Informacje

O czym pisaliśmy na terazJaslo.pl w 2014 roku? Zobacz nasze podsumowanie

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Państwa w układzie chronologicznym przegląd najciekawszych materiałów publikowanych w 2014 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ

Jasło powitało Nowy Rok fajerwerkami
Wyjątkowo efektowny pokaz sztucznych ogni obwieścił nadejście Nowego 2014 Roku mieszkańcom Jasła i ich gościom. Setki jaślan podziwiały fajerwerki z rynku, gdzie zorganizowany został Sylwester pod gwiazdami. Była muzyka, tańce, noworoczne życzenia, jasielskie kalendarzyki na 2014 rok z grosikami na szczęście i konkurs ekologiczny z nagrodami.

Rada Miejska zastraszana? Wycofane wnioski i budżet na 2014 rok w całości zaproponowany przez burmistrza
„Pomawianie nas o chęć likwidacji szkół w mieście jest bezprecedensowym populistycznym kłamstwem i pomówieniem rady w historii jasielskiego samorządu” – oświadczyła grupa radnych wycofując wcześniejsze wnioski o dokonanie zmian w projekcie budżetu miasta Jasła na 2014 rok. Dokument przedstawiony przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego został ostatecznie przyjęty jedenastoma głosami za.


Szpital ma nowego dyrektora odpowiedzialnego za lecznictwo
Lek. med. Dariusz Kowalski został powołany z dniem 1 stycznia br. na stanowisko zastępcy dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle ds. lecznictwa. Po sześcioletniej kadencji zastąpił dr. n. med. Szymona Niemca, któremu powierzono kierowanie Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Koncert galowy „Na nutę kantyczek”
„W żłobie leży”, kolęda w wykonaniu Dominika Krajewskiego ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach rozpoczęła koncert finałowy XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Uroczysta gala z udziałem laureatów tegorocznego przeglądu odbyła się 11 stycznia w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.


Stan bezpieczeństwa na drogach powiatu w 2013 roku
Policjanci ruchu drogowego podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego w 2013 roku. Ubiegły rok przyniósł wzrost liczby wypadków i osób rannych w tych zdarzeniach. Zwiększyła się również liczba kolizji drogowych. Zdecydowanie zmniejszyła się natomiast liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

150114(7)
Dyrekcja szpitala podziękowała samorządom za wsparcie zakupu karetki
Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle podziękowała dzisiaj samorządom powiatu jasielskiego za wsparcie finansowe zakupu nowego ambulansu dla potrzeb ratownictwa medycznego. Karetka, której wyposażenie może być tak skonfigurowane, by wyjeżdżała do nagłych zachorowań czy wypadków, ale też transportowała pacjentów między placówkami medycznymi, wzmocniła tabor Pogotowia Ratunkowego na początku listopada ubiegłego roku.

2 miliardy na rozwój Podkarpacia w latach 2014-2020 (POSŁUCHAJ)
Ponad dwa miliardy euro będzie do rozdania na Podkarpaciu w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Sporo środków z unijnego tortu będzie można wykroić na rozwój powiatu jasielskiego. Pierwszy nabór ma być ogłoszony w pierwszym kwartale 2015 roku – podkreślił na spotkaniu w Jaśle marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Odblaskowe pierwszaki
Prawie tysiąc elementów odblaskowych trafiło dzisiaj do uczniów klas pierwszych jasielskich szkół podstawowych. Podczas zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie spektaklu najmłodsi uczniowie poprzez zabawę poznawali podstawowe zasady ruchu drogowego.

Władze Młodzieżowej Rady Powiatu wybrane
Młodzieżowa Rada Powiatu Jasielskiego wybrała swych liderów. Nowym Przewodniczącym Rady został Dominik Ciupek z Zespołu Szkół Budowlanych, a Wiceprzewodniczącym – Mateusz Konieczny z II Liceum Ogólnokształcącego.

170114(4)
Strażacy podsumowali 2013 rok (POSŁUCHAJ)
730 razy interweniowały w ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu jasielskiego. W zdarzeniach, które likwidowały zastępy państwowej i ochotniczych straży pożarnych, śmierć poniosło dwanaście osób, a 119 odniosły obrażenia ciała. Rok 2013 okazał się bardzo tragiczny w stosunku do dwóch poprzednich lat pod względem ofiar pożarów. Śmierć poniosły aż cztery osoby, rok i dwa lata wcześniej nikt nie zginął.

Dodatkowe środki na „schetynówki”. Dokończą drogę w strefie warzyckiej?
Podkarpackie samorządy mogą liczyć na większą pulę pieniędzy na budowę i modernizację dróg lokalnych – poinformowała w piątek Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego. Środki mają pochodzić z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, którego budżet na 2014 rok – decyzją Senatu – został powiększony o 650 milionów złotych w skali całego kraju.

Nowa atrakcja rekreacyjna w Jaśle: otwarto salę ze ścianką wspinaczkową
Miasto Jasło zyskało kolejne miejsce do aktywnego wypoczynku: to ścianka bulderowa. W okresie feryjnym będzie udostępniana dla dzieci i młodzieży nieodpłatnie. Pierwsi chętni do wypróbowania swoich umiejętności wspinaczkowych korzystają już z niej od poniedziałkowego południa.

210114(1)
Piętnaście lat Związku, sto pięćdziesiąt lat pożarnictwa (POSŁUCHAJ)
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Jaśle obchodzi właśnie jubileusz piętnastolecia funkcjonowania. Organizację skupiającą jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu jasielskiego, w szeregach których działa dzisiaj blisko cztery i pół tysiąca działaczy, powołano do życia w celu niesienia bezinteresownej pomocy ludziom i służeniu Ojczyźnie oraz reprezentowania interesów poszczególnych organizacji.

Radni powiatowi: wspólny głos w sprawie rozwoju szpitala
Na początku lutego podejmiemy kluczowe decyzje dotyczące rozwoju szpitala przy udziale funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 – poinformowali na środowej sesji starostowie powiatu jasielskiego Adam Kmiecik i Franciszek Miśkowicz. Projekty zaproponowane przez miejscowy samorząd znalazły się na wstępnej liście przedsięwzięć priorytetowych do realizacji na terenie województwa podkarpackiego.

Pijany wandal zatrzymany (WIDEO)
Policjanci z jasielskiego referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali wandala, który próbował wyładować swoją agresję na lampach oświetlających jasielski deptak. Jego wyczyny zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Pijany mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty i poniesie konsekwencje swojego zachowania.

Pół miliona złotych na rozwój sportu i rekreacji w mieście
Trzynaście klubów sportowych dostanie pół miliona złotych dotacji z budżetu miasta Jasła na 2014 rok na realizację przedsięwzięć o charakterze sportowym. Największym beneficjentem w całym gronie jest Jasielski Klub Sportowy „Czarni 1910”, któremu przyznano 129 tysięcy złotych na udział w rozgrywkach ligowych w piłce nożnej seniorów oraz grup młodzieżowych na szczeblu wojewódzkim.

240114(5)
Kolejne słowackie miasto dołącza do partnerów Jasła (POSŁUCHAJ)
Jasło i słowacki Vranov nad Topl’ou są od dzisiaj miastami partnerskimi. Umowę o dwustronnej współpracy w zakresie gospodarki, turystyki, edukacji, polityki społecznej i wymiany informacji podpisali w piątek burmistrzowie obu samorządów: Andrzej Czernecki i Jan Ragan.

I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle „Srebrną szkołą 2014”
I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle znalazło się na początku trzeciej setki najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce. W rankingu opublikowanym w połowie stycznia przez miesięcznik „Perspektywy” sklasyfikowano pięćset szkół spośród ponad 2,2 tysiąca, których przeanalizowano wyniki matur i olimpiad przedmiotowych.

Przebudowa drogi powiatowej Kołaczyce – Sieklówka – Lubla
Wiosną planowane jest rozpoczęcie przebudowy odcinka drogi powiatowej Nr 1837R Kołaczyce – Sieklówka – Lubla w miejscowościach Bieździedza i Bieździadka. Przebudowa tego odcinka spowoduje, że droga Kołaczyce – Sieklówka – Lubla będzie zmodernizowana w całości.

Nie tylko do pożarów, ale też ratownictwa technicznego i ekologicznego
Pod koniec stycznia do podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach został włączony średni samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego i ekologicznego na podwoziu MAN-a. Nowy pojazd zastąpił sześcioletniego Forda Transita, który przekazano do sąsiedniej Sowiny. Kosztował niespełna 650 tysięcy złotych, a środki na jego zakup pokryto z czterech źródeł zewnętrznych i środków własnych jednostki.

(W)inne klimaty w Jaśle?
Winne klimaty – to nowe hasło, mające przyciągać do Jasła potencjalnych turystów i inwestorów. Powstało razem ze „Strategią Wizerunkową Miasta Jasła 2013-2018”. Jak podkreślają autorzy dokumentu, jesteśmy pierwszym samorządem w Polsce, który w swojej promocji stawia na motyw wina.

LUTY

Otrzymaliśmy: radni PiS w sprawie rozbudowy jasielskiego szpitala
Przedstawiamy stanowisko Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w sprawie rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Inwestycyjne podsumowanie roku w Powiecie Jasielskim
Powiat jasielski wydał w 2013 roku na inwestycje ponad 23 mln zł. Większość środków została przeznaczona na modernizację infrastruktury drogowo – mostowej i bazy lokalowej jednostek organizacyjnych powiatu.


Na nieoświetlonym odcinku DK 28 pieszy wtargnął wprost pod samochód
Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 28 po wypadku, do którego doszło przed godziną dziewiętnastą w miejscowości Trzcinica (gmina Jasło). Samochód osobowy potrącił tam pieszego, który w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Licealiści z Kołaczyc po raz kolejny w finale Ogólnopolskiej „Olimpiady Policyjnej w Szczytnie”
Już po raz piąty dużym sukcesem dla uczniów z kołaczyckiego liceum zakończyła się rywalizacja w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.

Herc będzie tropił przestępców
W szeregi Policji wstąpił nowy „funkcjonariusz”. To Herc – młody owczarek niemiecki. Po zakończeniu specjalistycznego szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął służbę w jasielskiej komendzie.

Uchronić od zapomnienia
Staraniem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego ukazało się „Kalendarium 15 lat odbudowy Jasła od 1946 do 1960”. Pierwszy tom kalendarium ukazał się w 2004 roku, z okazji obchodów 640 naszego miasta. Do dnia dzisiejszego ukazało się ich, aż osiem. Publikacje zostały starannie opracowane przez, znaną i cenioną za swą działalność na niwie regionalizmu, Felicję Jałosińską.


Dziesiątki milionów na rozbudowę szpitala? Potrzebny blok operacyjny i lądowisko dla śmigłowców ratowniczych
„To największy program inwestycyjny w historii powiatu jasielskiego” – mówi o koncepcji rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle starosta Adam Kmiecik. Plany opiewają na kwotę 75 milionów złotych i mają szansę na realizację przy wsparciu funduszy zewnętrznych. Pod warunkiem, że projekt pozytywnie zaakceptują unijni urzędnicy.

Powstało Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”
W niedzielę 9 lutego odbyło się w Jaśle zebranie członków założycieli nowo powstającego stowarzyszenia winiarskiego. Pełna nazwa organizacji brzmi: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”. Siedzibą stowarzyszenia będzie JDK.

Nie zatrzymał się do kontroli, po czym spowodował wypadek
W policyjnym areszcie przebywa 49-letni mieszkaniec gminy Jasło, który kierując osobowym renault nie zatrzymał się do kontroli drogowej i doprowadził do wypadku. Mężczyzna był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Na jazdę po kilku „głębszych” zdecydował się po raz kolejny. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Żeby być bezpiecznym na drodze, trzeba edukować się od najmłodszych lat
Propagowaniu idei bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży służą m.in. cykliczne turnieje wiedzy i umiejętności praktycznych organizowane rokrocznie przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Jaśle.

Otrzymaliśmy: klub radnych PiS w sprawie bazy PZD
Klub Radnych PIS Rady Powiatu w Jaśle zwrócił się do Zarządu Powiatu w Jaśle o natychmiastowe wstrzymanie i unieważnienie wszelkich czynności związanych ze sprzedażą nieruchomości stanowiącej bazę Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle, znajdującej się w miejscowości Mytarz.

Spotkanie w sprawie przeniesienia siedziby komisariatu policji
Komisariat Policji w Nowym Żmigrodzie ma zostać przeniesiony do nowego budynku. Z inicjatywy Starosty Jasielskiego Adama Kmiecika w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie poświęcone tejże kwestii.

(Kliknij na wizualizację, aby powiększyć)
(Kliknij na wizualizację, aby powiększyć)
W starostwie będzie nowy Punkt Informacyjny
Na parterze Starostwa Powiatowego w Jaśle powstanie Punkt Informacyjny z kancelarią podawczą. Będzie w nim można dowiedzieć się m.in. jakie są wymagane dokumenty do załatwienia danej sprawy, pobrać te dokumenty i uzyskać pomoc przy ich wypełnieniu.

W kołaczyckim domu kultury powstanie sala konferencyjna
Do końca kwietnia br. gmina Kołaczyce zyska wreszcie salę konferencyjną, w której już bez żadnych przeszkód będą mogły się odbywać posiedzenia Rady Miejskiej czy szkolenia. Zostaną na nią zaadoptowane pomieszczenia w miejscowym domu kultury, nad garażami Ochotniczej Straży Pożarnej. Wartość inwestycji to nieco ponad 71 tysięcy złotych. Zadanie współfinansuje Unia Europejska.

Znikną ubytki w tynku. Będzie oszczędniej na rachunkach za energię
Diametralnej poprawie ulegnie stan kolejnych budynków użyteczności publicznej w mieście Jaśle. Do końca czerwca br. nowy wizerunek zyska budynek techniczny na stadionie piłkarskim przy ulicy Sportowej, miesiąc później zaplanowano oddanie inwestycji na obiekcie Domu Ludowego przy ulicy Hankówka.

Walka o rozwój dla Jasła
Dzisiaj w Urzędzie Miasta w Jaśle z inicjatywy Andrzeja Czerneckiego, Burmistrza Miasta Jasła, odbyło się spotkanie w celu ustalenia wspólnego stanowiska parlamentarzystów, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz samorządowców powiatu jasielskiego w sprawie konsultowanego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Promesy dla podkarpackich samorządów
Prawie 70 mln zł otrzymają podkarpackie samorządy na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku powodzi w latach 2010-2012. To kolejne środki z rezerwy celowej budżetu państwa dla gmin i powiatów z regionu. Promesy wręczyła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska i dyrektor departamentu ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Zbigniew Śwircz.


Zmiana organizacji ruchu na ulicy Ducala!
Jutro, 28 lutego, wprowadzana będzie zmiana organizacji ruchu na ulicy Ducala w Jaśle. Zmiana ta polegać będzie na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na całej długości ulicy Ducala od ulicy 3-go Maja do ulicy Dworcowej, z możliwością postoju pojazdów po lewej stronie drogi.

Czy po pięćdziesięciu latach od wybudowania jasielski szpital zostanie rozbudowany?
Radni powiatowi wyrazili w czwartek zgodę na zaciągnięcie zobowiązań finansowych w wysokości półtora miliona złotych na pokrycie kosztów opracowania dokumentacji związanej z rozbudową obiektów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To historyczna decyzja, która daje światełko w tunelu, że pod koniec 2016 roku, czyli równo pięćdziesiąt lat od oddania budynku przy ulicy Lwowskiej, powstanie nowy blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią i infrastrukturą towarzyszącą.


Powiat daje 200 tysięcy złotych na zakup samochodu dla strażaków
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle dostanie środki na zabezpieczenie wkładu własnego do zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. To efekt zmian budżetowych na 2014 rok dokonanych w czwartek przez Radę Powiatu Jasielskiego. Wysokość pomocy finansowej zadeklarowanej przez samorząd to 200 tysięcy złotych.

Policjant i prokurator podsumowują 2013 rok: żyjemy w bezpiecznym powiecie
Ponad 1,5 tysiąca przestępstw i 41 tysięcy wykroczeń zakończonych mandatami na łączną kwotę miliona 649 tysięcy złotych odnotowali w ubiegłym roku policjanci z Jasła. Jak wynika z danych przedstawionych przez Komendanta Powiatowego insp. Andrzeja Wędrychowicza jasielski garnizon plasuje się w czołówce województwa, jeśli chodzi o skuteczność działania, a to z kolei przedkłada się na konkretne efekty – poczucie bezpieczeństwa mieszkańców jednego z najbezpieczniejszych powiatów na Podkarpaciu.

MARZEC

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014
Mszą świętą, okoliczną odezwą wygłoszoną przez harcerzy, złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej oraz montażem słowno-muzycznym w Jasielskim Domu Kultury uczciło w sobotę (01.03) miasto Jasło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

05
Tragiczny wypadek w Bieździadce. Nie żyje kierowca samochodu, który uderzył w drzewo
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło przed południem w miejscowości Bieździadka (gmina Kołaczyce). Kierujący samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Mimo próby reanimacji mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Otrzymaliśmy: PiS w sprawie sprzedaży bazy Powiatowego Zarządu Dróg w Mytarzy
Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Rady Powiatu w Jaśle zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Powiatu o wstrzymanie i unieważnienie wszystkich czynności związanych ze sprzedażą nieruchomości stanowiącej bazę PZD w Jaśle, znajdującej się w miejscowości Mytarz.

Sokolnik ze swoją drapieżną ekipą w parku
Miasto kontynuuje działania zmierzające do ograniczenia populacji gawronów w parku miejskim, po to by nie zaprzepaścić efektu osiągniętego w poprzednich latach. Sokolnik wraz ze swoją ”drapieżną ekipą” patroluje alejki parkowe od świtu do zmierzchu. Prace potrwają do pierwszych dni maja. Nad prawidłowością działań sokolniczych czuwa, jak poprzednio, specjalista ornitolog.


Termomodernizacja I LO i Bursy Międzyszkolnej
W marcu ruszą prace termomodernizacyjne obiektów użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego. Ocieplone zostaną budynki I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i Bursy Międzyszkolnej.

Rafał Szumiec z Jasła na Paraolimpiadzie w rosyjskim Soczi
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 zostały wprawdzie oficjalnie zakończone, ale to nie koniec sportowych emocji w Soczi. Już dzisiaj 7 marca uroczysta ceremonia otwarcia paraolimpiady która potrwa do 16 marca. Zawodnicy wystartują w następujących konkurencjach: narciarstwie zjazdowym, biegowym, biathlonie i snowboardzie.

XIII Jasielski Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa
W miniony piątek (07.03) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle odbyło się podsumowanie XIII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa.

Co w miejscu po dawnym przedszkolu kolejowym?
Kiedy budynek byłego przedszkola kolejowego przy ulicy 3-go Maja przestanie „straszyć” przechodniów? – pyta radny miejski Stanisław Zając. Działka, na której zlokalizowany jest zdewastowany obiekt, została sprzedana prywatnemu inwestorowi w ubiegłym roku. Od tej pory samorząd nie może naciskać na właściciela co do terminu rozpoczęcia konkretnego przedsięwzięcia. Może jednak dać konkretne wytyczne, za pośrednictwem obowiązujących zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Radny Adam Pawluś będzie zarządzał drogami wojewódzkimi w naszym regionie
Radny powiatowy Adam Pawluś wygrał postępowanie konkursowe na kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Jaśle. 58-letni jaślanin był jednym z dwóch kandydatów ubiegających się o to stanowisko.


Potrąceni na pasach przez kierowcę, który zbiegł z miejsca wypadku
Matka z synem zostali wieczorem potrąceni na przejściu dla pieszych przez nieznanego sprawcę, który odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając im pomocy. Poszkodowani trafili do jasielskiego szpitala. Dzięki przytomnej reakcji przypadkowych świadków policjantom udało się już namierzyć pojazd, który prawdopodobnie brał udział w zdarzeniu.

Kolejna para orłów przednich otruta
W środę 12 marca 2014 r. Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego został poinformowany przez ornitologa dr Mariana Stója, że w okolicy Osieka Jasielskiego znajduje się para orłów przednich, które wykazują objawy silnego zatrucia. Zostały one znalezione przez kilku mieszkańców okolicy, którzy poinformowali o sytuacji Stację Ornitologiczną w Gdańsku.

Porozumienie o współpracy PWSZ w Krośnie ze Starostwem Powiatowym w Jaśle
W dniu 17 marca br. w gabinecie Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie Panowie: Adam Kmiecik – Starosta Jasielski i prof. dr hab. Grzegorz Przebinda – Rektor PWSZ w Krośnie podpisali porozumienia o współpracy, obejmujące przedsięwzięcia dydaktyczne i edukacyjne, a także wspólne podejmowanie realizacji projektów badawczych, koncepcyjnych i aplikacyjnych związanych z działalnością Starostwa i mieszczących się w zakresie oferty uczelni.

Stypendium artystyczne Burmistrza Miasta Jasła
Małgorzata Samborska reprezentująca nieformalną grupę plastyków jasielskich PLAJA, Edward Lecheta oraz Aleksandra Tocka otrzymali w tym roku stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Zobacz teledysk do nowego singla Mateusza Mijala
W ostatnich dniach lutego, na terenie powiatu jasielskiego, wokalista pochodzący z Jasła, Mateusz Mijal realizował zdjęcia do swojego najnowszego teledysku do singla „Zabijasz mnie”.

220. rocznica insurekcji Kościuszkowskiej w Jaśle
Mija dzisiaj 220. rocznica insurekcji Kościuszkowskiej. Powstania narodowego, które pokazało, że my Polacy potrafimy jednoczyć się, wspólnie stanąć w obronie własnych przekonań i walczyć o swoją Ojczyznę. Pamiętać należy również, że w tym roku przypada 25. rocznica naszej demokratycznej Ojczyzny i tym bardziej zależy nam na wyeksponowaniu wydarzeń z historii naszego narodu, by uświadomić jak ważną wartością jest wolność. – powiedział burmistrz Jasła Andrzej Czernecki podczas lokalnych uroczystości.

Piesza zginęła w wypadku
Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Jaśle. Kierowca osobowego audi potrącił idącą drogą pieszą. 73-letnia kobieta, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarła w szpitalu kilka godzin po zdarzeniu.

Muzycznie w pierwszy dzień wiosny
21 marca 2014 r. – w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny oraz w Dzień Odkrywania Talentów odbyła się kolejna edycja Konkursu Piosenki Obcojęzycznej LOVE ME TENDER. Dostarczyła wielu emocji nie tylko uczestnikom, ale i jurorom, organizatorom i przybyłym gościom.

Nielegalni imigranci w Jaśle
Pięciu nielegalnych imigrantów z Pakistanu zatrzymali policjanci z jasielskiej komendy. Mężczyźni, po przecięciu plandeki naczepy jadącego z Grecji tira, wyskoczyli z pojazdu na jednej z ulic Jasła. Policjanci cudzoziemców przekazali funkcjonariuszom Straży Granicznej.

XII Powiatowy Konkurs Teatralny Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych
25 marca 2014 roku w Jasielskim Domu Kultury odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Teatralnego Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Organizatorami Konkursu są Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Jasielski Dom Kultury, a Honorowy Patronat sprawują: Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Jasielski i Burmistrz Kołaczyc.

Jasielski album
Na jasielskim rynku wydawniczym pojawił „Jasielski album”, pod redakcją Zdzisława Świstaka.


W Jaśle otwarto Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania
Ponad 3,3 miliona złotych kosztowało utworzenie Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Jaśle. Na bazie istniejących obiektów Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Staszica powstało pięć nowoczesnych pracowni, które doposażono w specjalistyczny sprzęt. Taki, z jakim kształcąca się tutaj młodzież, może w przyszłości spotkać się na lokalnym rynku pracy. Ośrodek powstał dzięki dofinansowaniu, jakie udało się pozyskać powiatowi jasielskiemu z funduszy unijnych.

Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów
Gabriela Gracja Stanisz z Państwowej Szkoły Muzycznej ZPSM w Krakowie zdobyła nagrodę Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.

KWIECIEŃ

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego w Jaśle
Bezpieczeństwo przygraniczne województwa podkarpackiego w kontekście sytuacji na Ukrainie było głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego. Starostowie wypracowali również stanowiska poświęcone ważnym zagadnieniom funkcjonowania powiatów. Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego odbył się 31 marca br. w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. Uczestniczyło w nim 21 starostów z Podkarpacia, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego i służb mundurowych.


Starosta jasielski Adam Kmiecik „ósemką” na podkarpackiej liście PO do Parlamentu Europejskiego
Platforma Obywatelska stawia w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego na starostę jasielskiego Adama Kmiecika. Doświadczony samorządowiec i lider partii w powiecie jasielskim wystartuje z numerem ósmym. Jego kandydaturę przedstawił oficjalnie na wtorkowej konferencji prasowej szef sztabu wyborczego podkarpackiej PO poseł na Sejm RP Marek Rząsa.

Kładka na Gądkach przejezdna? Trwa ekspertyza
Najpóźniej do końca maja br. gotowa będzie ekspertyza, która wskaże czy możliwy będzie przejazd samochodów osobowych przez kładkę na rzece Wisłoce na osiedle Gądki. O taką możliwość zabiegali mieszkańcy tego osiedla.


Pasja, która może przerodzić się w służbę drugiemu człowiekowi
Łukasz Paździerz (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle), Magdalena Stopa (Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie) i Arkadiusz Ochałek (Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach) zostali laureatami finału powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbyły się w piątek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Rodzice + troje lub więcej dzieci = zniżki w domu kultury, muzeum czy na basenie
Wzorem innych polskich miast lokalny samorząd wprowadza „Jasielską Kartę Dużej Rodziny”, uprawniającą rodziny wielodzietne do korzystania z ulg, zwolnień i preferencji oferowanych przez podmioty biorące udział w programie. Na razie do akcji włączyły się instytucje miejskie.

Ludzie kościoła patronami ronda i ulicy w Jaśle
Rondo na osiedlu Żółków oraz droga wewnętrzna na osiedlu Górka Klasztorna mają od dzisiaj swoich patronów. Zostali nimi związani z Kościołem Katolickim: ksiądz Kazimierz Wojciechowski oraz siostra Hiacynta Joanna Lula.


Więcej bezpłatnych miejsc postojowych w centrum miasta
Budowa łącznika ulic: Baczyńskiego ze Staszica oraz budowa miejsc parkingowych przy ulicach: Franciszkańskiej i Słowackiego to dwa nowe zadania inwestycyjne, które samorząd miejski zamierza zrealizować w bieżącym roku. W poniedziałek Rada Miejska Jasła zabezpieczyła na ten cel środki w wysokości 420 tysięcy złotych.

Elżbieta Bernal pisze pismo do starosty: jako przewodnicząca Rady Miejskiej czy prywatna osoba?
Elżbieta Bernal wystosowała pismo do starosty jasielskiego Adama Kmiecika o przyspieszenie prac przy budowie chodników w ciągu dróg powiatowych przebiegających przez osiedle Sobniów. Sygnując oficjalne pismo jako przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła „zapomniała” wcześniej skonsultować się z pozostałymi radnymi, przez co musiała się im później publicznie tłumaczyć.

Dzwoniąc na numer alarmowy 999 połączysz się już niedługo z Krosnem
8 kwietnia zostało podpisane porozumienie w sprawie utworzenia skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Krośnie.


Strażacy chcą upamiętnić postać założyciela zawodowej jednostki w Jaśle
Pamiątkowym pomnikiem wzniesionym przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle strażacy chcą uczcić pamięć założyciela zawodowej jednostki straży pożarnej w naszym mieście i jej pierwszego naczelnika Romualda Palcha. W tym roku mijają 142 lata od tamtych wydarzeń.

Otrzymaliśmy: radny Wojciech Zając pyta wicestarostę o konkurs na dyrektora I liceum
Do naszej Redakcji wpłynęło pismo sygnowane przez radnego Rady Powiatu w Jaśle Wojciecha Zająca do wicestarosty jasielskiego Franciszka Miśkowicza w sprawie prowadzonego postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. W rozwinięciu artykułu jego pełna treść.

Prezydenckie medale za „świadectwo sztuki kompromisu, konsekwencji, miłości i wierności”
23 pary z terenu miasta Jasła świętujące jubileusz pięćdziesięciolecia małżeństwa zostały odznaczone prezydenckimi medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Ich uroczystego wręczenia dokonał w sobotę (12.04) burmistrz Andrzej Czernecki wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Alicją Wójcik. Tradycyjne „Złote Gody” obchodzone były w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury.


Niedziela palmowa w Jaśle: młodzież przeszła ulicami miasta w drodze krzyżowej
W niedzielę palmową (13.04) młodzież z dekanatów od frysztackiego do żmigrodzkiego spotkała się w Jaśle, by przejść ulicami miasta w tradycyjnej drodze krzyżowej. Jak corocznie uczestnicy wyruszyli spod placu przy Zespole Szkół nr 3, skąd powitał ich ksiądz biskup Edward Białogłowski, a kolejne stacje wiodły do Sanktuarium św. Antoniego, gdzie w południe została odprawiona msza święta.

Finał powiatowy 37. OTBwRD: tryumfują gospodarze
W Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle przeprowadzono eliminacje powiatowe 37. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W obu kategoriach wystartowały reprezentacje wszystkich dziesięciu gmin powiatu jasielskiego, łącznie siedemdziesiąt troje dzieci. Wygrali gospodarze.

Będzie nowy konkurs na dyrektora „pierwszego” liceum. Bo komisja popełniła błąd proceduralny
Zarząd Powiatu w Jaśle podjął we wtorek decyzję o unieważnieniu konkursu na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego i wszczęciu nowego postępowania. Nie udało się wyłonić również kandydata na stanowisko dyrektora Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli.

Pendrivy, tablety i drukarki za wiedzę o Grupie LOTOS
Drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu wiedzy na temat Grupy LOTOS. Spółki, która włączyła się w realizację unikatowego w skali całego kraju projektu edukacyjnego pod nazwą „Jasielska liga naukowa z LOTOSEM”. W przedsięwzięciu biorą udział wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja, dla których organem prowadzącym jest miasto Jasło.

Będą kształcić młodzież oraz dorosłych w zawodach medycznych, społecznych i pokrewnych
Z dniem 1 września br. zostanie uruchomiona w Jaśle Policealna Szkoła Medyczno-Społeczna dla dorosłych. Jej organem założycielskim został Samorząd Województwa Podkarpackiego. Razem z Medyczną Szkołą Policealną nowa placówka edukacyjna utworzy Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Podobne zespoły powstaną w kilku innych miastach na Podkarpaciu.


Ulica Ducala do generalnego remontu
Miasto Jasło zdecydowało się w tym roku na generalny remont położonej w śródmieściu ulicy Ducala. Zostanie tam wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa, wymienione płyty chodnikowe na kostkę brukową w miejscach, w których nie udało się zrobić tego wcześniej, ponadto zwiększy się tu ilość miejsc postojowych. Na efekty trzeba będzie poczekać do końca maja.

W święta bez wypadku
Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego w czasie działań „Wielkanoc 2014”. Podczas całego świątecznego weekendu nie doszło do wypadków drogowych, policjanci interweniowali w związku z siedmioma kolizjami. Funkcjonariusze zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących.


Jasielscy numizmatycy w hołdzie przyszłemu świętemu Janowi Pawłowi II
W najbliższą niedzielę (27.04) Ojciec Święty Jan Paweł II zostanie wyniesiony do rangi świętego. Z tej okazji jasielscy numizmatycy przybliżają lokalnej społeczności postać Honorowego Obywatela naszego miasta utrwaloną na licznych monetach, medalach, znaczkach, pocztówkach, banknotach czy okolicznościowych dokumentach. Wystawę będzie można oglądać w trzech miejscach do końca czerwca br.

Projekt solarny wchodzi w fazę realizacji
23 kwietnia br. w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle, została podpisana umowa na wykonanie inwestycji w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy”.

18. OMTM: Nowy Żmigród gościnny, ale pozostawia w tyle osiem innych ekip
Gospodarze, choć gościnni, to nie dali szansy swoim konkurentom. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, w którym odbyły się eliminacje powiatowe do 18. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wygrało po trzech konkurencjach klasyfikację generalną i pojedzie do Tarnobrzega reprezentować powiat jasielski na rozgrywkach szczebla wojewódzkiego.

Jasło swojemu honorowemu (świętemu) obywatelowi Janowi Pawłowi II
Koncerty, wystawy, wyświetlenie filmu wspomnieniowego. Miasto Jasło i jego mieszkańcy właśnie w taki właśnie chcą upamiętnić kanonizację swojego honorowego obywatela – Jana Pawła II. Ojciec Święty zostanie wyniesiony do rangi świętego już w najbliższą niedzielę (27.04). Na czele oficjalnej delegacji naszego grodu, która pojedzie do Watykanu na kościelne uroczystości, stanie burmistrz Andrzej Czernecki.

W wakacje gotowy będzie ostatni odcinek drogi powiatowej między Kołaczycami, a Sieklówką
Rozpoczęły się prace budowlane przy przebudowie drogi powiatowej w miejscowości Bieździedza (gmina Kołaczyce). To ostatni z etapów modernizacji traktu komunikacyjnego biegnącego przez sześć miejscowości powiatu jasielskiego od drogi krajowej nr 73 w Kołaczycach do drogi wojewódzkiej nr 988 w Lubli. Roboty o wartości ponad 2,6 miliona złotych potrwają do końca lipca br.

MAJ


Nie wstydźmy się być patriotami
Wiadomo, że sytuacja w naszej Ojczyźnie jest trudna i że wielu niestety musi wyemigrować, ale zawsze powinni pamiętać skąd są ich korzenie. – mówił podczas sobotniej homilii odprawionej na płycie jasielskiego Rynku z okazji Święta Matki Bożej Królowej Polski i 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja ks. dr Marek Dzik W patriotycznych uroczystościach wzięły udział dziesiątki mieszkańców naszego miasta.

Minister pracy na strażackim święcie w Kołaczycach
Uroczyste przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, nadanie mu zgodnie z ceremoniałem strażackim imienia, odznaczenia resortowe dla najbardziej zasłużonych druhów, a do tego wystąpienia znamienitych gości, wśród których znalazł się m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Tak wyjątkowo obchodzili w niedzielę Dzień Strażaka druhowie z jednostki w Kołaczycach.


Ministerialne tournee po Jasielszczyźnie (POSŁUCHAJ)
W Kołaczycach gratulował strażakom operatywności w pozyskiwaniu środków finansowych na doposażenie taboru jednostki w nowe samochody. Na Foluszu przyglądał się pracy miejscowego Domu Pomocy Społecznej i jego rozbudowie prowadzonej z wykorzystaniem funduszy unijnych. Samorządowi Jasła gratulował z kolei niedawno wprowadzonej karty dużej rodziny. Przez całą niedzielę w powiecie jasielskim gościł minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Hic transit gloria mundi”: zdjęcia Tomasza Kasprzyka na 230. rocznicę lokacji cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle
Kilkanaście wielkoformatowych fotografii można oglądać codziennie aż do końca maja br. na wystawie zatytułowanej „Tak przemija chwała świata”. Prace jasielskiego artysty fotografika Tomasza Kasprzyka przygotowane na 230. rocznicę założenia nekropolii przy ulicy Zielonej są udostępnione odwiedzającym stary cmentarz w kaplicy pw. Jezusa Ukrzyżowanego w godzinach od dziewiątej do siedemnastej.

Rusza Jasielska Karta Dużej Rodziny
Od piątku (9 maja) w Centrum Profilaktyki, Terapii i Wsparcia Rodzin w Jaśle (ul. Floriańska 8 a), można składać wnioski o przyznanie Jasielskiej Karty Dużej Rodziny, czyli dokumentu, dzięki któremu rodziny wielodzietne z terenu miasta mogą liczyć na ulgi i zwolnienia w miejskich instytucjach.

Odnawialne źródła energii przyszłością dla Jaślan?
Setki kilometrów wybudowanej od podstaw sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, kilkanaście wybudowanych i zmodernizowanych oczyszczalni ścieków, zmodernizowane stacje uzdatniania wody, a do tego ponad pięć tysięcy instalacji solarnych zaplanowanych na najbliższe miesiące do zainstalowania w domach prywatnych i obiektach użyteczności publicznej.


Strażacy w podziękowaniu za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II
Już po raz dwunasty strażacy ziemi jasielskiej wraz ze swoimi rodzinami przyjechali w drugą niedzielę maja do Bazyliki Mniejszej w Dębowcu, aby dziękować za całoroczną opiekę i wypraszać łaski u Boga na dalszą służbę społeczności. Podczas uroczystości przekazano oraz poświęcono samochody i sprzęt ratowniczy dla jednostek z Harklowej, Sądkowej, Trzcinicy i Osobnicy.

Europejski „maraton” nordic walking w Kołaczycach
W Kołaczycach zorganizowano w niedzielę zawody sportowe nordic walking pod nazwą „Dziesięć kroków na dziesięciolecie Polski w Unii Europejskiej”. Zawodnicy maszerując z kijkami pokonali jednak znacznie dłuższy dystans.

Gimnazjaliści z Czarnej zwyciężyli w eliminacjach wojewódzkich turnieju BRD w Jaśle
Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle był gospodarzem finału wojewódzkiego 37. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół gimnazjalnych. Zwyciężyła reprezentacja Publicznego Gimnazjum w Czarnej (powiat dębicki), w którym na początku czerwca odbędzie się etap centralny zawodów.

20140516-04
Sytuacja powodziowa w regionie (godzina po godzinie)
Sytuacja powodziowa w regionie (aktualizowane na bieżąco).

Skołyszyn: zderzenie autobusu z samochodem dostawczym
Sześć osób trafiło do szpitali w Jaśle i Gorlicach po zderzeniu autobusu z samochodem dostawczym w miejscowości Skołyszyn. Droga krajowa nr 28 jest w tym miejscu całkowicie zablokowana. Policjanci zorganizowali objazdy drogami lokalnymi.

Śmiertelny wypadek na placu budowy
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, któremu uległ 28-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego podczas prac budowlanych. Mężczyzna został przygnieciony przez wysięgnik pompy do wylewania betonu. Obrażenia, których doznał okazały się śmiertelne.


Alicja Wosik: „mam receptę na silniejszą Polskę w Unii Europejskiej”
„Polska zasługuje na silniejszą pozycję w Europie, bo wnosi do niej bogatą tradycję, historię, kulturę, zdrową żywność, rozwijającą się gospodarkę, rolnictwo i dorobek naukowy oraz cenne wartości chrześcijańskie i rodzinne” – przekonywała we wtorek w Jaśle kandydatka Polskiego Stronnictwa Ludowego w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego Alicja Wosik.

Jasło podsumowuje działania przeciwpowodziowe
Wszystkie miejskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle (Hankówka, Brzyszczki, Niegłowice i Żółków), Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle, Straż Miejska, Policja oraz Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle, w sumie 130 osób zaangażowanych było w akcję nadzorowaną przez Burmistrza Miasta Jasła w związku z ogłoszeniem alarmu powodziowego dla Miasta Jasła.

„Nadzwyczajna” nienadzwyczajna
„Nadzwyczajnego” posiedzenia potrzebowali radni miejscy do powołania doraźnej komisji mającej na celu zbadanie wszystkich okoliczności i wydatków związanych z realizacją projektu pod nazwą „Apteka Łukasiewicza” w Jaśle. Wniosek Janusza Przetacznika nie spotkał się jednak z aprobatą pozostałej grupy radnych i temat został odłożony do poniedziałku, na który została zwołana najbliższa sesja.

20140521-01
Na jasielskim Rynku: wystawa fotograficzna „Święty Jan Paweł II i Rodzina”
Kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii ukazujących świętego Jana Pawła II i spotkania Ojca Świętego z rodzinami z całego świata można oglądać do końca czerwca br. na wystawie plenerowej zorganizowanej na płycie jasielskiego Rynku. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w środowe przedpołudnie.

Modernizacja oczyszczalni w Jaśle
W miniony poniedziałek (19.05) w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle została podpisana umowa na roboty budowlane dla zadania pn. „Modernizacja urządzeń gospodarki ściekowej na terenie miasta Jasła – modernizacja oczyszczalni ścieków” w ramach Projektu „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki – Etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fundusz „obiecał” fundusze na kilkadziesiąt samochodów strażackich, a dotuje tylko dziewięć z nich
Samorządowcy skupieni wokół Związku Gmin Dorzecza Wisłoki są zawiedzeni decyzją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o braku dofinansowania do zakupu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Za pośrednictwem szefowej Parlamentarnego Zespołu Strażackiego posłanki Krystyny Skowrońskiej chcą apelować o zmianę kryteriów.

„Liwocz Arena” w Kłodawie: pierwszy krok do powstania ośrodka sportowego w gminie Brzyska
W Kłodawie (gmina Brzyska) przy stadionie piłkarskim ruszyła długo oczekiwana budowa zaplecza socjalnego. To zalążek pod planowane w tym miejscu już od wielu lat centrum sportu i rekreacji „Liwocz Arena”.

Jak głosowaliśmy w regionie? Prawdopodobnie trzy mandaty do PE dla Podkarpacia
W niedzielę odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Ze wstępnych jeszcze informacji przekazywanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że Polskę reprezentować w tym gremium będą przedstawiciele pięciu opcji politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. W powiecie jasielskim największą liczbę głosów oddano na komitet wyborczy PiS – 51.11%. Frekwencja wyniosła u nas 24.23%.

Ulica Kasztanowa na osiedlu Brzyszczki
Kasztanowa to od dzisiaj nowa ulica w Jaśle. Do tej pory była to droga wewnętrzna na osiedlu Brzyszczki. Z nadaniem jej nazwy wyszli właściciele działek, na której jest zlokalizowana. To 186 ulica w naszym mieście.

Na co pójdzie 4,3 miliona złotych z nadwyżki budżetowej miasta Jasła?
Rada Miejska nie zajęła dziś stanowiska w sprawie przesunięcia nadwyżki budżetowej na zadania zaproponowane przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego. Ponad 4,3 miliona złotych środków pozostałych na koniec ubiegłego roku samorząd chce przeznaczyć m.in. na inwestycje drogowe, wydatki związane z modernizacją obiektów oświatowych, kontynuację prac przy rozbudowie cmentarzy komunalnych, sport i rekreację, wdrożenie kampanii promocyjnej miasta czy wreszcie zakup sprzętu do wyświetlania projekcji filmowych w JDK.

Likwidacja skutków osuwisk w dwóch miejscowościach naszego powiatu
Niebawem rozpoczną się prace budowlane związane z likwidacją powstałych w 2010 roku osuwisk w Majscowej i Wrocance. Przedsięwzięcia te są jednymi z większych inwestycji – tak pod względem rzeczowym, jak i finansowym – spośród inwestycji osuwiskowych, zrealizowanych w ostatnich latach przez Powiat Jasielski.


Dzień Strażaka 2014 w Jaśle
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbył się uroczysty apel z okazji corocznego Dnia Strażaka. Poprzedziła go okolicznościowa msza święta odprawiona w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Sześciu funkcjonariuszy miejscowej jednostki odebrało dzisiaj awanse na wyższe stopnie służbowe. Szesnastu strażaków oraz osoby wspierające działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej zostało uhonorowanych medalami i odznakami resortowymi.

Nadwyżka rozdysponowana. Na co pójdzie 4,3 miliona złotych z miejskiej kasy?
Ponad 4,3 miliona złotych nadwyżki budżetowej rozdzielone. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami zaoszczędzone środki miasto chce przeznaczyć m.in. na stworzenie nowoczesnego kina w domu kultury, remonty dróg i chodników, poprawę wizerunku budynków socjalnych będących w dyspozycji miasta, modernizację obiektów oświatowych, kontynuację budowy kwater grzebalnych wraz z modernizacją alejek na cmentarzach komunalnych, wdrożenie promocji miasta w oparciu o strategię wizerunkową i szereg mniejszych przedsięwzięć.

TAK dla budowy sali gimnastycznej przy „Czwórce”
Historyczna decyzja Rady Miejskiej dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. bpa Ignacego Krasickiego. Po pięćdziesięciu latach od wybudowania budynku przy ulicy Wincentego Pola powstanie tam nowoczesna sala gimnastyczna o wymiarach 12 na 24 metry. Jej wartość oszacowano na ponad 2,4 miliona złotych.


Tragedia na Rondzie Solidarności w Jaśle: nie żyje motocyklista
46-letni motocyklista zginął w wypadku, do którego doszło w sobotę po godzinie 14-stej na Rondzie Solidarności w Jaśle.

CZERWIEC

Nietrzeźwy kierowca złamał słup energetyczny
O dużym szczęściu może mówić nieodpowiedzialny kierowca osobowego bmw. Mężczyzna nie doznał większych obrażeń w zdarzeniu drogowym, które spowodował będąc pod wpływem alkoholu. Kierowany przez niego samochód wypadł z drogi, uderzył w betonowy przepust, ogrodzenie prywatnej posesji, a następnie słup energetyczny. Policjanci wstępnie ustalili okoliczności zdarzenia.

Przebudowa drogi powiatowej Harklowa – Osobnica
Jeszcze w czerwcu br. rozpoczną się prace związane z przebudową drogi powiatowej Harklowa – Osobnica. Podpisano już umowę z wykonawcą. Środki na tę inwestycję, tj. blisko 500 tysięcy złotych, Powiat otrzyma w ramach dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.


Najlepszy funkcjonariusz ruchu drogowego na Podkarpaciu wyłoniony na eliminacjach w Jaśle
Grzegorz Polak z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie najlepszym funkcjonariuszem ruchu drogowego na Podkarpaciu. O to miano walczył w eliminacjach wojewódzkich ogólnopolskiego turnieju, które odbyły się w piątek w Jaśle z kolegami ze wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji w regionie. Jeździe sprawnościowej motocyklem i radiowozem policyjnym na specjalnym torze zlokalizowanym w Rynku przyglądali się licznie mieszkańcy miasta, które po raz pierwszy było gospodarzem tego prestiżowego turnieju.

Wyróżnienia „Bene Meritus – dobrze zasłużony” rozdane
11 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Jasielskiego odebrało nagrody „Bene Meritus – dobrze zasłużony”. Uroczystość odbyła się 5 czerwca br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, w obecności rodziców oraz dyrektorów nagrodzonych uczniów.


Czwarty rok akademicki na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym uroczyście zakończony
Najmłodsi studenci z naszego miasta odebrali dzisiaj drobne upominki i pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich udział w wykładach i warsztatach realizowanych od października 2013 roku do czerwca 2014 roku. To blisko setka dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat, która przez ostatnich kilka miesięcy chłonęła wiedzę w ramach innowacyjnego na skalę województwa podkarpackiego projektu edukacyjnego.

Samorządy powiatu jasielskiego mają pomysł jak rozwiązać bolączki z dostępem do usług publicznych
Miasto Jasło wraz z dziewięcioma gminami powiatu jasielskiego mają gotową strategię świadczenia usług publicznych na lata 2014-2020. Wypracowane w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy i zawarte w ponad stu stronicowym dokumencie wnioski mają pomóc jednostkom samorządu terytorialnego w skuteczniejszym zabieganiu o środki dostępne w nowej unijnej perspektywie finansowej. Co ważne: wspólnie na rzecz lokalnej społeczności.


Antoniański Dar Serca przyniósł w tym roku ponad 11 tysięcy złotych dla szpitala
Nieco ponad jedenaście tysięcy złotych przyniosła druga edycja Antoniańskiego Daru Serca, lokalnej akcji charytatywnej na rzecz jasielskiego szpitala. Zebrane środki zostaną wykorzystane na częściowe sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla jednego ze szpitalnych oddziałów. Będzie on służył bezpośrednio potencjalnym pacjentom do ratowania ich życia i zdrowia.

Hejnał obwieścił: Dni Jasła 2014 uroczyście rozpoczęte!
Odegraniem hejnału miejskiego i wciągnięciem flagi miasta na maszt rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Jasła. Przez trzy dni mieszkańcy naszego grodu i zaproszeni goście będą mieli okazję wziąć udział w koncertach plenerowych i imprezach im towarzyszących.

Andrzej Czernecki Burmistrzem Roku 2014 w rankingu miesięcznika Forbes
Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła został laureatem konkursu „Lider Lokalnej Społeczności 2014” w kategorii Burmistrz Roku. Konkurs zorganizowany został przez miesięcznik Forbes i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, a uroczyste wręczenie tytułu odbyło się w czasie uroczystego otwarcia V Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy, największego corocznego spotkania przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego w dniach 10-12 czerwca 2014 r.

Dzień Patrona Jasła 2014
Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej biskup Jan Wątroba przewodniczył uroczystościom kościelnym z okazji Dnia Patrona Miasta Jasła św. Antoniego Padewskiego. Po mszy świętej odprawionej w Sanktuarium OO. Franciszkanów odbyła się procesja ulicami miasta na Skwer św. Antoniego, gdzie ksiądz biskup udzielił mieszkańcom miasta błogosławieństwa.

Sztandar JKMiRD
„Ratujemy i uczymy ratować”. Idea bezpieczeństwa wypisana na płacie sztandaru
W niedzielne (15.06) popołudnie na płycie Rynku odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru dla Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. To jedna z nielicznych organizacji pozarządowych w powiecie jasielskim oraz jedyna spośród 24 automobilklubów, klubów i stowarzyszeń zrzeszonych w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Motorowego szczycąca się posiadaniem takiego symbolu.

Licealiści z Kołaczyc najlepsi podczas Munduriady 2014
Puchary i okolicznościowe medale trafiły do rąk uczestników Munduriady – imprezy zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Jasło. Zawody były jedną z atrakcji obchodzonych w weekend „Dni Jasła”. W turnieju rywalizowało sześć drużyn, w których skład weszli uczniowie z klas o profilu mundurowym szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele służb mundurowych z powiatu jasielskiego.

Analiza możliwości rozwojowych: problemy zdiagnozowane. Jasło, Krosno i dwa powiaty gotowe do współpracy
Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i komunalnej, wprowadzenie zintegrowanego systemu transportu publicznego oraz rozwój rynku pracy to podstawowe założenia, które wynikają z analizy dla funkcjonalnego obszaru krośnieńsko – jasielskiego. Samorządy obu miast i powiatów chcą w nowej unijnej perspektywie finansowej wspólnie stawiać czoła problemom jakie dotykają lokalną społeczność i skutecznie im się przeciwstawiać.

Zafascynowani nauką
Zakończył się trwający dwa dni (17 – 18 czerwca br.) Festiwal Nauki w Jaśle. Organizator, czyli Jasielski Dom Kultury przygotował wiele atrakcji, które przyciągnęły tłumy zainteresowanych.


Nauka nie musi być nudna. Przekonali się o tym uczestnicy Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOS-em
23 projekty badawczo-rozwojowe realizowane w bieżącym roku szkolnym przez 61 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zostało nagrodzonych w ramach zakończonej właśnie pilotażowej edycji innowacyjnego projektu edukacyjnego Jasielska Liga Naukowa z LOTOS-em. Nagrodę główną otrzymały uczennice Gimnazjum nr 1, które szukały odpowiedzi na pytanie czy Jaślanie posługują się poprawną polszczyzną.

Uroczystość Bożego Ciała w Jaśle
Biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej ks. Edward Białogłowski przewodniczył kościelnym uroczystościom z okazji Bożego Ciała w Jaśle. Po mszy świętej odprawionej przez Kolegiatą Farną wierni przeszli ulicami miasta do Sanktuarium św. Antoniego, modląc się przy czterech ołtarzach usytuowanych na trasie przemarszu. W uroczystościach wzięło udział ponad tysiąc wiernych.

Sportowcy, trenerzy i działacze sportowi z Jasła nagrodzeni przez burmistrza
35 sportowców, trenerów i działaczy sportowych odebrało w piątek nagrodę Burmistrza Miasta Jasła w dziedzinie sportu. Wyróżnienia finansowe od miejskiego samorządu przyznawane są za wybitne osiągnięcia drużynowe i indywidualne, poprzez które zawodnicy promują nasze miasto poza jego granicami.

Trzy dni sportowych zmagań za nami. W Jaśle zakończyły się „małe mistrzostwa świata”
CSM-ADEP Satu Mare (Rumunia) w piłce siatkowej dziewcząt, TSV MANSARD Sanok (Polska) w piłce siatkowej chłopców, Ekoball Sanok (Polska) w piłce nożnej chłopców i UKS „MOSiR” Jasło (Polska) w judo to drużyny, które zwyciężyły międzynarodowe turnieje organizowane w ramach zakończonego właśnie Festiwalu Sportu „Jasło 2014”. Przez ostatnie trzy dni na obiektach sportowych w naszym mieście ponad sześciuset zawodników z jedenastu krajów integrowało się ze swoimi rówieśnikami poprzez rozgrywki w dwóch dyscyplinach drużynowych i jednej indywidualnej.


Burmistrz Jasła z absolutorium. Ostatnim w tej kadencji władz samorządowych
Dwunastoma głosami „za” radni miejscy udzielili w poniedziałek burmistrzowi Jasła Andrzejowi Czerneckiemu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok. – Można powiedzieć, że Jasło jest miastem stabilnym finansowo, miastem przygotowanym do pozyskiwania środków z nowej perspektywy unijnej, czyli jest miastem z mocną perspektywą rozwojową. – ocenia gospodarz naszego grodu.

Działacze kultury nagrodzeni przez starostę i Młodzieżową Radę Powiatu Jasielskiego
Jedenaście osób, przedstawiciele każdej z gmin, zostało uhonorowanych tytułami „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego”. Uroczyste wręczenie nominacji nastąpiło we wtorek podczas sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego.

„Apteka Łukasiewicza” pod specjalnymi obradami radnych miejskich?
Rada Miejska zajmie się w przyszłym tygodniu kwestiami związanymi z finansowaniem ze środków publicznych realizacji projektu budowy multimedialnego muzeum „Apteki Łukasiewicza” wraz z centrum informacji turystycznej na sesji „nadzwyczajnej”? Chce tego radny Janusz Przetacznik po wynikach kontroli przeprowadzonej przez komisję rewizyjną. Jego zdaniem nadal nie wyjaśniono wszystkich wątpliwości pojawiających się wokół tego przedsięwzięcia.

Grzegorz Janusz z Jasła będzie arbitrem ORLEN LIGI
Grzegorz Janusz otrzymał oficjalną nominację od PZPS na arbitra Orlen Ligi.

Nowa fabryka – nowe możliwości (WIDEO)
Kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie zakładano zakończy się inwestycja Grupy Nowy Styl na Podkarpaciu. W budowanej w Jaśle fabryce mebli rozpoczęto właśnie testy produkcyjne. Sama produkcja ma wystartować jesienią.

Starosta Kmiecik z absolutorium za 2013 rok (POSŁUCHAJ)
126 milionów złotych po stronie dochodów i 121 milionów złotych po stronie wydatków – tak zamknął się budżet powiatu jasielskiego na 2013 rok. Z tytułu jego realizacji Rada Powiatu udzieliła w czwartek staroście Adamowi Kmiecikowi absolutorium. Przeciw był opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości, który podczas dyskusji nad projektem uchwały nie zajął jednak swojego oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

20140627-021
Miły akcent na rozpoczęcie wakacji: najlepsi uczniowie nagrodzeni przez burmistrza
Dziewiętnastu uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych odebrało w piątek Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła za wybitne osiągnięcia w nauce oraz udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. W przededniu wakacji uczniowie odebrali z rąk wiceburmistrza Leszka Znamirowskiego e-book’i.

Nowy dyrektor Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle
Tomasz Tłuściak obejmie od najbliższego wtorku (01.07) fotel dyrektora Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle. Zarząd Powiatu powierzył mu to stanowisko po nierozstrzygniętym wcześniej konkursie.


„Apteka Łukasiewicza”: radni po nadzwyczajnym posiedzeniu
Żadnych nowych informacji nie wniosła zwołana na wniosek Janusza Przetacznika sesja „nadzwyczajna” Rady Miejskiej Jasła w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Apteka Łukasiewicza”. Przez ponad godzinę włodarze miasta wymieniali z radnymi informacje, które zostały zawarte w protokole komisji rewizyjnej, która wcześniej zajęła się wyjaśnieniem tej sprawy.

LIPIEC

Jasielski Szlak Winny
Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle opracował zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym Jasielski Szlak Winny, który obejmuje dziewięć winnic w najbliższej okolicy Jasła, uwzględnionych w strategii wizerunkowej miasta.

Wojewoda podkarpacki: samorządy lepiej przygotowane do powodzi niż przed 2010 rokiem
Miasto Jasło jest znacznie lepiej przygotowane do powodzi niż było przed rokiem 2010 – ocenia wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, która w poniedziałek (30.06) wzięła udział w spotkaniu z burmistrzami miast i wójtami gmin powiatu jasielskiego. Samorządowcy dyskutowali o koniecznych inwestycjach, które należy wykonać w zakresie kompleksowej ochrony naszych miejscowości przed przyszłymi wylewami w zlewni rzeki Wisłoki.

040714(4)
Osiedle Bryły: dachowanie „osobowego” Peugeota 607
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło przed godziną piętnastą na ulicy Mickiewicza w Jaśle. Dachował tam samochód osobowy. Na miejsce zostały natychmiast skierowane służby ratownicze. Na szczęście kierujący pojazdem nie ucierpiał.

Pięciolatek wbiegł wprost pod samochód
Do poważnego wypadku doszło po godzinie 17-stej na ulicy Szkolnej w Jaśle. Samochód osobowy potrącił tam 5-letniego chłopca, który wbiegł nagle na jezdnię. Dziecko w stanie ciężkim zostało przewiezione karetką Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Szczęśliwy finał wypadku przy pracy
O dużym szczęściu może mówić 47-letni mężczyzna, którego przygniotła betonowa płyta, na którą osunęła się ziemia. Do zdarzenia doszło na cmentarzu w Łężynach. Dzięki szybkiej reakcji służb ratowniczych, groźnie wyglądająca sytuacja zakończyła się dla pokrzywdzonego niegroźnymi obrażeniami.

Termomodernizacje zakończone
Zakończyły się prace modernizacyjne przy termomodernizacji dwóch budynków: domu ludowego na osiedlu Hankówka w Jaśle oraz budynku technicznego przy stadionie na osiedlu Rafineria.

20140708-002
Śmiertelne potrącenie na przejeździe kolejowym
Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku, do którego doszło przed południem na przejeździe kolejowym w miejscowości Gliniczek (gmina Tarnowiec). Lokomotywa potrąciła tam leżącego na torach mężczyznę. Mimo pomocy medycznej poszkodowany zmarł po przewiezieniu do jasielskiego szpitala.

Policjantka z Jasła laureatem ogólnopolskiego konkursu
Młodszy aspirant Joanna Garbacik z jasielskiej komendy Policji została laureatem tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Funkcjonariuszka znalazła się wśród pięciu finalistów, którzy zostali wyróżnieni za swoją postawę i zaangażowanie w walkę z przemocą w rodzinie. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 26 lipca br. w Warszawie podczas obchodów Święta Policji.


Sytuacja powodziowa w regionie (godzina po godzinie)
Sytuacja powodziowa w regionie (aktualizowane na bieżąco).

Nagrobek Andrzeja Karpińskiego odnowiony
Zakończyły się prace renowacyjno-konserwatorskie przy nagrobku Andrzeja Karpińskiego, profesora gimnazjalnego i pierwszego dyrektora Gimnazjum w Jaśle.

LPR musiało interweniować po upadku mężczyzny z quada
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe interweniowało na miejscu wypadku, do którego doszło z udziałem quada w miejscowości Świątkowa Wielka (gmina Krempna). Po zaopatrzeniu poszkodowany mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Jaśle. O zdarzeniu poinformował nas jeden z Czytelników.

Tonąca kobieta uratowana przez policjantów
Policjanci z jasielskiego referatu patrolowo-interwencyjnego uratowali kobietę, którą porwał nurt rzeki. Funkcjonariusze bez chwili wahania wskoczyli do wody, aby pomóc tonącej mieszkance Jasła. Dzięki ich szybkiej reakcji nie doszło do tragedii.

Ponad 9 milionów złotych na remont „krajówki” między Zimną Wodą, a Szebniami
Na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się remont drogi krajowej nr 28 między Zimną Wodą, a Szebniami. Roboty budowlane na ponad czterokilometrowym odcinku pochłoną 9,2 miliona złotych. Mają zakończyć się do końca listopada br. Kierowcy podróżujący na trasie Jasło-Krosno będą musieli się więc uzbroić w cierpliwość.

Przedwyborcze remonty dróg i budowy chodników
Rada Miejska podjęła w poniedziałek uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi jasielskiemu w wysokości 250 tysięcy złotych z przeznaczeniem na poprawę bezpieczeństwa w ciągu dróg powiatowych zlokalizowanych w granicach administracyjnych naszego miasta. Dotacja ma pozwolić na przebudowę ulicy Na Kotlinę, dokończyć łatanie dziur na najbardziej newralgicznych odcinkach ulicy Mickiewicza na osiedlu Gamrat oraz uruchomić budowę chodników wzdłuż ulic: Granicznej i Mickiewicza (osiedle Bryły).

W Jaśle powstanie Podkarpackie Centrum Sztuk Walki? Jest 120 tysięcy złotych na dokumentację projektową
120 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji technicznej Podkarpackiego Centrum Sportów Walki zabezpieczyli w budżecie miasta na 2014 rok jasielscy radni. Odrębny obiekt, z którego będą mogli korzystać adepci najprężniej działających i najbardziej medalodajnych dyscyplin sportowych w naszym mieście, miałby powstać na bazie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Sikorskiego 15.

20140722-007
Budowa osiedla „Zielona Kotlina” w Jaśle
Rozpoczęła się budowa osiedla „Zielona Kotlina” w Jaśle. Na początek powstanie pięć domów jednorodzinnych według projektu architektonicznego Magdaleny Łachańskiej. Każdy z obiektów otrzyma wdzięczną nazwę nawiązującą do rosnących w tym terenie polnych kwiatów: rumianek, niezapominajka, bławatek, mak i stokrotka. Inwestorem jest Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

umieszcz20140722-007
Wypadek w Umieszczu. Kierowca zmarł po przewiezieniu do szpitala
Poważny wypadek na drodze powiatowej pomiędzy Czeluśnicą, a Umieszczem w gminie Tarnowiec. Kierujący samochodem osobowym zjechał z jezdni i uderzył w betonowy przepust. Mężczyzna był reanimowany przez załogę przybyłej na miejsce karetki Pogotowia Ratunkowego. W stanie ciężkim został przewieziony do szpitala w Jaśle. Trwa ustalanie okoliczności tego zdarzenia.

20140723-009
Awanse i odznaczenia w 95 lat po powołaniu Policji państwowej
Mija 95. rocznica powołania Policji państwowej. Z tej okazji 48 funkcjonariuszy jasielskiego garnizonu odebrało w środę nominacje na wyższe stopnie służbowe. Czterech – odznaczenia przyznane przez zaprzyjaźnioną straż pożarną, dwóch – nagrodę samorządu miejskiego i powiatowego. Kolejnych ośmiu zostanie uhonorowanych podczas wojewódzkiego Święta Policji.

Najechanie przyczyną wypadku koło straży pożarnej w Jaśle
Dwie osoby zostały ranne w wyniku najechania samochodu osobowego na tył poprzedzającego go innego pojazdu. Do zdarzenia doszło na wysokości Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. W chwilę po wypadku, pomocy poszkodowanym udzielała stacjonująca tam załoga karetki Pogotowia Ratunkowego oraz strażacy.

Budowa drogi KDL 1 zakończona
Droga prowadząca na tereny inwestycyjne miasta została zakończona. Odcinek drogi, o łącznej długości 696 m, prowadzi między innymi do mającej zostać otwartej jesienią fabryki mebli Grupy Nowy Styl. Wartość zakończonego pierwszego etapu inwestycji (drugi etap drogi jest już projektowany) wyniosła w sumie 3 mln 476 tys. zł.

SIERPIEŃ

20140803-004
71. rocznica akcji „Pensjonat”
Kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, lokalne władze oraz mieszkańcy Jasła uczcili 71. rocznicę zdobycia więzienia w Jaśle i oswobodzenia więźniów politycznych. W ramach obchodów odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, a także złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem przypominającym tamte wydarzenie. Oddano też hołd poległym w Powstaniu Warszawskim, dokładnie w 70 lat po tamtych wydarzeniach.

Powiat Jasielski uruchomił System Informacji Przestrzennej
Powiat Jasielski uruchomił System Informacji Przestrzennej oparty na danych z Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. System umożliwia także zgłaszanie prac geodezyjnych przez internet.

Zwolennicy Janusza Korwin-Mikke tworzą lokalne struktury przed wyborami samorządowymi
W Jaśle powstały struktury Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Jak informują przedstawiciele koła po to, „aby promować w Jaśle idee jak największej wolności osobistej obywateli, radykalnego ograniczenia biurokracji, obniżenia i uproszczenia podatków”.

20140809-014
Nowy sztandar i promesa na nowy wóz ratowniczy w 130. rocznicę powstania OSP Skołyszyn
Msza święta, defilada pododdziałów, poświęcenie i wręczenie nowego sztandaru, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, zasadzenie „Dębu Wolności”, uhonorowanie medalami i odznaczeniami wyróżnionych druhów oraz okolicznościowe przemówienia to główne akcenty uroczystości zorganizowanych z okazji jubileuszu 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie. Odbyły się one w sobotnie popołudnie w miejscowym kościele parafialnym oraz na placu przed budynkiem strażackiej remizy.

„Korwinowcy” zawojują lokalną scenę polityczną przed wyborami?
Lider Kongresu Nowej Prawicy, europoseł Janusz Korwin-Mikke przebywał dziś w Jaśle. Na spotkaniu z przedstawicielami lokalnych środków masowego przekazu polityk dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i obecności naszego kraju w jej strukturach, polityce energetycznej, udogodnieniach dla przedsiębiorców startujących z własnym biznesem w życie, reformie ustroju państwa czy wreszcie zbliżających się wyborach samorządowych.

Przebudowa dróg powiatowych na terenie Powiatu Jasielskiego
Powiat Jasielski ogłosił przetarg na przebudowę odcinków ośmiu dróg powiatowych. W ramach tej inwestycji zostaną przebudowane drogi w Czeluśnicy, Pustej Woli, Skalniku, Bierówce, Zimnej Wodzie, Jaśle (ul. Na Kotlinę), Woli Cieklińskiej, Starym Żmigrodzie i w Siedliskach Żmigrodzkich.

60-lecie jasielskiego Sanepidu
Dokładnie przed sześćdziesięcioma laty powołano do życia Państwową Inspekcję Sanitarną. Na terenie powiatu jasielskiego jej ustawowe zadania realizuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w której na dzień dzisiejszy znajdują zatrudnienie 54 osoby. Przy miejscowym Sanepidzie funkcjonuje jedno z najprężniej działających w kraju laboratoriów. Wyniki badań przeprowadzonych tutaj są akceptowane aż w 65 krajach świata.


Wojsko Polskie świętuje: Jasło gospodarzem podkarpackich uroczystości
Tegoroczne Święto Wojska Polskiego w Jaśle miało rangę wojewódzką. W uroczystościach zorganizowanych w naszym mieście wzięli udział żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kombatanci i weterani walk o wolność Ojczyzny, służby mundurowe, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu różnego szczebla oraz mieszkańcy Jasła. Obchody zwieńczyła defilada pododdziałów główną ulicą miasta.

Po latach oczekiwań strażacy z Kłodawy mają remizę z wymarzonymi warunkami
Od 2009 roku trwały prace budowlane związane z rozbudową remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodawie. Obiekt, którego modernizacja została w całości sfinansowana z budżetu gminy Brzyska, został uroczyście oddany do użytku w piątek (15.08). Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali m.in. parlamentarzyści ziemi jasielskiej: senator Alicja Zając i poseł Bogdan Rzońca.


Przywracają dawną świetność „Kościółkowi”
Dawna kaplica gimnazjalna, a dzisiaj kościół użytkowany przez parafię świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przechodzi gruntowny remont. Na początek pracami budowlanymi został objęty dach zabytkowej świątyni, która po ich zrealizowaniu ma wrócić do swojego pierwotnego wyglądu sprzed II wojny światowej.

Po dziewięciu latach: Jasło gości rolników z całego powiatu
Po dziewięciu latach miasta Jasło zostało gospodarzem dożynek powiatowych. Rolnikom ziemi jasielskiej za ich codzienny trud wspólnie podziękowali samorządowcy: starosta Adam Kmiecik i burmistrz Andrzej Czernecki. Uroczysty charakter niedzielnych uroczystości podniosła obecność biskupa seniora księdza Kazimierza Górnego, emerytowanego Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej.

20140826-007most
Przebudowa mostu kolejowego nad rzeką Jasiołką w Jaśle
Blisko cztery miliony złotych pochłonie przebudowa mostu kolejowego w Jaśle na linii nr 106 Rzeszów-Jasło. Konstrukcja starego, pochodzącego z 1949 roku obiektu ze względu na niedostateczny stan techniczny została już całkowicie zdemontowana, a w jej miejsce powstanie nowy dwuprzęsłowy most. Prace budowlane mają się zakończyć do końca listopada br.

Kłęby gęstego dymu postawiły na nogach strażaków: zapaliła się potrawa w garnku
Z okna w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy 3-go Maja w Jaśle wydobywały się czarne kłęby dymu. Ktoś zaalarmował straż pożarną, która przyjechała na miejsce w sile pięciu zastępów. Chwilę potem na miejscu była karetka Pogotowia Ratunkowego i Policja. Takie sceny rozegrały się tuż po godzinie 15:30, na szczęście nie okazały się tak groźne w skutkach, jak wyglądały na pierwszy rzut oka.

Policjanci poszukują zaginionej mieszkanki Jasła
Policjanci poszukują zaginionej Haliny Gorczycy, 52-letniej mieszkanki Jasła. Wszystkie osoby mogące pomóc w odnalezieniu zaginionej kobiety proszone są o kontakt z Policją.

Nie było chętnych na kierowanie żmigrodzkim „ogólniakiem”
Nikt nie był zainteresowany objęciem stanowiska dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie po Barbarze Wierdak-Cyboroń, która od 1 września będzie kierowała I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Wobec powyższego Zarząd Powiatu był zmuszony do unieważnienia postępowania konkursowego i powierzył na najbliższe dziesięć miesięcy pełnienie obowiązków dyrektora nauczycielowi tej placówki Anecie Kowalkowskiej.

Szpital wychodzi na prostą? (POSŁUCHAJ)
Jednogłośnie za wystawieniem pozytywnej opinii dyrektorowi Szpitala Specjalistycznego w Jaśle za działalność placówki medycznej w 2013 roku głosowali w czwartek radni powiatowi. Lek. med. Michał Burbelka nie ukrywał swojego zadowolenia podkreślając, że na bieżący wynik finansowy oraz ogólny wizerunek szpitala pracują jego wszyscy pracownicy.

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt witaczy dla Miasta Jasła
Urząd Miasta w Jaśle informuje, że został rozstrzygnięty konkurs na projekt witaczy dla Miasta Jasła.


Lata starań o ulicę Kolejową w końcu dojdą do skutku (POSŁUCHAJ)
Projekt budowlano-wykonawczy gotowy, pozwolenie budowlane uzyskane, grunty pod inwestycję wykupione, teraz czas na uzyskanie zewnętrznego dofinansowania. W przyszłym roku miasto weźmie się w końcu za rozbudowę ulicy Kolejowej. Dzisiaj radni podjęli uchwałę intencyjną, która umożliwi samorządowi wystąpienie o dofinansowanie przedsięwzięcia z budżetu państwa.

Miasto wspiera szpital: 100 tysięcy złotych na nową karetkę (POSŁUCHAJ)
Jasielski szpital jeszcze w tym roku zakupi nową karetkę na potrzeby funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Na prośbę dyrektora placówki lek. med. Michała Burbelki samorząd naszego miasta przekaże dotację w wysokości stu tysięcy złotych, co w połączeniu z pozostałymi środkami, które szpital skrupulatnie kumuluje, tabor uzupełni fabrycznie nowy ambulans, który będzie służył całej lokalnej społeczności.

Jak na wino to tylko do Jasła! (POSŁUCHAJ)
„Chcieliśmy uroczyście ogłosić, że IX Międzynarodowe Dni Wina Jasło 2014 uważamy za otwarte” – wygłoszeniem tej formuły burmistrz miasta Andrzej Czernecki, prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Roman Myśliwiec oraz prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy Vinum Pro Cultura Wiktor Szpak otworzyli przed południem największą imprezę winiarską w tej części kraju. Przez dwa dni degustacjom krajowych i zagranicznych win towarzyszyć będą imprezy kulturalne z udziałem lokalnych artystów oraz gości.


Rodzina zaginionej pielęgniarki włącza do działania detektywa Rutkowskiego
Od ponad trzech tygodni śledczy szukają odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się feralnej nocy z 5 na 6 sierpnia w jednym z domów na terenie Jasła. Poszukiwania zaginionej pielęgniarki miejscowego szpitala 52-letniej Haliny Gorczycy utknęły w miejscu dlatego rodzina postanowiła zaangażować w sprawę popularnego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego i za pośrednictwem lokalnych mediów zaapelować do osób, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące przybliżyć śledztwo do oczekiwanego finału.

WRZESIEŃ


Skrzyżowanie 3-go Maja z Baczyńskiego za drogie na przebudowę
Kolejny przetarg nieograniczony na wykonanie przebudowy skrzyżowania ulicy 3-go Maja z ulicą Baczyńskiego w Jaśle nie został rozstrzygnięty. I tym razem cena za wykonanie robót budowlanych okazała się o wiele wyższa, niż zaplanował na zrealizowanie tej inwestycji miejscowy samorząd. To oznacza, że zaplanowana na rok bieżący próba rozwiązania problemu wzmożonego ruchu w tej części miasta nie dojdzie jednak do skutku przed upływem obecnej kadencji władz miejskich.

Złodziej okradający samochody zatrzymany
Policjanci z jasielskiego wydziału kryminalnego ustalili i zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który okradał i uszkadzał samochody.

20140905-028NCS
Głośne czytanie trylogii Henryka Sienkiewicza na jasielskim Rynku
Lokalni samorządowcy na czele ze starostą jasielskim Adamem Kmiecikiem i burmistrzem miasta Andrzejem Czerneckim oraz przewodniczącymi Rady Miejskiej Jasła Elżbietą Bernal i Rady Powiatu w Jaśle Bogusławem Kręciszem oraz uczniowie jasielskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w trzeciej edycji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku impreza była poświęcona trylogii Henryka Sienkiewicza.

65 tysięcy złotych na wsparcie uzdolnionej młodzieży z Jasła
62 uczniów jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów odebrało w piątek z rąk burmistrza miasta Andrzeja Czerneckiego stypendia za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia jednokierunkowe. Na wsparcie edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży samorząd miejski przeznaczył w tym roku prawie 65 tysięcy złotych.


Nowa sala gimnastyczna w Zawadce Osieckiej oddana do użytku (POSŁUCHAJ)
Oficjalnym oddaniem do użytku nowo wybudowanej sali gimnastycznej wraz z zapleczem użytkowym, przywróceniem imienia Marii Konopnickiej, wręczeniem nowego sztandaru oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy na frontonie budynku Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej (gmina Osiek Jasielski) świętowała w niedzielę (07.09) jubileusz osiemdziesięciolecia swojego istnienia.

Rekonstrukcja historyczna w 70. rocznicę wysiedlenia i zniszczenia Jasła
Myślę, że te dwie wystawy i rekonstrukcja pozwolą wielu mieszkańcom, szczególnie młodym, wrócić pamięcią do tamtych lat i zrozumieć to, co przeżywali nasi przodkowie i tym bardziej docenić to, co w tej chwili mamy w Jaśle.

Zjazd sołtysów z Małopolski i Podkarpacia w Tarnowcu
Sołtysi z województw podkarpackiego i małopolskiego spotkali się dzisiaj w Tarnowcu koło Jasła na podsumowaniu projektu „Sołecka demokracja ze szwajcarską precyzją” współfinansowanego w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.


Straż Miejska w Jaśle niepotrzebna? Odpowiedź na pytanie w referendum gminnym (POSŁUCHAJ)
Trzy i pół tysiąca podpisów chcą zebrać do końca września przedstawiciele lokalnych struktur Kongresu Nowej Prawicy pod wnioskiem o zwołanie referendum gminnego w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Jaśle. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieliby, aby było ono połączone z listopadowymi wyborami samorządowymi.

W Muzeum Regionalnym: 70. rocznica wysiedlenia i zniszczenia Jasła
70-tej rocznicy wysiedlenia i wyburzenia Jasła poświęcona jest tytułowa wystawa, którą przygotowało i można ją oglądać od poniedziałku (15.09) Muzeum Regionalne. Ekspozycja poświęcona wydarzeniom, które tragicznie wpisały się w karty historii naszego grodu, zawiera głównie dziesiątki zdjęć pokazujące piękno miasteczka sprzed oraz tuż po jego zniszczeniu przez niemieckiego okupanta. Uzupełniają ją akwarele oraz elementy architektury z budynków, które uległy praktycznie całkowitemu zniszczeniu w tamtym okresie.

Stanisław Lewek. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Stanisław Lewek. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Minęło 70 lat od rozkazu Waltera Gentza o całkowitym zniszczeniu Jasła
Prawdopodobnie nie ma takiego drugiego miasta na świecie jak Jasło, które zostałoby zniszczone w takim stopniu, jak dokonał tego niemiecki okupant w 1944 roku. Z blisko tysiąca trzystu budynków, które były wówczas w tym niewielkim mieście nad rzeką Wisłoką, praktycznie nie pozostał żaden ślad. Część zniknęła z krajobrazu naszego grodu bezpowrotnie, lecz dzięki determinacji i wytrwałości mieszkańców powracających z okupacji udało się podnieść je z ruin.

W Jaśle powstaje Podkarpacka Akademia Wina
Już wkrótce ruszą zajęcia w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. To bardzo ambitne przedsięwzięcie „Fundacji na rzecz rozwoju winiarstwa w Polsce GALICJA VITIS”, dobrze wpisuje się w strategię promocji miasta Jasła, pod hasłem „w(inne) klimaty”. To jednak nie jedyny powód, dla którego centrum edukacji winiarskiej w Polsce będzie miało siedzibę w Jaśle.


Strażacy niosą pomoc motocykliście rannemu w wypadku
Kierujący motocyklem 16-latek został ranny i trafił do szpitala po tym, jak kierowany przez niego jednoślad uderzył w bok wykonującego manewr skrętu w lewo samochodu osobowego. Prawdopodobnie wcześniej podjął się manewru jego wyprzedzania.

Trzcinica: obelisk ku pamięci generała Hallera
W Trzcinicy odsłonięto dzisiaj obelisk upamiętniający stulecie pobytu i formowania Legionów Polskich przez generała Józefa Hallera oraz jego bohaterskich żołnierzy pochodzących z terenu powiatu jasielskiego. Głaz wraz z okolicznościową inskrypcją, który stanął na terenie miejscowej szkoły średniej, poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Po półrocznej przerwie do Jasła wraca kino. I to na najwyższym poziomie
Projekcja „Złodziejki książek” zainaugurowała w piątek (19.09) działalność kina Jasielskiego Domu Kultury. Po tym jak zlikwidowane zostało jedyne działające w naszym mieście kino komercyjne mieszkańcy Jasła wreszcie będą mogli się wybrać na seanse ulubionego filmu. Według zapewnień samorządu, który przeznaczył na adaptację instytucji pół miliona złotych, na ekranie wyświetlane będą nowości, na emisję których kinomaniacy musieli wyjeżdżać do sąsiednich miast.

Prawica jednoczy się przed wyborami samorządowymi (POSŁUCHAJ)
Chcemy w powiecie jasielskim zasadniczo zmienić władzę. Widać wyraźnie po dotychczasowych wynikach wyborów, sondażach i po nastawieniu różnych środowisk, które do tej pory z dystansem odnosiły się do nas, że tutaj idzie czas na bardzo wyraźne zmiany – podkreślał na spotkaniu otwartym z działaczami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Pijani kierowcy wiozą śmierć, także w powiecie jasielskim! Przeciwstawiamy się temu
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Pijani kierowcy zabijają – powstrzymaj pijanego kierowcę”. O skutkach wsiadania za kierownicę pojazdów mechanicznych po alkoholu mówiono w poniedziałek podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe działania profilaktyczno-edukacyjne zrealizowane na poziomie lokalnym.

Masz 65 lat lub więcej? Zaszczep się przeciwko grypie. Bezpłatnie
Od poniedziałku mieszkańcy Jasła mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Finansowana przez miejscowy samorząd miejski akcja profilaktyczna skierowana jest do populacji powyżej 65. roku życia. Grupę docelową stanowi obecnie około sześciu tysięcy osób, niemniej jednak biorąc pod uwagę poprzednie lata działania programu nie wszyscy są chętni na darmowe szczepionki.

20140923-002
Wybudujcie nam chodnik! Boimy się o życie nasze i naszych pociech!
Domagamy się budowy chodnika – krzyczy napis z wielkiego billboardu ustawionego przy drodze krajowej nr 28 w Przysiekach. Mieszkańcy miejscowości, którzy od wielu lat zabiegają o budowę niespełna dwukilometrowego odcinka chodnika dla pieszych, są już na skraju wytrzymałości. Nie chcą już pustych obietnic jakie latami płynęły do nich od zarządcy drogi tylko konkretnego działania. Dlatego rozpoczęli protest. Na razie to tylko tablica z wymowną treścią, jednak nie wykluczone, że zablokują drogę główną.

Ćwiczenia „Bieszczady 2014″ w powiecie jasielskim
W powiecie jasielskim rozpoczęły się ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „Bieszczady 2014”.

Ponad 175 milionów złotych na projekty
W 24 projektach o łącznej wartości 175,5 mln zł uczestniczyło Miasto Jasło w latach 2011-2014. Każdy z projektów uzyskał dofinansowanie ze środków zewnętrznych (Unii Europejskiej, budżet państwa, inne). Łącznie wynosi ono 115,7 mln zł.

Szansa na wsparcie dla młodych przedsiębiorców
Utworzenie Jasielskiego Centrum Coworkingowego o zasięgu subregionalnym było głównym tematem spotkania Andrzeja Czerneckiego, burmistrza Jasła z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem pracy i polityki społecznej.

PAŹDZIERNIK

Jaślanie pobili rekord we wspólnym czytaniu!
Mamy rekord we wspólnym czytaniu! 30 września 2014 r. 724 jaślan na pół godziny zatopiło się w lekturze, bijąc tym samy rekord warszawskiego Big Book Festivalu! Gratulujemy i dziękujemy, że czytacie!

Młodzieżowa Rada Miejska Jasła
Rada Miejska Jasła podczas ostatniej sesji, która odbyła się 29 września, zadecydowała o utworzeniu Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła oraz o nadaniu jej statutu.

Wrześniowe remonty dróg i chodników za pół miliona złotych
We wrześniu na terenie miasta przeprowadzono remonty ulic i chodników, których ogólna wartość wynosi blisko 500 tys. zł.

Jaśniej i taniej w Jaśle
Od 9 października do 30 listopada w 112 obwodach oświetleniowych jasielskich ulic zostanie wymienionych 1495 zużytych opraw lamp ulicznych. Pozwoli to na efektywniejsze oświetlenie ulic przy mniejszym zużyciu prądu. Dzięki modernizacji oświetlenia Miasto Jasło oszczędzi rocznie ok. 800 tys. zł.

Jass Brass Consort: owacje i gorące przyjęcie
Koncert jasielskiego big bandu Jass Brass Consort zainaugurował nowy sezon artystyczny w Jasielskim Domu Kultury. Piątkowy (3 bm.) występ muzycy rozpoczęli od „Go daddy o” z repertuaru Big Bad Voodoo Daddy. W drugiej kompozycji „Blue Bossa” Kenny’ego Dorhama na saksofonie altowym gościnne zagrał Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

20141008-011ATEGO
Nowa „jedynka” jasielskich strażaków: Mercedesem do akcji ratowniczo-gaśniczych
Od początku października br. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle do pożarów, wypadków komunikacyjnych, katastrof ekologicznych czy innych zdarzeń losowych wyjeżdżają nowoczesnym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Fabrycznie nowa „jedynka”, czyli wóz bojowy pierwszego wyjazdu, to Mercedes Benz Atego, który w taborze miejscowej jednostki zastąpił czternastoletniego Renaulta Midlinera.

Inauguracja roku akademickiego w AHE: uczelnia zakorzeniona w środowisku edukacyjnym Jasła
Po raz jedenasty w jasielskim Wydziale Zamiejscowym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi wybrzmiała melodia studenckiego hymnu „Gaudeamus Igitur”. Nowy rok akademicki 2014/2015 dla studentów kierunku politologia otworzyły razem z władzami uczelni parlamentarzystki ziemi jasielskiej: senator Alicja Zając oraz poseł Małgorzata Marcinkiewicz.

Nagrody Zarządu Powiatu wręczone
13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, czternastu nauczycieli szkół i placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Powiat Jasielski, odebrało nagrody. Podziękowania za ich pracę, a także za trud wychowania młodzieży, złożyli pedagogom Starosta Jasielski Adam Kmiecik i Wicestarosta Franciszek Miśkowicz.

Kto na najbliższe cztery lata do samorządu?
Państwowa Komisja Wyborcza udostępniła we wtorek listę kandydatów w listopadowych wyborach samorządowych. 16 listopada w powiecie jasielskim wybierzemy dwóch burmistrzów, ośmiu wójtów, dwudziestu trzech radnych powiatowych oraz stu pięćdziesięciu sześciu radnych gminnych. Ponadto będziemy mieli prawo oddania głosu na kandydatów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W okręgu obejmującym byłe województwo krośnieńskie będzie to osiem mandatów.

Nagrody Burmistrza Miasta Jasła dla nauczycieli
14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, czternastu nauczycieli szkół i przedszkoli, których organem prowadzącym jest Miasto Jasło, odebrało nagrody Burmistrza Miasta Jasła.


„Ludowcy” prezentują kandydatów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Liczymy na co najmniej dwa mandaty w okręgu krośnieńskim, są one do zdobycia – zapowiedział podczas sobotniej prezentacji w Jaśle kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w nadchodzących wyborach samorządowych lider podkarpackich struktur partii Jan Bury. „Ludowcy” wsparli także Andrzeja Czerneckiego na burmistrza Jasła.

Ponad setka dzieci uczestniczy w piątej edycji Juniwersytetu
Ponad setka dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat rozpoczęła właśnie naukę na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. W Podkarpackiej Szkole Wyższej nowy rok akademicki dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta rozpoczął się po raz piąty z rzędu. To oznacza, że idea zapoczątkowana przez miasto Jasło we współpracy z poszczególnymi partnerami przynosi oczekiwane efekty.

PKW zarejestrowała 35 kandydatów na burmistrzów miast i wójtów gmin powiatu jasielskiego
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała późnym wieczorem listy kandydatów na burmistrzów miast i wójtów gmin. O fotel gospodarza w stolicy naszego powiatu – Jaśle, ubiegać się będzie sześć osób: pięciu mężczyzn i jedna kobieta.

Udana inauguracja PAW
Strzał w dziesiątkę – tak można bez większej przesady podsumować pomysł z utworzeniem Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Zainteresowanie przechodzi najśmielsze oczekiwania organizatorów. Inauguracyjne szkolenie, które odbyło się w miniony weekend było najlepszym tego potwierdzeniem.


„Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami” odkrywa karty wyborcze
„Razem zmienimy Jasło! Razem zmienimy ziemię jasielską!” – pod takim hasłem idą wspólnie do listopadowych wyborów samorządowych dawni konkurenci polityczni: Janusz Przetacznik, Andrzej Kachlik, Adam Kozak i Tadeusz Górczyk. Założyli wspólny komitet wyborczy, by przez najbliższe cztery lata spróbować rządzić lokalnym samorządem „ponad podziałami”.

Nietrzeźwy rozwoził pizzę
Policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który rozwoził pizzę. Mimo, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę samochodu i ruszył dostarczyć zamówiony towar. Po drodze został zatrzymany przez policyjny patrol i zakończył rozwożenie pizzy utratą prawa jazdy.

Zmodernizowana droga z Dębowca do Folusza otwiera powiat jasielski dla turystów
Całkowicie zmodernizowany został ponad sześciokilometrowy odcinek drogi powiatowej pomiędzy Dębowcem, a Foluszem. Efekt dwuletnich prac drogowców jest już widoczny. – Teraz jedzie się tędy jak po nowej autostradzie – cieszą się mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy na co dzień korzystają z tego ważnego traktu komunikacyjnego. – Nowa droga otwiera nasze piękne okolice dla potencjalnych turystów – przyznają z kolei władze samorządowe.

20141027-004
W Jaśle powstał trzeci na Podkarpaciu szpitalny oddział geriatryczny
W jasielskim Szpitalu Specjalistycznym powstał trzeci na Podkarpaciu oddział geriatryczny. Od początku września, od kiedy funkcjonuje w ramach kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia, przyjęto już blisko osiemdziesięciu pacjentów.

Dyskusja o potrzebie utworzenia parku naukowo-technologicznego w Jaśle
Władze Jasła w niedalekiej perspektywie czasowej planują utworzenie w mieście parku naukowo-technologicznego, który skupiałby podmioty naukowe i gospodarcze zainteresowane rozwojem nowoczesnej przedsiębiorczości. Jak uważają – w mieszkańcach drzemie ogromny potencjał intelektualny, który trzeba wykorzystać dając im możliwość udziału w innowacyjnych przedsięwzięciach stymulowanych w tego typu miejscu.

„Stanisław Pigoń – człowiek wysokiego autorytetu naukowego i moralnego”
Konferencją popularnonaukową pod hasłem „Stanisław Pigoń – człowiek wysokiego autorytetu naukowego i moralnego” przypomniano dzisiaj sylwetkę wybitnego absolwenta miejscowego Gimnazjum, dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Honorowy patronat nad spotkaniem objął starosta jasielski Adam Kmiecik.

20141030-002
Konwencja wyborcza PSPP: bierzemy pełną odpowiedzialność za przyszły samorząd
Idea „ponad podziałami” łączy wszystkich, niezależnie skąd oni przychodzą, niezależnie na ich wcześniejsze drogi życiowe. Ta idea zmierza do łączenia wszystkich w interesie rozwiązywania spraw swoich lokalnych społeczności – powiedział podczas konwencji wyborczej Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami Tadeusz Górczyk, kandydat na burmistrza miasta Jasła. W środę (29.10) komitet zaprezentował kandydatów do poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.

50 lat razem
13 jasielskich małżeństw odznaczonych zostało Medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, przyznanymi przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył Jubilatom burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, podczas uroczystości zorganizowanej 29 października br. w Jasielskim Domu Kultury.


Konwencja wyborcza „Jaślan”: „łączy nas Jasło!”
Za nami konwencja wyborcza komitetu „Jaślan”, którzy w nadchodzących wyborach samorządowych wystawili komplet kandydatów do Rady Miejskiej Jasła oraz rekomendowali Andrzeja Czerneckiego na fotel burmistrza naszego miasta. Podczas wieczornego spotkania zorganizowanego w Jasielskim Domu Kultury przedstawili ambitny plan rozwoju Jasła w najbliższych latach i co najważniejsze – w wielu przypadkach wskazali źródło sfinansowania poszczególnych inwestycji ze środków pozabudżetowych. „Jaślanie”.

Miasto dba o zabytki
Ze względu na zniszczenia II wojny światowej w Jaśle nie ma zbyt wielu zabytkowych obiektów. Te, które zostały co roku poddawane są pracom remontowo-konserwatorskim. W latach 2011-2014 samorząd przeznaczył ponad 300 tys. zł (dofinansowanie 118 tys. zł) na renowację zabytkowych obiektów.

LISTOPAD

20141103-004
Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Rzońca: „ jesteśmy partią zwykłych ludzi i mamy zwykłych kandydatów”
„Słuchać mieszkańców, służyć miastu” – z takim hasłem do listopadowych wyborów samorządowych przystępują kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miejskiej Jasła VII kadencji. Na liście partii jest sześciu obecnych radnych, w tym jeden, który zmienił barwy polityczne będąc wcześniej w Platformie Obywatelskiej. PiS ma też sprawdzonego kandydata na stanowisko burmistrza Jasła. Jest nim 57-letni Ryszard Pabian, w poprzedniej kadencji współrządzący naszym miastem zastępca Marii Kurowskiej.

Bezpieczny „Znicz” w powiecie jasielskim
Spokojnie i bezpiecznie przebiegła tegoroczna akcja Znicz na drogach powiatu jasielskiego. Nie było wypadków, osób rannych i śmiertelnych ofiar. Policjanci interweniowali w związku z 6 kolizjami drogowymi. W porównaniu z ubiegłorocznym zniczem znacząco spadła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców.

Rada Seniorów Miasta Jasła
Rada Miejska Jasła przyjęła zaproponowaną przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego uchwałę dotyczącą powołania Rady Seniorów Miasta Jasła oraz nadania jej statutu. Rada Seniorów ma zapewnić seniorom wpływ na sprawy społeczności lokalnej, w tym najstarszego pokolenia mieszkańców.


Nie dla łącznika, tak dla ronda
Władze Jasła odsunęły w czasie realizację budowy drogi miejskiej łączącej ulicę Baczyńskiego z ulicą Staszica. To efekt stanowczego sprzeciwu mieszkańców bloku przy ulicy Metzgera 10, wzdłuż którego miałaby biec nowo projektowana ulica. Obawiają się oni, że wprowadzenie ruchu kołowego w tym miejscu wpłynęłoby na dalsze pogarszanie stanu technicznego budynku związane z funkcjonowaniem po drugiej stronie obwodnicy południowej miasta.

Kilkadziesiąt kolektorów już zainstalowanych
Blisko 50 kolektorów słonecznych już zostało zamontowanych na domach prywatnych w Jaśle w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”, w którym uczestniczy miasto.

Europoseł PiS Tomasz Poręba: wygramy te wybory dla Podkarpacia
„To bardzo dobra kandydatura, osoba doświadczona, która ma wizję rozwoju tego miasta” – mówi podkarpacki europoseł Tomasz Poręba o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Jasła Ryszardzie Pabianie. Dzisiaj osobiście poparł jego osobę w starciu o najważniejsze stanowisko w naszym mieście.

20141106-005
LIX sesja ostatnią w Radzie Powiatu IV kadencji
Dziewięć uchwał podjęli na ostatniej w tej kadencji sesji jasielscy radni powiatowi. Na podsumowanie czteroletniej działalności otrzymali pamiątkowe grawertony przygotowane przez urzędników ze Starostwa Powiatowego.

Pozdrowienia z podróży do Jasła, czyli III Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę!”
O tym, dlaczego służbowa podróż do Jasła może się zanadto przedłużyć i zamienić w szwendanie po Rynku, uliczne harce i ścinanie wiraży na prekursorskich hulajnogach, przekonali się uczestnicy III Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury 4 listopada 2014 r.

20141107-005
Zebrali podpisy pod referendum w sprawie Straży Miejskiej. Teraz ruch po stronie urzędników
O ponad pięćset więcej podpisów niż wymagała tego ustawowa liczba udało się zebrać inicjatorom przeprowadzenia referendum miejskiego w sprawie likwidacji jasielskiej Straży Miejskiej. Dzisiaj przed południem złożyli oni w magistracie wniosek wraz z kompletną listą. W sumie na 253 kartach swoje podpisy złożyło 3586 osób. Ich ważność musi zostać teraz zweryfikowana przez urzędników.

SPRINTER006
Nowa karetka specjalistyczna w jasielskim szpitalu
Jeden z najnowocześniejszych ambulansów medycznych dostępnych na polskim rynku zasilił właśnie flotę jasielskiego Pogotowia Ratunkowego. Koszty zakupu nowej karetki na podwoziu Mercedesa Sprintera, która będzie służyła specjalistycznym zespołom ratownictwa medycznego w ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców naszego regionu, pokryły samorządy powiatu jasielskiego. Dzięki ich przychylności szpital dołożył z własnego budżetu „jedynie” cztery tysiące złotych.

W Krajowicach zginął pieszy. Prawdopodobnie leżał na jezdni, gdy potrącił go samochód
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę przed północą na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Krajowice (gmina Kołaczyce). Samochód osobowy potrącił prawdopodobnie leżącego na jezdni mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu. Przez kilka godzin policjanci, pod nadzorem prokuratora, zabezpieczali dowody oraz rozmawiali ze świadkami zdarzenia. Jego okoliczności będą wyjaśniane w toku prowadzonego postępowania.


W wypadku na ulicy Kasprowicza zginął 28-letni motocyklista
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło przed godziną piętnastą w Jaśle. Na ulicy Kasprowicza motocykl zderzył się czołowo z samochodem osobowym. Mimo prowadzonej akcji reanimacyjnej poszkodowany kierowca jednośladu zmarł. Przez kilka godzin policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczała materiał dowodowy, który pozwoli na wyjaśnienie okoliczności zdarzenia.

Wojewoda w Jaśle o ochronie przeciwpowodziowej, opiece społecznej i służbie zdrowia
Ochrona przeciwpowodziowa, opieka społeczna i służba zdrowia to główne tematy, które podczas poniedziałkowego spotkania ze starostą jasielskim Adamem Kmiecikiem poruszała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Wojewoda gościła również w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, gdzie poinformowała pracowników o wygospodarowaniu z budżetu województwa dodatkowych 150 tysięcy złotych na bieżącą działalności jednostki.

Grzegorz Janusz – sędzia piłki siatkowej – zadebiutował w ORLEN LIDZE
Grzegorz Janusz zadebiutował (11.11) w ORLEN LIDZE jako sędzia II w meczu KSZO Ostrowiec – TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza. Był to pierwszy mecz Jaślanina w najwyższej lidze piłki siatkowej kobiet w Polsce.

Nowe miejsca pracy w Jaśle
12 listopada Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła podpisał porozumienie z Grupą Kapitałową Loyd S.A. Określa ono zasady współpracy w ramach planowanej przez Grupę inwestycji. W pierwszej połowie 2015 roku w Jaśle otwarte zostanie Centrum Usług Biznesowych, w którym zatrudnienie będzie mogło znaleźć nawet 220 mieszkańców regionu.

„Nowy” Kalendarz Jasielski 2015
Już po raz 23 Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego wydało „Kalendarz Jasielski. Idąc z duchem czasów i wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom mieszkańców wprowadziliśmy w nim wiele zmian. O piękny i nowoczesny wygląd zadbała absolwentka ASP w Krakowie Aleksandra Zajdel. Współpraca z Urzędem Miasta zaowocowała artykułami poświęconymi Jasłu jako stolicy podkarpackiego winiarstwa. Stąd też nowa kolorystyka publikacji.

szpital3
Jasielski szpital będzie rozbudowany
Blok operacyjny, nowe budynki, gdzie przeniesione zostaną poradnie i oddział psychiatryczny powstaną w jasielskim szpitalu. Rozbudowa musi zakończyć się do końca 2016 roku.

W oparciu o doświadczenia z pilotażu. Rusza kolejna edycja JLN z Lotosem
Burmistrz miasta Andrzej Czernecki w obecności przedstawiciela Grupy LOTOS S.A., dyrektorów miejskich placówek oświatowych, nauczycieli i uczniów zainaugurował w południe drugą edycję Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem. W roku szkolnym 2014/2015 pod okiem pedagogów młodzież przygotuje setkę projektów naukowo-badawczych obejmujących trzy dziedziny: humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i artystyczną.

W niedzielę zdecydujemy komu powierzyć rządzenie ziemią jasielską na najbliższe 4 lata
W najbliższą niedzielę wybierzemy swoich przedstawicieli do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Mieszkańcy powiatu jasielskiego będą wybierać dwóch burmistrzów miast, ośmiu wójtów gmin, ośmiu radnych Sejmiku Wojewódzkiego, dwudziestu trzech radnych powiatowych, dwudziestu jeden radnych miejskich w Jaśle, piętnastu radnych miejskich w Kołaczycach oraz stu dwudziestu radnych w ośmiu gminach wiejskich. Na kogo, gdzie i jak głosować oraz wyniki przedwyborczej sondy w naszym materiale.

Wybory samorządowe w powiecie jasielskim (minuta po minucie)
Zobacz, jak przebiegało głosowanie w wyborach samorządowych w powiecie jasielskim oraz kto będzie rządził przez najbliższe cztery lata w naszych „małych Ojczyznach”. Informacje aktualizowane na bieżąco (należy odświeżyć artykuł).

Bezpłatna aplikacja mobilna na telefon lub tablet
Do końca grudnia ma powstać aplikacja mobilna dla miasta Jasła. Aplikacja będzie stanowiła system informacji o wybranych obiektach, miejscach, usługach, przydatnych zarówno dla mieszkańców Miasta jak również turystów. Zadanie realizowane jest w ramach projektu Jasło- Miasto Wiedzy.

Czy zdążą do piątku z weryfikacją podpisów pod wnioskiem o referendum?
Do piątku mają czas na weryfikację podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Jaśle członkowie zespołu wyłonionego ze składu ustępującej Rady Miejskiej. Jeśli chcą, aby decyzję wiążące zapadły 21 listopada na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu muszą się spieszyć. Do zweryfikowania jest ponad 3,5 tysiąca podpisów, a sprawdzających tylko czterech.

20141121-009RMJ
Przewodnicząca RMJ na podsumowanie kadencji: „ nie zawiedliśmy oczekiwań mieszkańców”
Szósta kadencja Rady Miejskiej Jasła przechodzi do historii. Po czterech latach pracy na rzecz lokalnej społeczności z samorządem pożegnało się dzisiaj jedenastu radnych. Wśród nich Elżbieta Bernal, która od 2010 roku przewodniczyła pracom Rady.

Konsekwentne „tak dla zmian!”: przed drugą turą kandydatka PO wspiera kandydata PiS
PiS w nowej Radzie Miasta będzie miał jedenastu swoich przedstawicieli, obecnie urzędujący burmistrz pięciu.

Platforma Obywatelska w Jaśle: oficjalnie popieramy Andrzeja Czerneckiego
Jasielska Platforma Obywatelska zdecydowanie odcina się od dzisiejszej decyzji byłej już kandydatki tego ugrupowania na urząd burmistrza miasta Elwiry Musiałowicz-Czech o udzieleniu w drugiej turze wyborów poparcia kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości Ryszardowi Pabianowi. „Czujemy się oszukani” – podkreślił przewodniczący powiatowych struktur PO Adam Kmiecik na popołudniowej konferencji prasowej.

Nagroda specjalna Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla jasielskiego MOPS-u
W Dniu Pracownika Socjalnego (21.11) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle otrzymał nagrodę specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wieloaspektowe podejście do beneficjentów pomocy społecznej, aktywizację społeczności lokalnej w ramach integracji środowisk oraz nowatorskie rozwiązania w pracy z klientem indywidualnym.

Umowa koalicyjna dotycząca Rady Powiatu Jasielskiego podpisana
Uczestnicy dotychczasowej koalicji – PSL, PO i PSPP – uznali, że najlepszym rozwiązaniem dla Powiatu Jasielskiego jest dalsza kontynuacja pracy w tym gronie. W dniu dzisiejszym, tj. 25 listopada br., została podpisana umowa koalicyjna dotycząca Rady Powiatu Jasielskiego V kadencji.

Nowa droga przez tereny przemysłowe Gamratu
25 listopada w siedzibie „Gamrat” S.A. w Jaśle, z inicjatywy Zarządu Spółki, odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy nowej drogi przez tereny przemysłowe „Gamrat” S.A.

Otrzymaliśmy: Nowa Prawica przed drugą turą wyborów w Jaśle
Nowa Prawica JKM Koło w Jaśle po przeanalizowaniu wyników wyborów w mieście i województwie podkarpackim, mając na uwadze dobro i rozwój Jasła, szczególnie w kontekście kolejnego okresu rozdysponowania środków unijnych, postanawia udzielić poparcia w drugiej turze wyborów na urząd Burmistrza Miasta Jasła Ryszardowi Pabianowi.

Już w niedzielę wyborcze rozstrzygnięcia. Kto obejmie władzę w mieście Jaśle, gminie Jasło i gminie Nowy Żmigród?
Mieszkańców trzech gmin powiatu jasielskiego czeka w najbliższą niedzielę (30.11) wyborcza dogrywka. Druga tura wyłoni burmistrza miasta Jasła, wójta gminy Jasło oraz wójta gminy Nowy Żmigród. We wszystkich przypadkach o reelekcję walczyć będą obecni włodarze samorządów: Andrzej Czernecki, Stanisław Pankiewicz oraz Krzysztof Augustyn, którzy na start w tegorocznych wyborach zdecydowali się pod szyldem własnych komitetów. Głosowanie potrwa czternaście godzin.

Druga tura wyborów w powiecie jasielskim (minuta po minucie)
Od siódmej rano trwa druga tura wyborów samorządowych. W powiecie jasielskim wyłoni ona gospodarzy trzech samorządów: miasta Jasła, gminy Jasło oraz gminy Nowy Żmigród. Głosowanie zakończy się planowo o godzinie 21. Poniżej zbiorcza informacja na temat przebiegu wyborów (aktualizowana na bieżąco, wystarczy odświeżyć stronę).

GRUDZIEŃ

I sesja Rady Miejskiej Jasła VII kadencji
Henryk Rak (Prawo i Sprawiedliwość) został przewodniczącym Rady Miejskiej Jasła VII kadencji (2014-2018). Jego kandydaturę zgłoszoną przez Urszulę Czyżowicz (PiS) poparło w tajnym głosowaniu 19 radnych, 1 radny był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Na zastępców wybrano: Urszulę Czyżowicz (PiS) i Andrzeja Dybasia (PSPP).

20141201-005powiat
W powiecie zamienili się miejscami: Miśkowicz starostą, Kmiecik wicestarostą
Zarząd Powiatu w Jaśle w piątej kadencji będzie pracował praktycznie w niezmienionym składzie osobowym, natomiast nastąpiła roszada między stanowiskami starosty i wicestarosty. Franciszek Miśkowicz zamienił się miejscem z Adamem Kmiecikiem i to lider lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie piastował teraz najważniejszą funkcję w powiecie jasielskim. „Ludowcy” przejęli również władzę w prezydium nowej Rady: mają swojego przewodniczącego i dwóch przewodniczących.


Jasło pod nowymi władzami: „zapraszamy do współpracy, bądźmy kreatywni, wyciągnijmy rękę do siebie. Jasło jest jedno”
„Deklaruję współpracę ze wszystkimi: nie ma lepszych lub gorszych. Wszyscy, którzy chcą pracować dla Jasła, jestem dla nich zawsze otwarty na wszelkie rozmowy. Dlatego bardzo proszę i czekam na ewentualne wspólne działania na rzecz dobra miasta” – zapowiedział kilka godzin po swoim wyborze burmistrz-elekt Ryszard Pabian. Nowy gospodarz miasta chce mieć w swoim gronie kompetentnych współpracowników, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym będą przyczyniali się do rozwoju Jasła.

Pomóż dzieciom przetrwać zimę
Wzorem lat ubiegłych w mieście Jaśle organizowana jest akcja charytatywna pod nazwą „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Celem akcji jest zebranie darów w postaci zabawek, artykułów szkolnych i papierniczych, środków czystości i higieny osobistej, słodyczy oraz produktów spożywczych nadających się do długotrwałego przechowywania.

20141206-002slubowanie
Ślubowanie burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana: „mniej słów, więcej konkretnej pracy” (POSŁUCHAJ)
Jasło ma od dzisiaj nowego burmistrza. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Ryszard Pabian złożył ślubowanie, a tym samym oficjalnie objął najważniejszy urząd w mieście. Władzę w naszym grodzie symbolicznie przekazał mu odchodzący gospodarz Andrzej Czernecki. W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu burmistrz Jasła podkreślił: „ mniej słów, więcej konkretnej pracy”. Swoją pracę w magistracie rozpocznie już od najbliższego poniedziałku.

Mikołaj na rynku rozdawał prezenty
Wszystkie dzieci, które przyszły w niedzielne przedpołudnie na jasielski rynek obdarowane zostały drobnymi prezentami i słodyczami, które rozdawał św. Mikołaj i kilkudziesięciu wolontariuszy, a także nowo wybrany burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Dodatkowo przyznane zostały nagrody w konkursie na kartkę świąteczną Burmistrza Miasta Jasła, a pieniądze z zlicytowanych w Jaśle prac trafiły do Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji Andrzeja Brandstattera „Pro Artis”.

Lodowisko będzie czynne już od 10 grudnia
W środę (10.12) nastąpi otwarcie sztucznego lodowiska zlokalizowanego przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle.

W pożarze w Kołaczycach siedmioosobowa rodzina straciła dobytek życia. Pomóżmy im przed świętami!
Siedmioosobowa rodzina z Kołaczyc straciła w pożarze cały swój dobytek. Ogień, póki co nie wiadomo skąd, szybko strawił szkielet budynku, w którym mieszkali. Swoją pomoc zaoferowały już władze gminy, które deklarują: przed świętami Bożego Narodzenia nie zostawimy Państwa w potrzebie!

Zmiana organizacji ruchu na odcinku ulicy Basztowej
Od dzisiaj, 10 grudnia, wprowadzana została zmiana organizacji ruchu na odcinku ulicy Basztowej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Jana Pawła II a skrzyżowaniem z ul. Floriańską w Jaśle. Zmiana została wprowadzona na wniosek mieszkańców posesji przy ul. Basztowej.

Komisje stałe Rady Powiatu w Jaśle wybrane
Na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Jaśle wybrano członków komisji stałych Rady Powiatu w Jaśle kadencji 2014 – 2018.

Stracił mandat radnego, który wygrał… jednym głosem
W miejscowości Ujazd (gmina Brzyska) będzie powtórka listopadowych wyborów samorządowych. Sąd Okręgowy w Krośnie wydał postanowienie o ich unieważnieniu po złożonym przez jednego z kandydatów proteście wyborczym. Komisja obwodowa wyjęła z urny o jedną kartę więcej niż zostało wydanych, a właśnie o jeden głos dotychczasowy radny Ryszard Żygłowicz przegrał ze swoim przeciwnikiem Pawłem Gołąbem. Decyzja jest nieprawomocna.

Szlachetna paczka od jasielskich policjantów
Funkcjonariusze i pracownicy jasielskiej Policji po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Jej ideą jest przekazywanie bezpośredniej pomocy osobom najbardziej potrzebującym. W tym roku policjanci wręczyli przygotowane przez nich prezenty dziesięcioosobowej rodzinie z Jasła.


8 lutego mieszkańcy Jasła wypowiedzą się w referendum o dalszych losach Straży Miejskiej
8 lutego 2015 roku mieszkańcy Jasła zdecydują o dalszych losach funkcjonowania w mieście Straży Miejskiej. Choć pod wnioskiem o referendum lokalnym podpisało się ponad 3,5 tysiąca mieszkańców to radni nie byli zgodni co do jego przeprowadzenia. W obronie formacji mundurowej podległej burmistrzowi miasta stanęli przedstawiciele „Jaślan” i „Samorządowego Jasła”. Z dyscypliny klubowej podczas głosowania wyłamali się też dwaj radni Prawa i Sprawiedliwości.

Ryszard Pabian zarobi około 800 złotych „na rękę” więcej od poprzedniego burmistrza
Kształtuje się powoli obraz samorządu Jasła siódmej kadencji. W poniedziałek radni miejscy ustalili składy komisji merytorycznych. Ustalili również wynagrodzenie dla burmistrza Ryszarda Pabiana, który od swojego poprzednika będzie zarabiał o około osiemset złotych „na rękę” więcej. Według zapewnień wnioskodawców zwiększenie pensji dla nowego gospodarza naszego grodu ma nieco podnieść rangę pełnionego urzędu na tle pozostałych samorządów powiatu jasielskiego.

Andrzej Czernecki nadal będzie przewodził Związkowi Gmin Dorzecza Wisłoki
W siedzibie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle odbyło się (17.12) I posiedzenie Zgromadzenia Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

Niech betlejemski ogień niesie pokój w naszych domach, miejscach pracy, miejscowościach
Już po raz dwudziesty trzeci na jasielskim Rynku zagościło Betlejemskie Światło Pokoju. Z rąk harcerzy odebrały je władze samorządowe wszystkich szczebli, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji kultury, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta i regionu. Tegorocznej sztafecie ognia z Betlejem towarzyszy hasło „Pokój jest w nas”, dla którego motywem przewodnim były słowa świętego Jana Pawła II „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.

20141220-005
Samochód strażacki potrącił motocyklistę w Przysiekach
16-letni motocyklista został poszkodowany w wypadku, do którego doszło wieczorem na drodze krajowej nr 28 w miejscowości Przysieki (gmina Skołyszyn). Karetką Pogotowia Ratunkowego został przewieziony do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że został uderzony przez samochód operacyjny należący do Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Twórcy i wspierający kulturę nagrodzeni przez władze miasta
W przededniu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia władze miasta uhonorowały osoby, które w szczególny sposób wyróżniają się w pracy twórczej oraz upowszechnianiu i ochronie dorobku kulturalnego Jasła i regionu jasielskiego. Podczas tradycyjnego spotkania „Przy wigilijnym stole”, które odbyło się w Jasielskim Domu Kultury pięcioro wyróżnionych odebrało Nagrodę Miasta Jasła w dziedzinie kultury.

Pechowy weekend dla motorowerzystów: wypadki w Jaśle i Przysiekach
W minioną sobotę (20.12) na ulicy Kościuszki w Jaśle doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motoroweru. Na skutek zderzenia się pojazdów do szpitala trafił siedemnastoletni kierowca jednośladu. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Kilka godzin później w zderzeniu z samochodem strażackim w Przysiekach ucierpiał szesnastolatek.

„MetaLOA” w JDK
„MetaLOA” – to najnowszy album formacji Krusher, którego oficjalna premiera odbyła się podczas sobotniego koncertu w Jasielskim Domu Kultury. W blisko czterogodzinnym wydarzeniu wzięli udział fani muzyki metalowej z Jasła i okolic.

Stumilionowy budżet powiatu jasielskiego na 2015 rok: opozycja wspiera
Powiat jasielski ma uchwalony przyszłoroczny budżet. Nad dokumentem, który po stronie planowanych wydatków na poziomie 99 milionów złotych i dochodów na poziomie 104 milionów złotych oraz bez przewidywanego kredytu do zaciągnięcia radni głosowali prawie jednomyślnie. Nawet opozycja, która w poprzednich latach – dla zasady – była przeciw lub wstrzymywała się od głosu, tym razem poparła projekt, w którym uwzględniono również ich propozycje inwestycyjne.

20141231-010PSP
Jasielscy strażacy kończą rok z nowym sprzętem
Jasielska straż pożarna kończy bieżący rok z nowym wyposażeniem. Do komendy zakupiono wart niespełna sto tysięcy złotych nowy samochód administracyjny. Z kolei magistrat zakupił i przekazał nieodpłatnie w użytkowanie skokochron i defibrylator AED z zestawem treningowym. W pełni profesjonalny sprzęt, który uzupełnił wyposażenie miejscowej jednostki, będzie wykorzystywany przez strażaków-ratowników w działaniach ratowniczych. Oby jak najrzadziej.

Drogi Czytelniku, życzymy Ci na ten nowy 2015 rok samych serdeczności, dużo zdrowia, sukcesów na niwie pracy zawodowej oraz pomyślności w życiu osobistym. Dziękujemy za Państwa obecność z nami i liczymy na Was przez kolejne dni.

Redakcja portalu regionalnego terazJaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE