniowie
39 zespołów ligowych zostało nagrodzonych podczas uroczystej gali kończącej drugą edycję Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Nagroda główna trafiła do zespołu ligowego ze Szkoły Podstawowej nr 2 i również ta szkoła otrzymała puchar Burmistrza Miasta Jasła oraz czek o wartości 3 tys. zł za aktywne wspieranie działalności Ligi pod względem organizacyjnym i promocyjnym.


Jubileuszowe pamiątki
Grosz jasielski, znaczek ze św. Antonim i kartka pocztowa to pamiątki, które można kupić w związku z uroczystościami 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich i 70. rocznicy odnalezienia łaskami słynącej figury św. Antoniego.

Absolutorium dla burmistrza
Rada Miejska Jasła, na sesji 22 czerwca br., udzieliła absolutorium burmistrzowi Jasła z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2014.

Starosta jasielski z absolutorium z tytułu wykonania budżetu roku 2014 (POSŁUCHAJ)
Starosta jasielski otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2014 rok. Po zapoznaniu się z opiniami wydanymi przez komisję rewizyjną oraz Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie za wyrażeniem pozytywnej oceny ubiegłorocznej działalności Zarządu Powiatu w Jaśle rękę do góry podniosło trzynastu radnych. Ośmioosobowa opozycja wstrzymała się od głosu.

Jasło dumne ze swojej młodzieży: najlepsi uczniowie nagrodzeni przez burmistrza
W przededniu zakończenia roku szkolnego burmistrz Jasła nagrodził najzdolniejszych uczniów – tegorocznych absolwentów miejskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wręczając drobne upominki gospodarz naszego miasta Ryszard Pabian pogratulował młodzieży zdobytych osiągnięć, życzył sukcesów na kolejnych szczeblach nauki oraz bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Strażnicy miejscy z Jasła mają nowy radiowóz patrolowy
Ulice Jasła patroluje już nowy radiowóz Straży Miejskiej. Zakupiony za kilkadziesiąt tysięcy złotych samochód zastąpił mocno wyeksploatowanego dziesięcioletniego Peugeota, który w ostatniej chwili uległ kolejnej awarii. Po naprawie ma być wykorzystywany do przewozu fotoradaru, który po kilku miesiącach przerwy ponownie powróci na ulice miasta, choć już nie w takiej formie jak dotychczas.

Urodziny miasta. Wielka gala na jasielskim rynku
Pięknie, dostojnie i elegancko. Tak najkrócej można określić koncert galowy w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej na jasielskim rynku. To wielkie wydarzenie, które już zapisało się na kartach historii naszego miasta, odbyło się z okazji jego 650 urodzin.

Jubileuszową edycję „Munduriady” zwyciężyli strażnicy miejscy
Strażnicy miejscy zwyciężyli w jubileuszowej dziesiątej edycji „Munduriady”. W zawodach, które towarzyszyły tegorocznym Dniom Jasła, wystartowało sześć drużyn reprezentujących służby mundurowe oraz klasy o profilu mundurowym szkół średnich powiatu jasielskiego. Do rąk triumfatorów trafił puchar przechodni – kryształowa maczuga. Dla pozostałych uczestników przygotowano pamiątkowe puchary, medale i dyplomy, które wręczali przedstawiciele samorządu miejskiego oraz kierownictwo formacji mundurowych.

Podkarpackie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jaśle
Radni wojewódzcy zdecydowali się na utworzenie w Jaśle Podkarpackiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od 1 września br. placówka będzie uzupełnieniem oferty edukacyjnej Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Ulica Kolejowa
Kolejowa (od)nowa
Do końca listopada potrwają prace przy rozbudowie ulicy Kolejowej w Jaśle. Na całej długości ulica zostanie poszerzona, co umożliwi swobodny przejazd samochodów w obu kierunkach, powstanie jednostronny chodnik, nowe oświetlenie i elementy bezpieczeństwa ruchu. W ramach robót budowlanych zrealizowane zostanie również odwodnienie dla przylegających do niej osiedlowych uliczek.

LIPIEC

Jubileuszowe „Radio Biwak” z jasielskiego Rynku
Trzygodzinną audycję „na żywo” wyemitowało dzisiaj z płyty jasielskiego Rynku Radio Rzeszów w ramach wakacyjnego programu „Radio Biwak”. To wyjątkowe wydarzenie zarówno dla miasta, które w bieżącym roku świętuje 650-rocznicę nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego, jak i dla samego radia. Było to 1400 wydanie tego popularnego magazynu.

Sieć ciepłownicza
Za ponad siedem milionów złotych modernizują sieć ciepłowniczą w mieście
Od najbliższego poniedziałku (06.07) część Jaślan będzie musiała liczyć się z przerwami w dostawie ciepłej wody użytkowej do swoich mieszkań. Trwają właśnie prace związane z kompleksową odbudową urządzeń ciepłowniczych na terenie miasta. Inwestorem zadania jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które otrzymało unijną dotację w ramach ostatnich środków dostępnych w starej perspektywie finansowej.

Niebezpiecznie na „Stopach” w Jaśle: pięcioro rannych w porannym wypadku
Pięć osób ucierpiało w porannym wypadku, do którego doszło na jednym ze skrzyżowań w Jaśle. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe, którego kierowca jednego z nich najprawdopodobniej nie dostosował się do obowiązującego oznakowania i wymusił pierwszeństwo przejazdu. Poszkodowani zostali przewiezieni karetkami Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Szczegółowe okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane przez Policję w toku prowadzonego postępowania.


Brzyska: motorowerzysta ucierpiał w zderzeniu z samochodem osobowym
Przed godziną 18-stą w Brzyskach doszło do poważnego w skutkach wypadku drogowego, w którym ucierpiał 17-letni mieszkaniec tej miejscowości. Na prostym odcinku drogi powiatowej kierowany przez niego motorower zderzył się z samochodem osobowym, po czym oba pojazdy zjechały z jezdni na przydrożne pola. Poszkodowany w stanie ciężkim został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do jasielskiego szpitala. Kierujący Oplem był trzeźwy.

Pomysły Prawa i Sprawiedliwości na „przyszłą” Polskę
Wzmocnienie polskiej gospodarki, ułatwienia dla przedsiębiorców, podniesienie kwoty wolnej od podatku, zmiany w systemie funkcjonowania pomocy społecznej, ułatwienie młodym startu w dorosłe życie czy wreszcie poprawa jakości życia przeciętnego mieszkańca naszego kraju. To jedne z założeń programowych, z którymi Prawo i Sprawiedliwość chce wyjść naprzeciw swoim wyborcom podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Liderem tych zmian ma być Beata Szydło, którą po wygranych wyborach partia widzi na stanowisku premiera.

Stypendia Burmistrza Miasta Jasła
Ponad 66 tys. zł przeznaczyło w tym roku Miasto na stypendia Burmistrza Miasta Jasła za rok szkolny 2014/2015. 45 uczniów otrzymało stypendium za wyniki w nauce, a 16 za osiągnięcia jednokierunkowe. W sumie nagrodzonych zostało 61 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jasielskich.

Radni powiatowi zaakceptowali propozycję finansową rozbudowy jasielskiego szpitala
Ze względu na ograniczone możliwości finansowe samorząd powiatu wybrał wariant minimum dla rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W pierwszym etapie do starego budynku zostanie dobudowany nowe skrzydło, w którym ulokuje się blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. Przedsięwzięcie ma wstępnie pochłonąć 24,5 miliona złotych. Zostanie pokryte z kredytu komercyjnego zaciągniętego przez samorząd oraz środków własnych placówki.

Zmiany kadrowe w jasielskim starostwie: jest nowy szef promocji
Zmiany na stanowiskach kierowniczych w jasielskim Starostwie Powiatowym. Wydział Promocji i Spraw Społecznych ma nowego naczelnika. W drodze postępowania konkursowego został nim Przemysław Baciak. Z kolei ze swojego stanowiska odchodzi szefowa Biura ds. Pozyskiwania Funduszy, która otrzymała korzystniejszą ofertę pracy w jednej z sąsiednich gmin powiatu jasielskiego.

Święto Policji w Jaśle
96-rocznicę uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o Policji Państwowej jasielscy funkcjonariusze uczcili uroczystą zbiórką. W czasie uroczystości policjanci otrzymali odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Gościem specjalnym, który swoją obecnością uświetnił jasielskie obchody Święta Policji był Pierwszy Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Piotr Michna.

Cieklin: uciekał przed Policją mając 4 promile (WIDEO)
Policjanci z jasielskiego wydziału ruchu drogowego przerwali niebezpieczną jazdę nietrzeźwego kierowcy osobowego fiata. Mężczyzna mając w organizmie 3,9 promila alkoholu nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciec. Po kilkukilometrowym pościgu został zatrzymany. Samochodem kierował nie mając prawa jazdy.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Chcą połączyć dwie „krajówki” w Jaśle
Miasto Jasło udzieli wsparcia finansowego samorządowi województwa na opracowanie koncepcji budowy łącznika dróg krajowych nr 28 i 73. Według planów nowa droga biegłaby od ronda „Solidarności” wzdłuż ulicy Konopnickiej aż do mostu na rzece Jasiołce w ciągu ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Koszt realizacji półtora kilometrowego odcinka oszacowano wstępnie na 25-35 milionów złotych.

Jasło wspiera akcję „kocham kolej”
Ryszard Pabian, burmistrz Jasła i jego zastępcy Elwira Musiałowicz-Czech oraz Antoni Pikul włączyli się do akcji społecznej www.kochamkolej.pl. W ten sposób promują podróż nowoczesnym szynobusem relacji Jasło – Krosno – Zagórz – Komańcza, która zacznie funkcjonować od 1 sierpnia.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Remontują chodnik na ulicy Towarowej
Miasto zabrało się za remont chodnika wzdłuż ulicy Towarowej. Zniszczoną nawierzchnię zastąpi kostka brukowa. Za roboty budowlane samorząd zapłaci ponad 86 tysięcy złotych.

Rewolty w powiecie nie będzie. Póki co
Nie powiodła się próba odwołania przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle Grzegorza Persa. Na poniedziałkowej sesji radni mieli się również odnieść do wniosku Franciszka Miśkowicza w sprawie odwołania etatowego członka Zarządu Powiatu Tadeusza Górczyka jednak starosta wycofał go w trakcie obrad.

Trzy osoby nie przeżyły wypadku w Kołaczycach, gdzie na drodze krajowej nr 73 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. Fot. © terazJaslo.pl / Marcin PAŁAC
Fot. © terazJaslo.pl / Marcin PAŁAC
Trzy osoby nie przeżyły zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym
Trzy osoby podróżujące Skodą Octavią nie przeżyły zderzenia z samochodem ciężarowym. Do makabrycznego wypadku doszło przed godziną siódmą rano na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Kołaczyce. Do jasielskiego szpitala przewieziono jednego pasażerów oraz kierowcę ciągnika.

SIERPIEŃ

Koleją z Jasła do Komańczy
1 sierpnia br. ruszyła akcja społeczna www.kochamkolej.pl, do której propagowania włączyły się władze samorządowe Jasła. W sobotę weekendowym szynobusem , jadącym z Jasła do Komańczy w trasę wyjechało kilkadziesiąt osób, wśród których byli: wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska i burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Odbył się III Jasielski Marsz Wolności
W piątkowy wieczór (07.08) w dwa dni po 72. rocznicy akcji uwolnienia więźniów w Jaśle, noszącej kryptonim „Pensjonat”, miał miejsce III Jasielski Marsz Wolności ku czci jej uczestników i ofiar.

Wypadek w Krempnej. Interweniował śmigłowiec LPR
W Krempnej doszło do poważnego w skutkach wypadku. Na skrzyżowaniu dróg zderzyły się trzy samochody osobowe. Najpoważniej ucierpiała pasażerka jednego z pojazdów. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do jednego z rzeszowskich szpitali. Oprócz niej poszkodowane zostały jeszcze dwie spośród dwunastu podróżujących pojazdami osób.

Fot. © terazJaslo.pl / Marcin PAŁAC
Fot. © terazJaslo.pl / Marcin PAŁAC
Autobus przewrócił się na bok po zderzeniu z samochodem ciężarowym
Dwie osoby ucierpiały na skutek zderzenia autobusu lokalnego przewoźnika z naczepą ciągnika siodłowego. Autosan wiozący kilku pasażerów do Jasła wpadł do przydrożnego rowu i przewrócił się na lewy bok. Droga krajowa nr 73 na trasie między Jasłem, a Kołaczycami przez kilka godzin była zablokowana.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII (146). Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar Władze powiatu: „rolnikom należą się podziękowania za ich codzienną pracę”
„To właśnie wieńczące żniwa święto plonów jest zgodnie z kultywowanym od wieków obyczajem okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę oraz jej owoce, których symbolem są przyniesione bochny chleba.” – powiedział podczas uroczystości dożynkowych w Tarnowcu starosta jasielski Franciszek Miśkowicz. W niedzielne popołudnie do tej miejscowości przyjechały delegacje reprezentujące wszystkie gminy powiatu.

Nowi proboszczowie i wikariusze w parafiach regionu
Biskup rzeszowski Jan Wątroba dokonał zmian na stanowiskach proboszczów i wikariuszy w kilku parafiach powiatu jasielskiego. Powołał też nowego kapelana Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Został nim ks. Piotr Sala, który trafił tutaj z sąsiednich Gorlic. Duszpasterze rozpoczęli swoją posługę od minionej niedzieli (23.08).

Brzyska, Szebnie, Warzyce – w nich drzemie strażacki potencjał!
Brzyska wśród młodzieży, Szebnie wśród kobiet oraz Warzyce wśród mężczyzn. Strażacy z tych miejscowości zwyciężyli w IX Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyły się w minioną niedzielę (30.08) na kompleksie sportowym w Osieku Jasielskim. W zmaganiach uczestniczyło w sumie piętnaście drużyn reprezentujących sześć gmin.

WRZESIEŃ

Sambor i Jasło miastami partnerskimi
29 sierpnia miasta Jasło i Sambor (Ukraina) podpisały umowę partnerską. Miasta poprzez zawarcie tej umowy deklarują wolę wspierania się i współpracy w zakresie życia gospodarczego, kulturalnego i sportowego.

Nikt nie chciał się podjąć prowadzenia dzisiejszych obrad. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR „Nie chcecie nas to sami zrezygnujemy”
Grzegorz Pers, Anna Bialik i Jan Lazar zrezygnowali z pracy w prezydium Rady Powiatu w Jaśle po tym jak kolejną próbę ich odwołania podjął klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadziło to spore zamieszanie podczas dzisiejszych obrad, które po blisko dwugodzinnej debacie zostały przerwane ponieważ … formalnie nie miał ich kto poprowadzić.

Nowy radny w powiecie: Kaleta w miejsce Salachy
49-letni Tomasz Władysław Kaleta z Bieździadki został zaprzysiężony na radnego Rady Powiatu w Jaśle. Wszedł w miejsce Antoniego Salachy, który zrezygnował z mandatu w związku z wyborem na stanowisko kierownicze w jednostce oświatowej podległej powiatowi jasielskiemu.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Radny z Jasła Jan Pierzchała wesprze listę PO w wyborach parlamentarnych
Obecny poseł Marek Rząsa będzie liderem Platformy Obywatelskiej w okręgu krośnieńsko-przemyskim w jesiennych wyborach parlamentarnych. Na liście kandydatów pojawiło się nazwisko Bogdana Rzońcy, na próżno jednak kojarzyć je z obecnym posłem ziemi jasielskiej. Zresztą sensacyjnie nie ma go też na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa na jasielskim Rynku
W piątek (04.09) na jasielskim Rynku samorządowcy i młodzież z jasielskich szkół czytali fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Wszystko za sprawą IV edycji „Narodowego Czytania”, pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Ulica księdza Alfreda Solarskiego. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Nowi patroni ulic na osiedlu Niegłowice
Ignacy Mościcki, Adela i Marcin Mastejowie oraz ksiądz Alfred Solarski zostali nowymi patronami ulic na jasielskim osiedlu Niegłowice.

W mieście: 800 tys. zł mniej za energię
Ponad 300 tys. zł rocznie zaoszczędzi Miasto Jasło w 2016 i 2017 roku z tytułu zakupu energii elektrycznej zużywanej przez podległe Miastu jednostki i spółki. Miasto w imieniu kilku gmin, spółek i przedsiębiorstw ogłosiło przetarg publiczny na dostawę energii w latach 2016-2017. Oszczędności całej grupy wyniosą 800 tys. zł rocznie.

Wisłoka zabarwiła się na czerwono: nie ma jednak zagrożenia dla środowiska
W wyniku awarii technicznej w „Pektowinie” do rzeki Wisłoki przedostała się substancja o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Służby ratownicze jednak uspokajają, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz ludzi.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Radni pokłócili się o remonty dróg powiatowych
Pyskówek słownych na forum Rady Powiatu w Jaśle ciąg dalszy. Tym razem poszło o środki przeznaczone na realizację przebudowy dróg powiatowych. Z zaproponowanych przez starostę inwestycji komisja rozwoju gospodarczego chciała przesunąć środki na otwarcie nowych zadań, a źródła ich sfinansowania poszukać w funduszach zewnętrznych. Ostatecznie obie strony doszły do porozumienia. Dzięki temu jeszcze jesienią w kilku miejscowościach powiatu mieszkańcy pojadą po nowej nawierzchni asfaltowej.

70-lecie kołaczyckiego liceum. Absolwenci: „na takie wydarzenia czeka się latami”
Parlamentarzyści, samorządowcy oraz córka założyciela i pierwszego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy wmurowanej w holu szkoły z okazji siedemdziesięciolecia istnienia tej placówki oświatowej. W związku z rocznicą odbyła się (12.09) okolicznościowa akademia z udziałem byłych i obecnych nauczycieli i pracowników administracyjnych oraz absolwentów kołaczyckiej szkoły średniej.

Poseł Kasprzak: „Jasłu należy przywrócić rangę miasta przemysłowego”
Najważniejsza rzecz dla ziemi jasielskiej to rozwiązanie problemów komunikacyjnych – ocenił podczas wizyty w Jaśle Mieczysław Kasprzak. Poseł i „jedynka” Polskiego Stronnictwa Ludowego w październikowych wyborach parlamentarnych przyznał, że trudności z dostępem do miasta to jedna z przyczyn, która zdecydowała o tym, że wiele znanych miejscowych przedsiębiorstw straciło na znaczeniu lub całkowicie upadło.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Nowa koalicja w powiecie: „podjęliśmy wspólne działania, aby przerwać paraliż”
Nowa koalicja w samorządzie powiatu jasielskiego zawiązana. Tworzy ją dziewięciu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz trzech radnych klubu Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami. Ich nadrzędnym celem jest ustabilizowanie sytuacji w Radzie Powiatu, której działalność po ostatnich wydarzeniach związanych z podjętą próbą zmiany w prezydium Rady Powiatu została zawieszona w próżni.

Kto powalczy o mandat parlamentarny z ziemi jasielskiej?
Jeden mandat poselski będzie przypadać na dziewiętnastu kandydatów w naszym okręgu wyborczym. W wyścigu do sejmowych foteli wystartuje 120 mężczyzn i 91 kobiet zgłoszonych przez jedenaście komitetów wyborczych. Siedmiu z nich udało się zarejestrować kompletne listy. Jest na nich aż 25 mieszkańców ziemi jasielskiej.

Nietrzeźwi „rekordziści” stracili prawo jazdy
Mimo zaostrzenia przepisów karnych, szczególnego nagłaśniania zdarzeń z udziałem pijanych kierowców, oraz przypominania o surowych konsekwencjach, wciąż niektóre osoby decydują się na kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. W ostatnim czasie do tej niechlubnej statystki policjanci dopisali dwóch nietrzeźwych „rekordzistów”.

Wreszcie zlikwidują dziury na drodze z Dębowca do Załęża
Ponad 1,3 miliona złotych pochłoną prace przy przebudowie drogi powiatowej między Dębowcem, a Osiekiem Jasielskim. Inwestycja w osiemdziesięciu procentach zostanie pokryta z promesy przeznaczonej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pozostałą kwotę dołoży samorząd powiatu jasielskiego. Roboty mają zakończyć się do połowy listopada br.

Quo vadis Rado Powiatu?
Zarząd Powiatu w Jaśle nie wyraził zgody – o co wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami – na rozszerzenie porządku dzisiejszej „nadzwyczajnej” sesji Rady Powiatu o punkty dotyczące przyjęcia rezygnacji Grzegorza Persa i Jana Lazara z funkcji przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Na znak protestu nowi koalicjanci ostentacyjnie opuścili salę obrad. Posiedzenie trzeba było przerwać ze względu na brak kworum.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR „Lisy” świętują ćwierćwiecze działalności na rzecz szkoły, parafii, miasta i regionu
Ćwierć wieku temu przy Szkole Podstawowej nr 9 w Jaśle (dzisiejszy Zespół Szkół Miejskich nr 3) została powołana 139. Drużyna Harcerska „Lisy”. W ciągu dwudziestu pięciu lat działalności na rzecz środowiska szkolnego i lokalnej społeczności spod jej skrzydeł wyszło ponad pół tysiąca wychowanków. Pomysłodawcą i inicjatorem zawiązania harcerstwa przy dawnej „dziewiątce” był Wiesław Hap, który prowadzi drużynę do dnia dzisiejszego.

Minutę trwała sesja Rady Powiatu w Jaśle
To było najkrótsze posiedzenie w piątej kadencji Rady Powiatu w Jaśle. Po otwarciu wtorkowej (29.09) sesji przewodniczący Grzegorz Pers musiał ją zaraz zamknąć, ponieważ do podejmowania prawomocnych uchwał na sali zabrakło kworum. Obrady zbojkotowali radni klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami. Patowa sytuacja potrwa jeszcze przez co najmniej miesiąc.

Młodzież honoruje zasłużonych dla powiatu jasielskiego
Jedenastu lokalnych artystów i twórców ludowych zostało uhonorowanych tytułami „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego”. Uroczyste wręczenie dyplomów i upominków od władz samorządowych miało miejsce w samo południe podczas sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego.

PAŹDZIERNIK

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Jasielscy strażacy dostali dwa nowe pojazdy ratownicze
W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle rozpoczęły służbę dwa nowe pojazdy: średni samochód ratownictwa chemicznego Iveco oraz lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy SsangYong Rexton. Oba trafiły do tutejszej komendy w ramach realizowanych przez Państwową Straż Pożarną projektów współfinansowanych z unijnego budżetu.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Prezes PiS w Jaśle: „musimy skończyć z niesprawiedliwością społeczną”
„Chcemy pokazać, że jesteśmy władzą, która dotrzymuje słowa. Obiecaliśmy rzeczy niełatwe do zrealizowania, ale możliwe” – mówił na spotkaniu w Jaśle prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W trakcie półgodzinnego spotkania z sympatykami partii polityk podkreślił, że ośmioletnie rządy obecnej koalicji podzieliły Polaków, którzy znaleźli się w sytuacji głębokiej niesprawiedliwości społecznej. Mówił też o kryzysie demokracji. Podczas wystąpienia nie zabrakło też miejsca na poparcie lokalnych kandydatów.

Modlili się na Górze Liwocz o pokój na świecie
Delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z ternu powiatu jasielskiego uczestniczyły w Drodze Krzyżowej, a następne we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju na Górze Liwocz w gminie Brzyska.

Potrącił pieszego i oddalił się z miejsca zdarzenia
W Łubnie Szlacheckim kierujący samochodem marki BMW stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na przeciwny pas ruchu i potrącił idącego poboczem mężczyznę. Po drodze staranował znak, a później ogrodzenie przy miejscowej szkole. Poszkodowany został zabrany przez karetkę Pogotowia Ratunkowego do jasielskiego szpitala. Sprawca porzucił pojazd i oddalił się z miejsca zdarzenia.

Władze Powiatu Jasielskiego nagrodziły pracowników szkół z okazji ich święta
Święto Edukacji Narodowej to tradycyjnie okazja do podziękowań dla nauczycieli i innych pracowników oświaty.

Tysiąc odblasków dla najmłodszych
1000 odblasków przekaże Miasto Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle na rzecz akcji Odpowiedzialny Kierowca realizowanej w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Odblaski rozdawane będą dzieciom z jasielskich przedszkoli i szkół podstawowych podczas prowadzonych przez policjantów zajęć profilaktyczno-edukacyjnych.

Burmistrz nagrodził nauczycieli
13 października, w przededniu Dnia Edukacji Narodowej, piętnastu nauczycieli szkół i przedszkoli, których organem prowadzącym jest Miasto Jasło, odebrało nagrody Burmistrza Miasta Jasła.

Po raz szósty zainaugurowano Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Od uroczystego złożenia ślubowania i odebrania symbolicznych indeksów ponad setka małych studentów rozpoczęła dzisiaj nowy rok akademicki na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Zajęcia skierowane do najmłodszych mieszkańców naszego miasta będą odbywały się co najmniej raz w miesiącu do czerwca 2016 roku. Pierwsze wykłady już w następną sobotę.

Miliony na poprawę infrastruktury drogowej w powiecie jasielskim
Modernizacji infrastruktury drogowej w ramach funduszy powodziowych oraz narodowego programu przebudowy dróg lokalnych w powiecie jasielskim było poświęcone spotkanie wojewody podkarpackiego z lokalnymi samorządowcami. Małgorzata Chomycz-Śmigielska mówiła dzisiaj w Brzyskach o kontynuacji dotychczasowych programów, w ramach których burmistrzowie miast i wójtowie gmin będą mogli na swoim terenie poprawiać stan techniczny sieci komunikacyjnej.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Alicja Zając bezkonkurencyjna: ponad 77 tysięcy głosów do Senatu
Alicja Zając z Jasła została ponownie wybrana na senatora Rzeczpospolitej Polskiej. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała ponad 77 tysięcy głosów, pozostawiając pozostałych konkurentów politycznych w tyle.

Senator Alicja Zając o wynikach wyborów: „to duża odpowiedzialność, ale będziemy pracować na Państwa zaufanie”
Mieszkańcy powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i miasta Krosna ponownie powierzyli mandat senatorski 62-letniej Alicji Zając z Jasła. Kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości poparło ponad 77 tysięcy wyborców – to więcej niż połowa łącznie oddanych głosów na jej pozostałych sześciu konkurentów.

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę w Polsce
Siedem z jedenastu mandatów poselskich przypadających w okręgu wyborczym obejmującym południowo-wschodnie powiaty województwa podkarpackiego wypełniać będą kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Ziemia jasielska nadal będzie mieć swojego przedstawiciela w przyszłym parlamencie. Wyborcy ponownie obdarzyli zaufaniem Bogdana Rzońcę z Jasła. Osiągnął on drugi wynik w regionie. Wśród nowo wybranych posłów jest czterech debiutantów.

Nie żyje nastolatek potrącony w Łysej Górze przez lawetę
W jasielskim szpitalu zmarł (25.10) 15-letni chłopak poszkodowany w wypadku, do którego doszło przed tygodniem w Łysej Górze (gmina Nowy Żmigród). Samochód-laweta na słowackich numerach rejestracyjnych potrącił idącego poboczem nastolatka.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Bialik podziękowała Grzegorzowi Persowi za współpracę. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Pers i Lazar poza prezydium Rady Powiatu
W wyniku tajnego głosowania, przy dwunastu głosach za, radni odwołali Grzegorza Persa i Jana Lazara z funkcji przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle. – Uważamy, że delegacja rady do podejmowania takiego stanowiska już minęła. – powiedział wicestarosta Adam Kmiecik, który wraz z częścią radnych PO i PSL nie wziął udziału w głosowaniu.

LISTOPAD

Kwesta na ratowanie zabytków starego cmentarza – zebrano 12 tysięcy złotych
W minioną sobotę i niedzielę (31 października i 1 listopada) – już po raz siódmy – odbyła się kwesta na renowację zabytków starego cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Zebrane fundusze, 12 tysięcy złotych, przeznaczone zostaną na renowację figury św. Magdaleny na grobie Zygmunty z Kunstmanów Bartmańskiej.

Wypadek i sześć kolizji – akcja „Znicz 2015” w powiecie jasielskim
Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego w czasie działań „Znicz 2015”. Od minionego piątku do poniedziałku doszło do jednego wypadku drogowego, w którym ucierpiały trzy osoby. Funkcjonariusze interweniowali również w związku z sześcioma kolizjami drogowymi i zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców.

Fotowoltaika na krytym basenie
Pod koniec października na krytej pływalni w Jaśle zamontowana została instalacja układów fotowoltaicznych.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Dylematy radnego: który z kapłanów bardziej zasłużony dla miasta Jasła?
Na dzisiejszym posiedzeniu radni miejscy zajęli się wnioskiem o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Jasła” dla księdza kanonika Zbigniewa Irzyka, proboszcza Parafii Kolegiackiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Jest tuż po wyborach, a tu nagle takie zasługi? – oponował Krzysztof Czeluśniak. Jego zdaniem są kapłani bardziej zasłużeni dla lokalnej społeczności, wśród nich wymienia ks. doktora Mariana Putyrę z parafii na osiedlu Sobniów.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Jest nowy przewodniczący Rady Powiatu. „Dzisiaj wyborcy oczekują od nas, żebyśmy roztropnie podejmowali decyzje”
Tadeusz Gorgosz (PiS) zastąpił na stanowisku przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle odwołanego przed kilkoma dniami Grzegorza Persa (PSL). Wyboru w wyniku tajnego głosowania dokonali na dzisiejszej „nadzwyczajnej” sesji radni powiatowi. Była to jedyna kandydatura. Nowego szefa prezydium Rady poparto jednogłośnie – dwudziestoma dwoma głosami.

Jasielski Dom Kultury uroczyście otwarty. Burmistrz miasta: „wielu nie dowierzało, że w tak krótkim terminie uda nam się zrealizować tak potężną inwestycję”
Po siedmiu miesiącach uroczyście oddano do użytku zmodernizowany obiekt Jasielskiego Domu Kultury. Wydarzenie to zbiegło się z 65-leciem funkcjonowania tej instytucji kultury w naszym mieście. W trakcie jubileuszowego koncertu przed publicznością zgromadzoną w odnowionej sali widowiskowej wystąpili artyści związani z placówką. W jednym ze swoich utworów usłyszeć można było również wokalistę Michała Szpaka.


Takiego domu kultury mogą nam pozazdrościć inne miasta!
Jasielski Dom Kultury zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nie przypomina dzisiaj tego samego obiektu, który został oddany do użytku przez czterdziestoma pięcioma laty. Po blisko siedmiomiesięcznej kompleksowej modernizacji, na którą miasto zdecydowało się we współpracy ze słowackim partnerem z Liptowskiego Mikulasza, centrum Jasła może poszczycić się budynkiem na miarę XXI wieku.

Wizualizacja obiektu. © własność MOSiR w Jaśle W Jaśle powstaje jedna z nielicznych w kraju hal do uprawiania sportów walki
Prawie pięć milionów złotych będzie kosztowała budowa Podkarpackiego Centrum Sztuk Walki w Jaśle. Obiekt, który będzie zlokalizowany na działce sąsiadującej z lodowiskiem, wybuduje Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. To samo, które przez ostatnich siedem miesięcy rozbudowywało i modernizowało budynek Jasielskiego Domu Kultury. Inwestycja została rozłożona w czasie i ma być oddana do użytku w kwietniu 2017 roku.

Pięćdziesiąt załóg na starcie, o pięć mniej na mecie – za nami XV Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości
Pięćdziesiąt dwuosobowych załóg z terenu południowo-wschodniej Polski, setki kibiców dopingujących ich zmagania na trasie, kilkudziesięcioosobowa ekipa zaangażowana w organizację i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom, do tego, ponad trzydzieści pucharów i medali dla laureatów. Po kilku godzinach zakończyła się rywalizacja w ramach XV Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości – imprezy nadającej sportowy wymiar lokalnym obchodom rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Młodzi badacze ruszyli w szranki
Już po raz trzeci Miasto Jasło i Grupa LOTOS przystąpiły do wspólnej realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM. Projekt, mieszczący się w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy, realizowany jest w jasielskich szkołach oraz przedszkolach. Tegoroczną edycję Ligi zainaugurował trwający dwa dni (13 i 14 listopada) Festiwal Nauki.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Jasielska „drogówka” zasilona w nowy oznakowany radiowóz
Jasielscy policjanci dysponują od niedawna nowym oznakowanym radiowozem. Samochód marki Kia Cee’d, w który doposażono tabor miejscowej komendy, będzie służył funkcjonariuszom ruchu drogowego. Pojazd kosztował ponad 61 tysięcy złotych, a jego zakup częściowo sfinansowały lokalne samorządy.

Już jest! Debiutancki album Michała Szpaka ujrzał światło dzienne
13 listopada światło dzienne ujrzała pierwsza debiutancka płyta jasielskiego wokalisty Michała Szpaka. Album „Byle być sobą” zawiera dwanaście niezwykle zróżnicowanych stylistycznie utworów, które – jak podkreśla sam artysta – trudno jest sklasyfikować do jednego wybranego gatunku muzycznego.

Zamaskowani napastnicy pobili mężczyznę
Policjanci wyjaśniają okoliczności i poszukują sprawców pobicia 33-letniego mężczyzny. Do zdarzenia doszło w Jaśle na osiedlu Gamrat. Pokrzywdzony wraz z czterema znajomymi został zaatakowany przez grupę zamaskowanych osób.

Metamorfoza wnętrz w Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Jaśle
W Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Jaśle odbyła się (14.11) V edycja ogólnopolskiej akcji Dulux Let’s Colour pod hasłem „Wszystkie kolory beztroski”. Rodzice wspólnie z dziećmi, absolwenci, personel przedszkola wraz z całą ekipą firmy Dulux Let’s Colour przemalowali hol i szatnię placówki do projektu „Kosmos”. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu przedszkole nabrało nowego charakteru.

Za parkowanie w Jaśle zapłacimy telefonem komórkowym
Miasto Jasło dołączyło do grona miast, w których za parkowanie w płatnych strefach można płacić przy pomocy telefonu komórkowego. W mieście uruchomione zostały systemy dwóch operatorów: Pango i mPay, dzięki którym postój opłacimy za pomocą aplikacji mobilnej lub kodu USSD.

Jasielscy numizmatycy upamiętnili jubileusz 650-lecia miasta
W Jasielskim Domu Kultury otwarto wystawę, na której udostępniono walory numizmatyczne nawiązujące swoją tematyką do historii miasta i jego okolic. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć akcentów związanych z wyjątkowym jubileuszem 650-lecia nadania praw miejskich naszemu grodowi przez króla Kazimierza Wielkiego.

Miłośnicy Jasła prezentują swój pięćdziesięcioletni dorobek
Od pół wieku pracują społecznie na rzecz popularyzowania historii i dziedzictwa kulturowego naszego miasta i jego okolic. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego świętuje w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Z tej okazji przygotowano szereg przedsięwzięć. Jednym z nich jest otwarta właśnie wystawa w miejscowym muzeum prezentująca wycinek z bogatego dorobku organizacji na przestrzeni pięciu dekad.

Henryk Zych, twórca scenariusza do piątkowego widowiska. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar Młodzież w hołdzie 650-letniemu Jasłu
„Urodziny Jasła” to tytuł sztuki wystawionej na deskach Jasielskiego Domu Kultury z okazji kończącego się wkrótce roku jubileuszowego związanego z 650. rocznicą nadania naszemu grodowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Widowisko słowno-muzyczne zostało przygotowane w oparciu o scenariusz zasłużonego dla miasta animatora kultury Henryka Zycha.

Zderzenie samochodu ciężarowego z osobowym na ulicy Lwowskiej
Całkowicie zablokowana ulica Lwowska w Jaśle po wypadku z udziałem ciągnika siodłowego z naczepą oraz samochodu osobowego. Kierowca tego drugiego pojazdu doznał obrażeń ciała i musiał być przetransportowany do pobliskiego szpitala. Na miejsce została skierowana policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza, która szczegółowo wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Tablica pamiątkowa 650-lecia Jasła na budynku Urzędu Miasta
Na zakończenie roku jubileuszowego: honory dla zasłużonych Jaślan
Odsłonięciem tablicy pamiątkowej na frontonie magistratu oraz konferencją naukową zakończono obchody 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Podczas uroczystości podsumowujących rok jubileuszowy nastąpiło wręczenie nadanych niedawno przez Radę Miejską tytułów honorowych obywateli miasta Jasła dla bohaterskich żołnierzy spod Firlejówki oraz tytułu zasłużonego dla miasta Jasła dziekanowi jasielskiemu księdzu Zbigniewowi Irzykowi.

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego ma nowego prezesa
Po osiemnastu latach społecznego prezesowania Jasielskiemu Klubowi Motorowemu i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki ze względu na stan zdrowia zrezygnował z pełnionej funkcji. Kierowanemu przez niego stowarzyszeniu na przestrzeni dwóch dekad udało się z powodzeniem zrealizować dziesiątki przedsięwzięć, których celem była poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ziemi jasielskiej.

Sześć osób podtruło się tlenkiem węgla
Sześć osób trafiło do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych jest siedmioletnie dziecko. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zderzenie na „stopach”, potrącenie motorowerzysty na Baczyńskiego
Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było prawdopodobnie przyczyną zdarzenia drogowego na jednym ze skrzyżowań w Jaśle. W wyniku czołowo-bocznego zderzenia się dwóch samochodów osobowych ucierpiały kierująca i pasażerka jednego z pojazdów. Poszkodowane zostały przewiezione przez karetkę Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Sprawę wyjaśnia na miejscu Policja.

GRUDZIEŃ

Uciekając przed policjantami, uderzył w znak drogowy
Rozbiciem samochodu zakończył jazdę 41-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego. Kierując osobowym mercedesem nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Chwilę później stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w znak drogowy. Pobrano mu krew do badań stanu trzeźwości.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR PiS i PSPP przejmują stery w samorządzie powiatu jasielskiego
Zmiana warty we władzach powiatu jasielskiego. Stery w miejscowym samorządzie przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Nowym starostą z ramienia partii będzie Mariusz Sepioł, radny trzech kadencji, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września. Swoich przedstawicieli w Zarządzie Powiatu będzie miał również drugi z koalicjantów – Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami.

ZGDW podsumowuje działania na rzecz poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki podsumowuje drugi etap programu poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki. W ośmiu gminach objętych przedsięwzięciem udało się wybudować setki kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, a także rozbudować i gruntownie zmodernizować trzy oczyszczalnie ścieków, w tym jasielską.

Funkcjonariusze zabezpieczyli pół kilograma amfetaminy
Pół kilograma amfetaminy ujawnili i zabezpieczyli policjanci z jasielskiej wydziału ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej z Grupy Mobilnej w Sanoku. Narkotyki w samochodzie przewoził 28-letni mieszkaniec Jasła. Mężczyzna „wpadł” w czasie kontroli drogowej. Od śledczych usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków psychotropowych.

Od dwudziestu lat integrują niepełnosprawnych uczniów ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami
Społeczność Zespołu Szkół Miejskich nr 3 świętowała dzisiaj dwudziestolecie integracji. W ciągu minionych dwóch dekad mury placówki opuściła ponad setka absolwentów o różnym stopniu niepełnosprawności. Wielu z nich ukończyła później szkoły średnie lub studia. Szkoła systematycznie dostosowuje swoją bazę dydaktyczną. Jednym z jej elementów jest właśnie oddana do użytku nowa winda przeznaczona do potrzeb osób niepełnosprawnych.

50-lecie SMJiRJ
Miłośnikom Jasła „stuknęło” pół wieku!
W Jasielskim Domu Kultury została zorganizowana uroczysta akademia z okazji jubileuszu 50-lecia Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Organizacja oraz jej zasłużeni działacze zostali uhonorowani nadanymi przez ministra kultury odznaczeniami. Również władze stowarzyszenia postanowiły wyróżnić swoich sprzymierzeńców oraz sponsorów.

„Rzeka Wisłoka i jej dopływy” w obiektywie młodych fotografików
W Jasielskim Domu Kultury ogłoszono laureatów pierwszego konkursu fotograficznego pod hasłem „Rzeka Wisłoka i jej dopływy”. Jego organizatorem był Związek Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle, a adresatami uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Związku. Wyróżnieni nagrodami głównymi otrzymali aparaty fotograficzne i przewodniki turystyczne.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Jaślanin Witold Lechowski wicewojewodą podkarpackim
Wieloletni samorządowiec oraz nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle Witold Lechowski objął funkcję wicewojewody podkarpackiego.

Kładka na Gądkach i odbudowa osuwiska przy ulicy Leśnej dopiero w przyszłym roku
Mamy dość „ciężki” rok z projektantami – przyznaje odpowiedzialny za inwestycje miejskie Antoni Pikul, zastępca burmistrza Jasła. Stąd samorząd jest zmuszony do przesunięcia na przyszły rok realizacji wcześniej zaplanowanych przedsięwzięć, m.in. przebudowy kładki nad rzeką Wisłoką łączącej centrum miasta z osiedlem Gądki czy odbudowy osuwiska przy ulicy Leśnej na osiedlu Żółków.

W świątecznym nastroju: nagrodzeni za upowszechnianie i rozwój kultury
Podczas corocznego spotkania „Przy wigilijnym stole” w Jasielskim Domu Kultury miejscowy samorząd uhonorował lokalnych twórców oraz mecenasów kultury. W tym roku po raz pierwszy wręczono ponadto nagrody imienia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza dla młodych, zdolnych jasielskich artystów.

Solidarni z Samborem. Przed świętami do Ukraińców trafi dwie tony darów
Blisko dwie tony żywności, środków czystości, ubrań oraz koców trafi w przededniu świąt do potrzebujących mieszkańców ukraińskiego Sambora. To efekt wspólnej zbiórki darów oraz środków finansowych zorganizowanych przez miasto i gminę Jasło oraz jasielski Caritas.

BŚP w Jaśle: „niech ten betlejemski ogień umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka”
Tradycyjnie już przed świętami Bożego Narodzenia miało miejsce uroczyste przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju. Za ich pośrednictwem trafi on do urzędów i instytucji publicznych, służb mundurowych, placówek kulturalnych, miejscowych parafii, a także do wielu prywatnych domów w naszym regionie.

Ulica Kolejowa po modernizacji
Ulica Kolejowa po modernizacji. Obejrzyj zdjęcia z robót budowlanych
Po trwających blisko pół roku pracach budowlanych oddano do użytku zmodernizowaną ulicę Kolejową w Jaśle. Za kwotę ponad 4,5 miliona złotych zmienił się nie tylko układ komunikacyjny biegnącej przez jedno z miejskich osiedli drogi, ale udało się również przebudować fatalnie działający w tym miejscu układ zbierający wody opadowe.

Pijany kierowca wjechał na rondzie „pod prąd” i spowodował wypadek
Trzyosobowa rodzina ucierpiała na skutek czołowo-bocznego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło przed północą na krajowej „73” w Jaśle. Sprawca zdarzenia był prawdopodobnie nietrzeźwy.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR Jasielscy radni zaakceptowali budżet miasta na 2016 rok (POSŁUCHAJ)
Radni miejscy odrzucili wnioski Krzysztofa Czeluśniaka oraz Jana Pierzchały i późnym popołudniem zatwierdzili zaproponowany przez burmistrza Ryszarda Pabiana budżet Jasła na 2016 rok. Ryszard Pabian podkreśla, że „jest on wynikiem pewnego kompromisu pomiędzy oczekiwaniami, a możliwościami jakie mamy”. Przyszłoroczne wydatki samorządu zostały zaplanowane na poziomie 121 milionów złotych.

(terazJaslo.pl)

SŁOWA KLUCZOWE